články

Reportáž: Autogramiáda Fr. Emmerta

V recenzi na Čechy ve wehrmachtu jsem dal najevo, jak mne tato kniha zaujala a za jak důležitou ji považuji. Když proto nakladatelství Vyšehrad vyhlásilo na středu 23. ledna 2008 do příjemné kavárny v knihkupectví Academia na Václavském náměstí křest další knihy Františka Emmerta: Rok 1968 v Československu, nebylo co řešit a vyrazil jsem.

Jako obyčejně pozdě, takže na mne zbylo poslední místo, málem nezbyl recenzní výtisk a hned první informace, které se mi dostalo, bylo, že kmotr knihy, Jiří Diensbier, z důvodů zaneprázdněnosti nedorazí. Jeho řeč přečetl ředitel Vyšehradu ing. Pravomil Novák. Přesto se mi křest nakonec vyvedl. I recenzní výtisk se pro mne našel.

Rok 1968 v Československu je opravdu spektakulární kniha. V jiném nakladatelství jsou tyto autorovy knihy označovány jako "muzeum v knize". Co to znamená? Kniha formátu A4 je v zasunovacím obalu, uvnitř je bohatě ilustrována, ale vcelku útlá (viz obsah), na vnitřních stranách desek jsou záložky, ve kterých jsou vloženy faksimile dobových dokumentů - vyhlášek, plakátů, psacími stroji přepisovaných výzev a novinových článků. Vše působí autenticky. V tomto případě je připojeno CD se záznamem vysílání Československého rozhlasu z inkriminovaného 21. srpna roku 1968. Jak kdosi trpce poznamenal i na křtu - cena odpovídá výše uvedenému chvalozpěvu.

S ohledem na téma knihy se v Academii sešla vcelku různorodá společnost. Nejméně snad bylo čtenářů, kteří si přišli pro podpis. Patrně je předčili zástupci nejrůznějších médií, či lidé, pro něž je novodobá historie či politologie povoláním, takže o knize nejspíše ještě uslyšíme.

Diskusi vedl PhDr. Břetislav Daněk, odpovědný redaktor publikace, a dá se říci, že byla vcelku bouřlivá. Jeden z diskutujících její směřování charakterizoval slovy: To jsou dvě tendence a mezi nimi jsme my, pamětníci. Ostatně, jeden z přítomných pamětníků byl součástí legendární šestice z Kostelce nad Labem, která odmítla ruskou divizi vpustit do kasáren a ti museli údajně celou cestu - 2 km - vycouvat. Mnoho poučených překvapilo autorovo tvrzení, že za intervencí do Československa stálo především Polsko, resp. Gomulka, a NDR (Ulbricht), které byly demokratizací přímo ohroženy. Již v květnu 1968 se ve východoněmeckých novinách objevily zprávy, že Prahu obsadily americké tanky s "ilustračními fotografiemi" z muzea. Sovětští občané do ČSR necestovali, a proto se tu ani nemohli demokracií nakazit. To ostatně potvrzuje i mohutná vlna protestů v NDR po okupaci. Brežněv s intervencí souhlasil až po jednání v Čierné pri Čope a právě o jeho hlas v politbyru prošla.

Spletitost situace roku 1968 ukazuje, že i normalizační křídlo KSČ v lednu 1968 hlasovalo pro odvolání Novotného. Závěrem se dá říci, že přítomní se neshodli, jak by události dále pokračovaly, ale jejich tragické vyústění nepopíral nikdo.

V krátkém pohovoru s autorem jsem získal též několik doplňujících informací ke knize Češi ve wehrmachtu. Rozhovory s pamětníky proběhly v roce 2006, upomínky na dřívější termíny pocházejí z osobních zkušeností. Zajímavé je, že Emmert považoval práci na Češích ve wehrmachtu za náročnější než přípravu Roku 1968, ačkoliv i ta mu zabrala rok práce. Nicméně je vidět, že na záznam pamětí veteránů nezanevřel, neboť druhý svazek řady Češi ve válce nazvaný Češi u Tobruku vyjde v květnu. Úplně největším trhákem celého našeho rozhovoru pak bylo autorovo doznání, že zná Knihovnici.cz a navíc jí i používá! Milí čtenáři, milí autoři, jen tak dál!

Ředitel Vyšehradu ing. Pravomil Novák předčítá shromážděným dopis Jiřího Diensbiera
Ředitel Vyšehradu ing. Pravomil Novák předčítá shromážděným dopis Jiřího Diensbiera
František Emmert poskytuje rozhovor
František Emmert poskytuje rozhovor

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Král úletů
Tohoto spisovatele určitě většina z Vás zná jako autora sci-fi literatury. Za všechny budu jmenovat Muže z vysokého zámku, Blade Runner nebo Svět, který stvořil Jones. Jeho osobitý styl psaní ...
(2) Dějiny lásky
(3) Brány do ztraceného světa
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům