Haruki Murakami

Miluje jazz, běhání a knihy, vyrostl na Vonnegutovi a západní hudbě. Jeho dědeček byl buddhistický mnich, rodiče vyučovali japonskou literaturu. Je Japoncem, který má rád Západ a jeho kulturu a kterému Západ náklonnost oplácí měrou vrchovatou - Haruki Murakami. Třeba v České republice patří k nejoblíbenějším zahraničním autorům vůbec.

Narodil se v Kjótu 12. ledna roku 1949. Studoval divadelní drama na univerzitě Waseda v Tokiu (jedna z nejprestižnějších japonských univerzit vůbec). V roce 1974 si splnil sen - otevřel si malý jazzový bar "Peter Cat". S manželkou Yoko jej provozovali až do roku 1984, kdy se rozhodl, že je ten pravý čas stát si spisovatelem na plný úvazek.

Murakami jako prozaik? Nepatří k těm, kdo tvořili od mládí, posílali nevyžádané rukopisy a doufali, že právě oni takto prorazí. Sám říká, že psát začal těsně před třicítkou, když novelu Slyš vítr zpívat poslal do své první literární soutěže a... vyhrál literární cenu Gunzo pro začínající autory. V roce 1982 Murakami získal Nomovu a v roce 1985 Tanzakiho cenu.

K čemu by byly ceny, kdyby chyběli čtenáři. Ti japonští přijímali Murakamiho kladně od jeho prvotiny, literární "superstar" se ale stal až v roce 1987, kdy vyšlo Norské dřevo. V Japonsku se strhla "murakamimánie", prodalo se několik milionů kusů. Brzy poté se začala jeho sláva šířit po celém světě...

Českým čtenářům přibližuje dílo Haruki Murakamiho nakladatelství Odeon. Norské dřevo, Kafka na pobřeží, Afterdark, Po otřesech a další romány skromného japonského autora jsou pokaždé nakladatelskou i čtenářskou událostí prvního řádu. Zásluhu na tom zcela jistě má i Tomáš Jurkovič, Murakamiho dvorní překladatel.

V roce 2006 se Murakami představil tuzemským fanouškům osobně, když 30. října převzal prestižní Cenu Franze Kafky. Ta nejprestižnější literární cena nicméně Murakamimu stále uniká - Nobelova cena za literaturu. Velkým favoritem byl už v letech 2007 a 2010, v roce 2012 byl sázkovými kancelářemi dopředu pasován na vítěze. Bohužel, ani třetí pokus nedopadl. Nobelovu cenu Murakami zatím nemá.

Na podzim 2012 vydal Odeon Murakamiho román 1Q84 - první dva díly celkem třídílného monumentu, který se v Japonsku vyprodal během jediného dne, se objevily na pultech tuzemských knihkupectví na přelomu měsíců října a listopadu. Třetí díl plánuje Odeon vydat letos, opět na podzim.

A nový Murakami? V Japonsku vyšel román Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho roky putování letos na jaře, věřme, že příštím rokem potěší Odeon i nás.

Knihy autora v knihovnici:
1Q84: Kniha 1 + Kniha 2 (hodnocení: 1,47/17)
1Q84: Kniha 3 (hodnocení: 1,86/7)
Afterdark (hodnocení: 1,59/17)
Hon na ovci (hodnocení: 1/2)
Kafka na pobřeží (hodnocení: 1,56/73)
Kronika ptáčka na klíček (hodnocení: 2,5/12)
Muži, kteří nemají ženy (hodnocení: 2,33/6)
Norské dřevo (hodnocení: 1,56/87)
Podivná knihovna (hodnocení: 2,33/3)
Spánek (hodnocení: 2,5/8)
Spisovatel jako povolání (hodnocení: 1/1)
Sputnik, má láska (hodnocení: 1/5)
Útok na pekárnu (hodnocení: 1/2)

Diskuze k tomuto autorovi:
Haruki Murakami (příspěvků: 6)
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) A odpusť nám naše viny
Nakladatelství Argo přineslo českému čtenáři prvotinu mladého francouzského spisovatele Romaina Sardoua (*1974) "A odpusť nám naše viny", čímž obohatilo českou historickou bibliografii. Jde o temný a ...
(2) Dráček s červenýma očima
(3) Bajky barda Beedleho
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům