články

Rozhovor: Petr Eisner... po 5 letech

Na začátku roku 2009 jsme Petra Eisnera zpovídali poprvé (původní rozhovor). Před pár dny vyšla Petrovi nová, v pořadí již čtvrtá, kniha Rok ohně. Využili jsme situace a požádali Bohdana Volejníčka, aby autorovi položil pár otázek...

Když se člověk podívá na váš web, či jiné stránky a odkazy, neunikne mu fakt, že jste skutečný „všeuměl“, možná bychom řekli renesanční člověk. Hudba, texty, básně, kresby, a samozřejmě próza, prostě umění vám není cizí v žádné podobě. Jde o nějakou „rodovou“ propozici? A čím se cítíte asi nejvíce?
No, všeuměl, který dělá všechno, ale nic pořádně.:-)) Všechny ty vyjmenované věci mě moc zajímají a rád bych se jim věnoval i víc, ale to samozřejmě už jen kvůli času není možné. Obzvlášť v muzice bych se moc rád realizoval víc než doposud. Podle hmatatelných výsledků mojí práce, bych se měl asi nejvíce cítit spisovatelem, ale já se prostě cítím být člověkem, který hledá cesty jak se vyjádřit, ať už jakoukoli formou. Jinak ve vzdálené rodině máme Karla Zemana a i moje matka maluje, takže odtud možná vzešlo to výtvarno.

Jak si určitě většina čtenářů všimla, vychází vám další, již čtvrtá próza – „Rok ohně“. Což v české kotlině znamená, že už se můžete považovat za téměř spisovatele z povolání. Myslíte, že je u nás ale vlastně možné být spisovatelem z povolání?
Možné to je, ale skutečně jen pro pár lidí, kteří se musí stát víceméně celebritami a rozhodně se musí psaní i propagaci svých knih věnovat na „plný úvazek“, což by mě nebavilo. Byl bych moc rád, kdyby to bylo tak, že by mě psaní uživilo, ale na druhou stranu bych se nechtěl dostat do situace, že musím psát, proto, abych se uživil. To bych to asi brzy pověsil na hřebík. Možná pokud se na autora usměje štěstí a jeho dílo je zfilmováno, může to být zdroj lepších příjmů, ale jinak se dnes běžně prodávanou knížkou uživit nelze. Kdybych rozpočítal čas, který na knize strávím na hodiny a vydělil jimi příjem, budu hluboko pod minimální mzdou. Z toho vyplývá, že většina lidí u nás píše, protože je to baví a ne pro peníze, a to je moc dobře.

V roce 2008 vám v nakl. Jota vyšly dvě knihy – „Rychlé lodě do pekel“, „Obranný reflex“, rok nato „Milující sestra“ v Knihovnice.cz. A „Rok ohně“ vychází až po pěti letech. Příčinou bylo moc jiné práce? Nebo složité téma, či snad pověstný spisovatelský blok?
Přesně tak. Hodně práce v mé profesi. Vedl jsem malou neziskovou organizaci a to mi sebralo mnoho času a energie. Na psaní potřebuju mít v hlavě místo, takže když je tam tisíc pracovních nebo i jiných věcí, příběh nemůžu rozvinout, není tam pro něj místo. A samozřejmě to bylo i o čase. Když nemám čas, abych mohl v příběhu dostatečně dlouho zůstat a prožívat ho, tak se mi to začne celé trhat. Hned po Milující Sestře jsem začal psát novou knížku, ale ta se právě kvůli zmíněným věcem zadrhla. V roce 2012 jsem ale odešel pracovat na volnou nohu a získal tak prostor a čas pro další psaní a pak začal pracovat na Roku ohně. Spisovatelský blok to ale rozhodně nebyl. Pořád si v hlavě nosím několik témat, ale ty můžou dozrát jen v dobrých podmínkách. A také jsem se věnoval práci na odborné publikaci, týkající se sexuality a vztahů lidí s postižením, která musela být hotová pro vydání v roce 2013 u Portálu. To byla taky velká škola, psaní šlo o mnoho pomaleji než u beletrie.

Když se člověk podívá po vašich knihách, tak vlastně každá je z jiného času, dá se říci i jiného žánru – dobrodružný hororový cestopis, science fiction, psychologické drama ze zlaté doby jazzu, a teď nacistické Německo. Takže se můžeme dočkat i třeba nějakého humoristického románu? Nebo dneska tak populární urban fantasy? Je nějaký žánr, či téma, přes které „by vlak nejel“?
Já bych moc rád napsal něco veselého, někteří kamarádi mě do toho pořád pošťuchují, protože různých životních historek k popukání máme spoustu, ale to je prostě strašně těžké. Myslím, že napsat vtipnou věc, je největší umění. Vysvětlit a vybalancovat to tak, aby to nebylo trapné, aby to bylo pochopitelné a inteligentní a nebo klidně i úplně blbé, ale přesto vtipné. Nebráním se snad žádnému žánru, jen teď píšu ty, na které stačím. Stejně se setkávám s tím, že jsou mé knížky v tomhle ohledu špatně zařaditelné. Myslím, že Rok ohně je toho nejlepším důkazem. Vlastně bych nevěděl, jak odpovědět, kdyby se mě někdo zeptal, co je to za žánr.

Jak znám čtenáře (a tedy i sebe), když se na trhu objeví nová kniha jejich oblíbeného autora, ještě na ní neuschne tiskařská čerň, a už se ptají, kdy bude další? V jednom rozhovoru po vydání „Obranného reflexu“ jsem uvedl, že máte v hlavě tři příběhy, které byste chtěl dostat na papír. Nejdříve to měla být „Milující sestra“, pak tedy „Rok ohně“ a co ten třetí? Pracuje se na něm? Nebo se objevil nějaký nový námět?
Milující sestra ano, ale Rok ohně ne. Ten začal vznikat, když jsem si přesně před rokem přečetl v novinách článek o výročí stále řádně neobjasněného požáru Říšského sněmu v Německu v roce 1933. Takže to byl úplně jiný a nový námět. Téma, které mě náhle pohltilo. Jinak po Milující Sestře jsem měl (a stále mám) rozpracované „Netopýry“, ale to se zaseklo kvůli přemíře práce, jak jsem říkal předtím. Je to dobré téma, tak doufám, že se k němu budu umět vrátit, ale slíbit to nedokážu. Jinak mám vypsaných několik dalších témat, která si průběžně rozpracovávám v hlavě. Ani v těch pracovně vytížených letech jsem ale úplně nelenil a kromě odborné publikace jsem napsal i několik krátkých povídek, na které mi stačila kapacita. Třeba jich jednou bude tolik, aby daly na celou knížku, uvidíme.

A teď taková obligátní otázka dnešní doby. Jaký máte názor na e-knihy? Jako ve všem se najdou pozitiva i zápory. Jeden článek uvádí, jak díky ilegálnímu stahování jde trh „do kytek“, pak otevřete např. časopis Pevnost, kde šéfredaktor píše, že e-knihy zachránily mnohá nakladatelství a díky za ně. Prognózy, že klasické knihy a potažmo i knihovny končí, se hlásají už od nástupu internetu, ale zatím tomu nic nenasvědčuje. Jak to vidíte vy?
Mě je moc sympatické, když vidím, že lidi čtou a dál nehodnotím, z čeho čtou. Sám čtečku nemám a zatím si ji nehodlám pořizovat. Miluju fyzickou knihu s její váhou a vůní, miluju otáčet stránkami. Je mi ale jasné, že i knihy se musejí vyvíjet s dobou a jsem vlastně rád, že je možnost koupit si i e-knihu i když já sahám zatím rozhodně jen po těch starých papírových. Špatné by bylo, kdyby se pak e-knihy nelegálně stahovaly a sdílely jako se to děje s muzikou. To by se mohlo brzy stát, že by se nikomu nevyplatilo je vydávat a mohl by nastat kolaps. Případně by se musel celý systém přehodnotit a vystavět na nových základech – např. že by si napřed musel nějaký počet lidí e-knihu předplatit a teprve pak by byla uvolněna. To by ale mohlo fungovat jen u zavedených autorů a ti noví by to měli hodně těžké.

Sám tvrdíte, že přímo nějaký literární vzor, nějakého spisovatele, který vás nejvíce ovlivnil, asi nemáte. No, nevím, co by mi řeklo např. vaše podvědomí, ale kdyby jste mě např. pozval na návštěvu domů, na jaké tituly bych narazil ve vaší knihovničce?
Já samozřejmě mám oblíbené autory, jen bych neřekl, že by mě vyloženě ovlivnili. U mě v knihovně jsou kromě odborných knížek cestopisy a biografie, knížky s fotografiemi, pohádky a poezie. Jmenovitě třeba Lévi-Strauss, Steven Tyler, Patti Smith, Ken Kesey, Allen Ginsberg, čerstvě třeba i Kateřina Tučková.


11.03.2014
BoboKing
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Pán moru
(2) Slabost pro každou jinou pláž
(3) Dvakrát sedm pohádek
Kniha je vázaná, má kolem 50 stránek, které však nejsou očíslované, je v ní opravdu 2 x 7 pohádek, tedy 14. Pohádky jsou bohatě barevně ilustrované, verše jsou snadno zapamatovatelné, písmo je větší, ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům