články

Reportáž: Křest Česko-slovenského dualógu

Konečně, po několika letech se mi podařilo neprošvihnout křest knihy Gustava Murína! V úterý 4. května jsem dorazil jen mírně opožděn a po chvíli zmatkování nalezl kýženou videokavárnu Trick Bar ve zrestaurované Malostranské besedě, takže jsem zachytil i mírně opožděný začátek křtu. Pod majestátnými, malovanými stropy, za které by se nemusel stydět leckterý renesanční palác Vladimír Skalský zastupující vydavatele, Slovenský literárny klub v ČR, ale také Svetové združenie Slovákov v zahraničí, sehnal na pódium oba autory, Petra Žantovského a Gustáva Murína a začalo se. Autoři svorně prohovořili k tématu knihy, společnému, komplementárnímu a tudíž vlastně opačnému pohledu na politické události, které zahýbaly světem a potažmo oběma našimi zeměmi. Vzpomenuli nepřítomného autora koláží v knize, Miroslava Huptycha. Oba autoři svorně a nerozdílně odmítli něco přečíst, čímž celý křest ideově rozleptali. Značně tím ztížili nelehkou úlohu křestních otců, předsedy Obce spisovatelů ČR Vladimíra Křivánka a ředitele ČT 24 Milana Fridricha. Ad "nelehká", cituji moderátora: "Číst knihu před křtěním, je zbabělost." Na jeho obranu dodávám jeho drobný postesk: "Tu je moderátor opravdu zbytečný," což se v přítomnosti Murína a Žantovského ukázalo býti nadmíru trefným. Projevy zmíněných pánů hrou na kytaru a zpěvem předělil Jiří Klapka. Překlady ruských tradicionálů do slovenštiny byly dílem Lubomíra Feldeka a marně si lámu hlavu, zda poslední skladba oficiální části nebyla poéma Dvanáct Alexandra Bloka.

Vlastní křest knihy proběhl sektovým dechem autorů, vydavatelů a křtitelů. Žantovský (též ředitel rádia Ethno) tvrdil, že křest proběhl takto, protože Murín je chamtivý a nechtěl znehodnotit ani jediný autorský výtisk. Až bude Murín nebo Slovenský literárny klub v ČR zase něco křtít, nenechte si to ujít, jsou to příjemné akce.

Krátce před křtem, odleva Petr Žantovský, Gustáv Murín, Milan Fridrich, Vladimír Skalský a Vladimír Křivánek.
Krátce před křtem, odleva Petr Žantovský, Gustáv Murín, Milan Fridrich, Vladimír Skalský a Vladimír Křivánek.
Hudební doprovod: Jiří Klapka.
Hudební doprovod: Jiří Klapka.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31130 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Planeta mezi dvěma slunci
(2) Pohádky
(3) První slova - 4 knihy v boxu
Jsou to takové obrázkové slovníčky pro malé děti, sada obsahuje čtyři leporela, která jsou věnována domovu, městu a zvířátkům, jak domácím tak i exotickým. Všechny čtyři knížky jsou barevně odlišeny ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům