články

Reportáž: Chcete číst e-books?

Umím si představit, že elektronické čtečky knih budou dokonalejší a dokonalejší a svým provedením se budou stále více a více přibližovat svému předobrazu: knize. Dovedu si představit jakýsi "e-papír", který bude tenoučký jako běžný papír. Přesto si říkám, že knížka má něco, co žádná elektronika nemůže nahradit.

Vejděte do antikvariátu. Ve starých dřevěných policích vidíte nádherné knihy ve staré kožené vazbě. Knížky, které jsou třeba napsané jazykem, kterému nerozumíte. Vemte takovou knihu do ruky (opatrně) a namátkově prolistujte. Přivoňte si k ní a prohmatejte vazbu. Vidíte knihu, jaká vznikla třeba před sto lety. Pak jděte do knihkupectví. Do nějakého malého, s milým panem prodavačem. Pozdravte se s ním a začněte si vybírat. Nebo jen tak koukejte a objevujte knížky, které vám dosud byly skryty. Pán k vám přijde a pokud je to opravdový znalec a milec knih, dá se s vámi do řeči. Budete si povídat o tom, co máte rádi a třeba vám nějakou knížku doporučí.

Knížku si koupíte, možná vám ji i zabalí do papíru, aby se nezničila, a vy si ji nesete domu. Cestou se zastavíte ve vaší milované kavárničce a neodoláte. Vyndáte knížku a začtete se do pár kapitol. Po dočtení knížky ji uložíte do knihovny. Za nějakou dobu, až budete utírat prach, až se budete stěhovat nebo až prostě jen tak kolem knihovny projdete, si ji vezmete do ruky. Otevřete na náhodné stránce a přečtete pár kapitol. Zasníte se a bude vám fajn. Četli jste knihu.

Porovnáme to s e-knihou.

Na internetu si najdete webové stránky e-shopu, vyhledáte "knížku", zaplatíte pomocí karty a "knížku" si stáhnete do své elektronické čtečky. Knížku dočtete a soubor uložíte na harddisku, nebo i smažete. To je celé. Četli jste e-knihu.

Rozvoj elektronických čteček je symbolem dnešní doby, kdy se snažíme zjednodušovat si vše, co se dá. Na tomhle případě je ale krásně vidět, jak takové zjednodušení ničí požitky našeho života. Připravíme se o několik nádherných vjemů, které dnes máme spojeny s nákupem knížky, s jejím samotným čtením, a tak dál. A to jsem ani nemluvil o situaci, kdy náš přítel chce knížku půjčit. Podle recenze Kindle, kterou psal Miloš Čermák před časem pro Technet, bude možné tyhle e-books číst jen na čtečce, která je registrována na onom webovém shopu. Takže jediný způsob, jak tu knížku číst, je půjčit příteli celou čtečku.

Nemyslím si, že se lidstvo knížek zbaví. Elektronické čtečky - jakkoliv dokonalé a vyvinuté - budou slepou větví elektroniky. Pár technologických nadšenců si ji pořídí, a budou v metru okázale číst ze svého "Kindla". Praví milovníci knížek - a já věřím, že těch na světě je a bude stále dost - si tuto knižní náhražku vnutit nenechají.

Číst a mít knížku je totiž o něčem jiném, než o vnímání psaného textu z LCD displeje nebo ze čtečky s elektronickým inkoustem.

Amazon Kindle
Amazon Kindle

09.10.2009
Tomáš Fojtík

Diskuze k článku:
Chcete číst e-books? (příspěvků: 30)

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31182 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Koniáš - Konec vlka samotáře
(2) Muž z vysokého zámku
Dick je skvělý vypravěč, po jeho slovech vyvstávají před očima situace, místnosti, charaktery, dialogy jako byste sami slyšeli. Zároveň dokáže být znepokojivě nejasný. Kladné postavy se vlečou se ...
(3) Dějí se i větší podivnosti
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům