John Irving

Je jedním z nejčtenějších amerických spisovatelů posledních pětačtyřiceti let, doma má Oscara za scénář k filmu podle vlastní knihy. V Česku jeho knihy vydává nakladatelství Odeon. Stačí říct Svět podle Garpa a každému, kdo se jen trochu orientuje ve světě knih, hned naskočí - John Irving. Spisovatel a zápasník.

Narodil se za války, 2. března roku 1942, v americkém Exeteru ve státě New Hampshire. Už svým příchodem na svět jako kdyby vypadl z některého svého románu. Vlastního otce, jímž byl John Wallace Blunt, nepoznal, matka jej ještě před Johnovým narozením opustila. John se s ním nikdy nesetkal, o jeho hrdinství za války (byl sestřelen nad Barmou, ale přežil a vrátil se domů) se dozvěděl zprostředkovaně až v osmdesátých letech a jeho osud zakomponoval do románu Pravidla moštárny.

John Irving-spisovatel? První tři romány zapadly. Až čtvrtý, vydaný osm let po prvním, se stal bestsellerem a zůstává jím dodnes: Svět podle Garpa zná i v Česku patrně každý, kdo nezanevřel na svět knih hned po základní škole. Zatímco první romány Johna Irvinga se prodávaly v počtu tisíc kusů, čtvrtého Irvingova románu se jen v angličtině prodalo kolem 4 milionu výtisků, další 4 miliony pak daly dohromady překlady. Včetně pěti českých.

Garp, spisovatel a zápasník, je Irvingovo románové alter ego - také skutečný Irving miluje zápas. Dvacet let aktivně zápasil, byl rozhodčím i trenérem, je členem wrestlingové Síně slávy, ve filmové adaptaci Garpa si trenéra wrestlingu zahrál. Zápas byl a je, vedle psaní, Irvingovou největší životní vášní.

A jak Irving vlastně píše? Jak sám říká, začíná vždy od konce - na začátku práce na nové knize je poslední věta. Pokaždé. Do svých knih John Irving přitom vkládá něco ze svého navýsost pestrého života: v Garpovi skládá hold zápasu, v Dokud tě nenajdu se vrací do chvíle, kdy byl jako jedenáctiletý zneužitý starší ženou. V každém příběhu, který opustí jeho psací stůl, je Irving dešifrovatelný.

V roce 2000 dosáhl John Irving na prestižní ocenění ve světě filmu, když získal Oscara za scénář k filmové adaptaci svého románu Pravidla moštárny (česky 2002). Jak sám uvádí, scénář několikrát zcela přepracoval a práci na něm dokončil po dlouhých 13 letech.

John Irving a Česko? Jeho dvorním nakladatelem v tuzemsku je Odeon, jenž vydal zatím kompletní irvingovskou biografii, vyjma zatím posledního románu V jedné osobě, který vyjde ještě letos. A dá se čekat, že nám představí i Irvingův zatím nedopsaný příběh poslední, v originále nazvaný Avenue of Mysteries.

Knihy autora v knihovnici:
Čtvrtá ruka (hodnocení: 1,93/55)
Dokud tě nenajdu (hodnocení: 1,5/4)
Hotel New Hampshire (hodnocení: 1,75/4)
Imaginární přítelkyně (hodnocení: 1,5/2)
Manželství do 158 liber (hodnocení: 1,67/3)
Modlitba za Owena Meanyho (hodnocení: 1/7)
Pitná kúra (hodnocení: 3/1)
Pravidla moštárny (hodnocení: 1,6/10)
Rok vdovou (hodnocení: 1,25/4)
Svět podle Garpa (hodnocení: 1,58/12)
Svobodu medvědům (hodnocení: 3,33/3)
Syn cirkusu (hodnocení: 2/1)
Ulice Záhadných tajemství (hodnocení: 1/4)
V jedné osobě (hodnocení: 2,13/8)

Diskuze k tomuto autorovi:
John Irving (příspěvků: 18)
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1011 ohodnocených)
1091 knih
  (959 ohodnocených)
a celkem 30695 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Eisner, Petr - Milující sestra
Titul: Eisner, Petr - Milující sestra
Sleva: 50 % (ušetříte 139 Kč)
Cena: 140 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Snílek
(2) Ikona
Forsyth se na výslunní popularity čtenářů dostal svým prvním románem "Den pro Šakala" (1971), který se dočkal neméně slavného filmového zpracování. Románem "Ikona" (Icon, 1996) chtěl Forsyth ukončit ...
(3) Běguni
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2018 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům