Je jedním z nejčtenějších amerických spisovatelů posledních pětačtyřiceti let, doma má Oscara za scénář k filmu podle vlastní knihy. V Česku jeho knihy vydává nakladatelství Odeon. Stačí říct Svět podle Garpa a každému, kdo se jen trochu orientuje ve světě knih, hned naskočí - John Irving. Spisovatel a zápasník.
Narodil se za války, 2. března roku 1942, v americkém Exeteru ve státě New Hampshire. Už svým příchodem na svět jako kdyby vypadl z některého svého románu. Vlastního otce, jímž byl John Wallace Blunt, nepoznal, matka jej ještě před Johnovým narozením opustila. John se s ním nikdy nesetkal, o jeho hrdinství za války (byl sestřelen nad Barmou, ale přežil a vrátil se domů) se dozvěděl zprostředkovaně až v osmdesátých letech a jeho osud zakomponoval do románu Pravidla moštárny.
John Irving-spisovatel? První tři romány zapadly. Až čtvrtý, vydaný osm let po prvním, se stal bestsellerem a zůstává jím dodnes: Svět podle Garpa zná i v Česku patrně každý, kdo nezanevřel na svět knih hned po základní škole. Zatímco první romány Johna Irvinga se prodávaly v počtu tisíc kusů, čtvrtého Irvingova románu se jen v angličtině prodalo kolem 4 milionu výtisků, další 4 miliony pak daly dohromady překlady. Včetně pěti českých.
Garp, spisovatel a zápasník, je Irvingovo románové alter ego - také skutečný Irving miluje zápas. Dvacet let aktivně zápasil, byl rozhodčím i trenérem, je členem wrestlingové Síně slávy, ve filmové adaptaci Garpa si trenéra wrestlingu zahrál. Zápas byl a je, vedle psaní, Irvingovou největší životní vášní.
A jak Irving vlastně píše? Jak sám říká, začíná vždy od konce - na začátku práce na nové knize je poslední věta. Pokaždé. Do svých knih John Irving přitom vkládá něco ze svého navýsost pestrého života: v Garpovi skládá hold zápasu, v Dokud tě nenajdu se vrací do chvíle, kdy byl jako jedenáctiletý zneužitý starší ženou. V každém příběhu, který opustí jeho psací stůl, je Irving dešifrovatelný.
V roce 2000 dosáhl John Irving na prestižní ocenění ve světě filmu, když získal Oscara za scénář k filmové adaptaci svého románu Pravidla moštárny (česky 2002). Jak sám uvádí, scénář několikrát zcela přepracoval a práci na něm dokončil po dlouhých 13 letech.
John Irving a Česko? Jeho dvorním nakladatelem v tuzemsku je Odeon, jenž vydal zatím kompletní irvingovskou biografii, vyjma zatím posledního románu V jedné osobě, který vyjde ještě letos. A dá se čekat, že nám představí i Irvingův zatím nedopsaný příběh poslední, v originále nazvaný Avenue of Mysteries.