články

Úvaha: Knihy a internet

V úterý 23. ledna se v útulné pizzerii Venezia poblíž náměstí Míru v Praze sešla skupinka lidí, jejchž zájmem či profesí jsou knihy. Knihovnice.cz pořádala setkání, jehož cílem bylo diskutovat o prolínání světa knih a internetu, či zda se může stát, že se budou jednou knížky číst na internetu. Ozývali se zde názory z obou "táborů", jedni říkali, že knihy na internetu klidně vycházet mohou a ti druzí zase tvrdili, že pro ně je kniha hodnotnotnější, když ji mohou držet v ruce, vzít si ji do tramvaje a podobně. Seděl jsem tam, poslouchal příspěvky i diskuzi a přemýšlel, čím vším vlastně může být internet knihám užitečný.

Internet je od svého zrodu považován především za informační zdroj (často značně nedůvěryhodný). Já bych ale chtěl zdůraznit jeho další funkci: výměnu zkušeností. Internet totiž nemusí nutně knihám sloužit pouze jako marketingový nástroj nebo platforma pro obchod s nimi. Internet může knížce posloužit také tím, že si uživatel může najít komunitu lidí s podobným zájmem a dělit se s nimi o zajímavé knižní tipy, o zážitky ze čtení či třeba shánět starší, jinak nedostupné tituly. Tyto komunitní skupiny se již na internetu vytvářejí, jako příklad bych uvedl zahraniční projekt last.fm, který sdružuje milovníky hudby a pomocí internetu se přenášejí informace o tom, co daný uživatel poslouchá a jeho "playlist" se dá porovnávat s jinými uživateli. Tento projekt je dobrou ukázkou toho, jak komunitní sítě na internetu fungují a co dobrého přinášejí.

Já jako čtenář nejdříve hledám o knize informace. Buď narazím na článek v novinách, nebo například v Knihovničce Jany Klusákové na Českém rozhlasu slyším o knize, která mě zajímá. Než se vydám do knihkupectví, prolezu si internet, abych se o té knize dozvěděl více. Jenže, problém recenzí je ten, že ve velké míře odrážejí subjektivní názor autora. A najít třeba tři, pět recenzí o jedné knize je v internetové kupce sena (někdy možná kupce hnoje...) velmi zdlouhavé. Toto je velká příležitost pro nejrůznější diskuzní fóra, kde se v různých klubech scházejí lidé, kteří debatují tu o spisovateli, tu o knize - a často to bývají názory velmi zajímavé. Já mám nejraději diskuzní server Lopuch (www.lopuch.cz). Podobně jako diskuzní fóra slouží pro tuto výměnu zkušeností a předávání tipů o knížkách Knihovnice, ale to by bylo nošení dříví do lesa, který určitě dobře znáte.

Vydat knížku dnes chce hodně osobní odvahy, a pak samozřejmě dost peněz. A jsme u další výhody internetu: začínající autor, někdy třeba grafoman, má na internetu velký prostor ukázat, co v něm je - a to prakticky zadarmo. Různé blogovací systémy umožňují bez základních znalostí o tvorbě stránek vytvořit si svou vlastní prezentaci. Někdo píše o tom, jak je svět špatný, někdo píše o filmu, který se mu líbil a někdo na svůj blog dává své oblíbené recepty. Jsou ale také "bloggeři", kteří na svých stránkách uveřejňují svou poezii, krátké povídky a nebo dokonce i romány na pokračování. Přičemž není vyloučeno, že si jej všimne někdo, komu se kniha zalíbí a nabídne autorovi papírové vydání. I to se již stalo.

Nemám rád názory, že internet zničí knihy, protože lidi přestanou mít na čtení čas. Není tomu tak. Toto se již říkalo o televizi, říkalo se to o počítačových hrách a nikdy se to nestalo. Lidi četli a číst budou, i přes nejnovější výkřiky moderních technologií. A nebál bych se toho, že lidé jednou začnou číst knihy jen na internetu, jak se tomu možná jednou stane u hudby. Neumím si představit, že bych zaplatil za to, že si knížku můžu číst pouze na monitoru svého počítače. Ten pocit, že držím v ruce bohatě ilustrovanou knihu, vytištěnou na dobrém papíře, v hezké vazbě, je pro mě nenahraditelný.


01.03.2007
Tomáš Fojtík

Diskuze k článku:
Knihy a internet (příspěvků: 4)

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31171 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Ztracené slunce
(2) Zamilovaný blázen
Dnešní publikace má poutavou knižní obálku, kniha je vázaná, obsahuje na 272 stránek zajímavého příběhu. Na zadní straně knihy je stručný životopis autora Rogera Vadima, jeho fotografie. Připojena je ...
(3) Poznámky na krabičkách od sirek
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům