články

Reportáž: Křest knihy Moja - příběh gorilí slečny

Ten den, 28.10.2006, nezačal v pražské zoologické zahradě zrovna nejlépe: vypadla elektřina. Na první pohled drobná komplikace, která ale v důsledku mohla znamenat velkou tragédii. Stačí vzpomenout jen několik týdnů starý případ, kdy po výpadku elektřiny v královéhradecké zoo uhynula žirafa. Ale pojďme zpátky do Prahy, do Tróje, kde se chystá křest knížky, kterou vydalo nakladatelství Argo, a nese název Moja - příběh gorilí slečny. Předcházelo mu představení a křest třech nových plazů, malých miminek, která pro zoo znamenají velký chovatelský úspěch. Ke slovu se dostal nejen ředitel zoo Petr Fejk, ale také Petr Velenský, který má v pražské zoo plazy na starosti. Poutavě a zajímavě povídal o tom, jak náročná může být péče o tyto tvory, ze kterých má nemálo lidí hrůzu a strach. Prozradil také, že chovatelé mohou určit pohlaví narozeného zvířátka teplotou líhně. Pan ředitel Fejk na sebe ,,prásknul", že to ví teprve několik dní a že to pro něj bylo velkým překvapením. Když si pozvaní hosté, Taťána Medvecká, Chantal Poullaine a Václav Koubek připili na zdar křtěných novorozeňátek a břišní tanečnice předvedla své kousky, přišlo na řadu to, co mě zajímalo nejvíce: křest knížky Moja - příběh gorilí slečny. Ředitel Fejk připomněl hrdinský čin ošetřovatele Žďánského, který vběhl do gorilího výběhu, aby zachránil malou Moju, jež se topila v jezírku. Pan Žďánský byl odměněn obrovským potleskem a obrázkem malého dítěte, na kterém byla tato situace nakreslena. Jak totiž připomněl Petr Fejk, Moja je takovým maskotem pražské zoo, je velice oblíbena a vše, co se týká Moji, přitahuje k pražské zoo pozornost veřejnosti a dělá jí velikou reklamu. Křtu byl přítomen i pan Pavel Potkány, autor nádherných fotek, které si můžete v knížce prohlédnout. O knížce mluvil také pan Milan Gelnar, ředitel nakladatelství Argo. Ale co bylo největší senzací a o čem se dlouho spekulovalo, mělo teprve přijít. Již před časem pražská zoo oznámila, že je těhotná další gorilí samice Kamba. Bylo to považováno za senzaci také proto, že Kamba už není nejmladší. Pražská zoo ale nelení, a tak mohl pan Žďárský oznámit, že Kijivu, maminka Moji je znova těhotná a počet gorilích miminek, pokud vše dobře dopadne, se rozroste na tři. Není prý známo, že by se v takto krátké době narodila v zoo tři mláďata gorily nížinné. Tento nebývalý úspěch je prý také dán tím, že samec Richard patří mezi nejkrásnější gorily na světě. Je to prostě fešák a dámy na něj letí.

Křest skončil a já se šel na gorily podívat. V pavilonu bylo těsno, ostatně jako vždy. Gorily odpočívaly, jen malá Moja si hrála s kouskem provázku. Pozoroval jsem je asi půl hodiny a byl jsem fascinován, jak podobní jsou lidem. Možná proto jsou tolik oblíbení. Nevím sice, jestli Moja vnímá, jak je slavná a oblíbená, jsem si ale naprosto jistý tím, že je to moc roztomilá gorilí slečna. Tak se na ní běžte podívat, nebo si o ní přečtěte knížku Moja - příběh gorilí slečny.

Moja - gorilí slečna
hlavní hrdinka
křest knihy Moja - příběh gorilí slečny
snímeček ze křtu
křest knihy Moja - příběh gorilí slečny
a ještě jeden...

20.11.2006
Tomáš Fojtík
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Mládě - první rok života
(2) Atlantida
(3) Božská invaze
S jistým odstupem se dá říci, že Dick byl opravdovým specialistou na vstupy do stále stejné řeky. Kolikrát už jen zde byla recenzována jeho parafráze Nového zákona? Kolikrát ještě bude? Na jednu ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům