články

Reportáž: Křest Česko-slovenského dualógu

Konečně, po několika letech se mi podařilo neprošvihnout křest knihy Gustava Murína! V úterý 4. května jsem dorazil jen mírně opožděn a po chvíli zmatkování nalezl kýženou videokavárnu Trick Bar ve zrestaurované Malostranské besedě, takže jsem zachytil i mírně opožděný začátek křtu. Pod majestátnými, malovanými stropy, za které by se nemusel stydět leckterý renesanční palác Vladimír Skalský zastupující vydavatele, Slovenský literárny klub v ČR, ale také Svetové združenie Slovákov v zahraničí, sehnal na pódium oba autory, Petra Žantovského a Gustáva Murína a začalo se. Autoři svorně prohovořili k tématu knihy, společnému, komplementárnímu a tudíž vlastně opačnému pohledu na politické události, které zahýbaly světem a potažmo oběma našimi zeměmi. Vzpomenuli nepřítomného autora koláží v knize, Miroslava Huptycha. Oba autoři svorně a nerozdílně odmítli něco přečíst, čímž celý křest ideově rozleptali. Značně tím ztížili nelehkou úlohu křestních otců, předsedy Obce spisovatelů ČR Vladimíra Křivánka a ředitele ČT 24 Milana Fridricha. Ad "nelehká", cituji moderátora: "Číst knihu před křtěním, je zbabělost." Na jeho obranu dodávám jeho drobný postesk: "Tu je moderátor opravdu zbytečný," což se v přítomnosti Murína a Žantovského ukázalo býti nadmíru trefným. Projevy zmíněných pánů hrou na kytaru a zpěvem předělil Jiří Klapka. Překlady ruských tradicionálů do slovenštiny byly dílem Lubomíra Feldeka a marně si lámu hlavu, zda poslední skladba oficiální části nebyla poéma Dvanáct Alexandra Bloka.

Vlastní křest knihy proběhl sektovým dechem autorů, vydavatelů a křtitelů. Žantovský (též ředitel rádia Ethno) tvrdil, že křest proběhl takto, protože Murín je chamtivý a nechtěl znehodnotit ani jediný autorský výtisk. Až bude Murín nebo Slovenský literárny klub v ČR zase něco křtít, nenechte si to ujít, jsou to příjemné akce.

Krátce před křtem, odleva Petr Žantovský, Gustáv Murín, Milan Fridrich, Vladimír Skalský a Vladimír Křivánek.
Krátce před křtem, odleva Petr Žantovský, Gustáv Murín, Milan Fridrich, Vladimír Skalský a Vladimír Křivánek.
Hudební doprovod: Jiří Klapka.
Hudební doprovod: Jiří Klapka.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31150 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Láska na lokální železnici
(2) Radostné dětství?
Milena Lenderová je profesorkou na Masarykově univerzitě, toto je její čtvrtá kniha. Karel Rýdl je profesorem na Pardubické univerzitě, kde se zabývá historií pedagogiky (třeba i v redakční radě ...
(3) Staré pověsti české a moravské
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům