články

Úvaha: Knihy a internet

V úterý 23. ledna se v útulné pizzerii Venezia poblíž náměstí Míru v Praze sešla skupinka lidí, jejchž zájmem či profesí jsou knihy. Knihovnice.cz pořádala setkání, jehož cílem bylo diskutovat o prolínání světa knih a internetu, či zda se může stát, že se budou jednou knížky číst na internetu. Ozývali se zde názory z obou "táborů", jedni říkali, že knihy na internetu klidně vycházet mohou a ti druzí zase tvrdili, že pro ně je kniha hodnotnotnější, když ji mohou držet v ruce, vzít si ji do tramvaje a podobně. Seděl jsem tam, poslouchal příspěvky i diskuzi a přemýšlel, čím vším vlastně může být internet knihám užitečný.

Internet je od svého zrodu považován především za informační zdroj (často značně nedůvěryhodný). Já bych ale chtěl zdůraznit jeho další funkci: výměnu zkušeností. Internet totiž nemusí nutně knihám sloužit pouze jako marketingový nástroj nebo platforma pro obchod s nimi. Internet může knížce posloužit také tím, že si uživatel může najít komunitu lidí s podobným zájmem a dělit se s nimi o zajímavé knižní tipy, o zážitky ze čtení či třeba shánět starší, jinak nedostupné tituly. Tyto komunitní skupiny se již na internetu vytvářejí, jako příklad bych uvedl zahraniční projekt last.fm, který sdružuje milovníky hudby a pomocí internetu se přenášejí informace o tom, co daný uživatel poslouchá a jeho "playlist" se dá porovnávat s jinými uživateli. Tento projekt je dobrou ukázkou toho, jak komunitní sítě na internetu fungují a co dobrého přinášejí.

Já jako čtenář nejdříve hledám o knize informace. Buď narazím na článek v novinách, nebo například v Knihovničce Jany Klusákové na Českém rozhlasu slyším o knize, která mě zajímá. Než se vydám do knihkupectví, prolezu si internet, abych se o té knize dozvěděl více. Jenže, problém recenzí je ten, že ve velké míře odrážejí subjektivní názor autora. A najít třeba tři, pět recenzí o jedné knize je v internetové kupce sena (někdy možná kupce hnoje...) velmi zdlouhavé. Toto je velká příležitost pro nejrůznější diskuzní fóra, kde se v různých klubech scházejí lidé, kteří debatují tu o spisovateli, tu o knize - a často to bývají názory velmi zajímavé. Já mám nejraději diskuzní server Lopuch (www.lopuch.cz). Podobně jako diskuzní fóra slouží pro tuto výměnu zkušeností a předávání tipů o knížkách Knihovnice, ale to by bylo nošení dříví do lesa, který určitě dobře znáte.

Vydat knížku dnes chce hodně osobní odvahy, a pak samozřejmě dost peněz. A jsme u další výhody internetu: začínající autor, někdy třeba grafoman, má na internetu velký prostor ukázat, co v něm je - a to prakticky zadarmo. Různé blogovací systémy umožňují bez základních znalostí o tvorbě stránek vytvořit si svou vlastní prezentaci. Někdo píše o tom, jak je svět špatný, někdo píše o filmu, který se mu líbil a někdo na svůj blog dává své oblíbené recepty. Jsou ale také "bloggeři", kteří na svých stránkách uveřejňují svou poezii, krátké povídky a nebo dokonce i romány na pokračování. Přičemž není vyloučeno, že si jej všimne někdo, komu se kniha zalíbí a nabídne autorovi papírové vydání. I to se již stalo.

Nemám rád názory, že internet zničí knihy, protože lidi přestanou mít na čtení čas. Není tomu tak. Toto se již říkalo o televizi, říkalo se to o počítačových hrách a nikdy se to nestalo. Lidi četli a číst budou, i přes nejnovější výkřiky moderních technologií. A nebál bych se toho, že lidé jednou začnou číst knihy jen na internetu, jak se tomu možná jednou stane u hudby. Neumím si představit, že bych zaplatil za to, že si knížku můžu číst pouze na monitoru svého počítače. Ten pocit, že držím v ruce bohatě ilustrovanou knihu, vytištěnou na dobrém papíře, v hezké vazbě, je pro mě nenahraditelný.


01.03.2007
Tomáš Fojtík

Diskuze k článku:
Knihy a internet (příspěvků: 4)

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Lirael
Garthe Nixe zřejmě nemá cenu představovat, kdo četl Sabriel, nepotřebuje to, a kdo nečetl, toho na ni odkazuji. Tak tedy rovnou ke knize samotné. Prostřední díly trilogie bývají většinou tak ...
(2) Přerušený příběh
(3) Rákosníček a hvězdy
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům