články

Reportáž: Pozvánka na SVĚT KNIHY PRAHA 2010

16. ročník MEZINÁRODNÍHO KNIŽNÍHO VELETRHU A LITERÁRNÍHO FESTIVALU místo konání: Průmyslový palác, Výstaviště Praha - Holešovice ve dnech 13.-16. května 2010

Čestným hostem letošního ročníku veletrhu bude POLSKO, jež nabídne návštěvníkům veletrhu to, co je aktuální a kvalitní na polské literární scéně. Součástí programu Polska budou setkání se spisovateli, autogramiády, diskuze, výstavy, pořady a dílny pro děti, zajímavé akce pořádané i mimo výstaviště. V rámci polské ústřední knižní expozice budou vystavovat klíčová polská nakladatelství. Spolupořadateli polské účasti jsou Polský institut v Praze, Institut knihy v Krakově. Účast je zaštítěna ministrem kultury Polské republiky, který se osobně zúčastní slavnostního zahájení veletrhu. Na veletrhu přivítáme nositelku Nobelovy ceny za literaturu Wisławu Szymborskou, vynikající světoznámou autorku Dorotou Masłowskou, českým čtenářům již dobře známé Olgu Tokarzcuk, Andrzeje Sapkowskeho a Andrzeje Pilipiuka, spisovatele a scénáristu Wojciecha Kuczoka, autora detektivních příběhů Marka Krajewskeho, nekonvenčního autora Michała Witkowskeho a další spisovatele píšící beletrii, knihy pro děti, esejisty a publicisty, výtvarné umělce i herce. Kromě polských autorů na veletrh zavítají umělci z dalších 14 zemí světa.

Aktuální mezinárodní skladba vystavovatelů a spolupracujících partnerů je z těchto zemí a regionů: Belgie (Vlámsko, Valonsko-Brusel), Česká republika, Čína, Finsko, Francie, Itálie, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Saudská Arábie, Slovenská republika, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, USA, Velká Británie

Na programu dále spolupracují Evropská literární centra a organizace sdružené v rámci projektu EU Literature Across Frontiers, EUNIC - síť evropských kulturních center, Dům národnostních menšin, Katedra romistiky UK, Muzeum romské kultury, zahraniční kulturní zastoupení a ambasády v ČR.

Výběr dalších zahraničních autorů přijíždějících na veletrh:
Baltzar Veijo (Finsko), Bartis Attila (Maďarsko), Blas de Robles Jean - Marie (Francie), Blecher George (USA), Buckley Michael (USA), Clark Stephen (VB), Demetz Peter (USA), Folan Boris (Slovensko), Fusek Katja (Německo), Hahn Anna Katharina (Německo), Hammel Pavol (Slovensko), Mawer Simon (VB), Merz Klaus (Švýcarsko), Michel Katarina (Slovensko/Německo), Nimei Mikael (Švédsko), Overath Angelika (Švýcarsko), Pedrosa Inés (Portugalsko), Peteraj Kamil (Slovensko), Peura Maria (Finsko), Rankov Pavol (Slovensko), Regener Sven (Německo), Reich Helena (Německo), Setz Celemens J. (Rakousko), Stojka Ceija (Rakousko), Verbeke Annelies (Belgie/Vlámsko), Waters Sarah (VB), Winkler Josef (Rakousko)

Předpremiérou literárního festivalu bude již tradičně projekt večerního čtení překladů z evropských literatur Noc literatury, který pořádá České centrum ve spolupráci s kulturními organizacemi sdruženými v projektu EUNIC dne 12. května 2010.
Společnost Google plánuje v rámci veletrhu zorganizovat panelovou diskusi na téma "Internet a knihy". V rámci této akce se setkají zástupci vydavatelů, autorů, akademiků a organizací zaměřujících se na knihy a literaturu v České republice a společně se zástupci společnosti Google budou diskutovat nad možnostmi využití služby Knihy Google pro české vydavatele.
Účastníci panelové diskuse budou mít také příležitost seznámit se s případovými studiemi vydavatelů, kteří službu již využívají a zástupci společnosti Google jim zodpoví jejich dotazy a vyslechnou návrhy přítomných profesionálů z této oblasti.
Knižní prezentace

Témata doprovodného literárního festivalu jsou vybírána především s ohledem na atraktivitu a předpokládaný zájem široké veřejnosti a nabízejí programovou inspiraci vystavujícím nakladatelům:

Literatura a sbližování kultur - v roce, který UNESCO vyhlásilo "Mezinárodním rokem sbližování kultur", připravujeme pořady a programy věnované významné úloze literatury v rámci vzájemného poznávání rozličných kultur. V souvislosti s tématem proběhnou na veletrhu autorská setkání, debaty a knižní prezentace relevantní k otázkám jako je literární diaspora, kulturní a jazyková identita, úloha překladové literatury a její propagace. Literární díla jsou jedním z významných prostředků přenosu "informace" o kultuře, historii a současném životě dané společnosti a její charakteristice.

Rosteme s knihou - téma, jež pravidelně doprovází literární program veletrhu, v roce 2010 zvýrazní ve větším měřítku tvorbu pro děti a mládež. Součástí programu bude pavilon s názvem Svět knihy dětem, kde bude probíhat řada pořadů jako literární soutěže, setkání se spisovateli a ilustrátory, dílny, výstavy ilustrací a knih, multimediální prezentace. Součástí prostoru bude i knihovna s mezinárodní dětskou literaturou. Odborný program věnovaný této problematice nabídne setkání s lidmi, kteří se zabývají podporou četby v jednotlivých zemích, na veletrhu představíme mezinárodní projekt EU Read, jehož členem je i kampaň Rosteme s knihou. Poprvé proběhne na veletrhu předkolo plánované celonárodní soutěže Souboj čtenářů, jež je inspirována mezinárodní soutěží základních škol ve frankofonních zemích tzv. Bitvou knih. Velmi zajímavá bude výstava knih oceněných prestižní mezinárodní Cenou BolognaRagazzi od roku 2000 zapůjčená z italské Bologne a ze Švédska získané knihy oceněné Cenou Astrid Lindgrenové.

Gastro show Vaříme s knihou na veletrhu
Po úspěšné loňské premiéře programu, v rámci kterého se prezentují knihy o vaření, kuchařky i příručky zdravého životního stylu, se na veletrhu Svět knihy bude opět konat gastro show Vaříme s knihou.

Spousta zajímavých a netradičních pochoutek bude přímo před návštěvníky připravována ve speciálním prostoru zařízeném špičkovými spotřebiči Fagor a nádobím Potten & Pannen . Od 14. do 16. května ve foyer Průmyslového paláce.

Svět knihy ve filmu 8. - 16. 5.

Filmová přehlídka představující díla inspirovaná knižními předlohami světové literatury. Počátek projektu je datován týden před veletrhem, partnerem pořadatele je kino Atlas a Ponrepo, filmy jsou promítány i přímo na veletrhu. Dramaturgie programu je připravována ve spolupráci s Národním filmovým archivem a společností Studio Fáma 92.

Svět knihy na jevišti 15. 4. - 15. 5.

Přehlídka současných divadelních představení v repertoárech divadel České republiky inspirovaných vybranou tématikou.

Program doprovodného literárního festivalu a další informace pro návštěvníky najdete na stránkách www.svetknihy.cz.


04.05.2010
-ext-
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31149 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Harry Potter a Ohnivý pohár
Tato recenze vznikla v roce 2001. Po půlroce čekání od vydání "Harry Potter a vězeň Azkabanu" se český čtenář dočkal čtvrtého pokračování slavného cyklu anglické autorky Joanne K. Rowlingové "Harry ...
(2) Ohnivá píseň - Ohnivý vítr III
(3) Mnichovský přízrak
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům