Praha 3 má průvodce architekturou a urbanismem hrdě hlásá tiskové prohlášení pro novináře a opravdu, je tomu tak! Nakladatelství Argo a Titanic vydala knihu malou rozměrem, ale nezanedbatelnou ambicemi i obsahem. "Praha 3 Urbanismus Architektura" je společným dílem dvou fotografů a dvou architektů: Jana Sedláka a Zdeňka Lukeše. Lukeše je nejjednodušší znát z jeho architektonicky osvětové činnosti na Neviditelném psu, Sedlák je internetově méně nápadný. Tito dva pánové podchytili urbanismus a architekturu Prahy 3, tedy především Žižkova a severovýchodní části Vinohrad.
Dvěma fotografy jsou Karel Cudlín, který na Praze 3 bydlí, a Ester Havlová. (V obou odkazech se snadno doklikáte k jejich vlastním stránkám.) Jejich černobílé fotografie staví na hlavu letité pražské pořekadlo: "Žižkovu a Libni zdaleka se vyhni!" Libeň je sice vidět leda tak na pozadí některých panoramatických snímků, ale Žižkov v jejich podání vypadá úžasně.
Zmiňujeme-li rozborku Prahy 3, neměli bychom zapomenout na malé kousky Strašnic a zejména Vysočan, neboť právě na místě zahrádkářské kolonie Na Balkáně vyrostl komplex Central park Praha, jehož stavitelé se stali hostiteli křtu knihy a patrně též sponzory vydání knihy. Vzhledem k zaměření knihy se hodí zmínit, že projekt připravilo sdružení A69 -architekti.
V luxusním předváděcím centru na Václavském náměstí se s výjimkou Ester Havlové sešli snad všichni, kteří ke knize přispěli, včetně starostky Prahy 3, Mileny Kozumplíkové a ředitele CCP developmentu Milana Ganika.
Jak tato sestava napovídá, byla to akce více než reprezentativní a bylo radostí se od Lukeše dovědět, že Praha 3 má štěstí, že má i malou architekturu, to jsou ty hroby (na Olšanských hřbitovech). Lukeš na nich nalezl díla Kotěry a v celé Praze 3 pak práce prakticky všech významných architektů od 19. století: Mockera, Fanty, Plečnika, Zázvorky, Havlíčka, Hübschmanna, Roškota, Kozáka, Tyla, Krejcara i jiných.
Ve zprávě ze křtu by se mělo objevit cosi aktuálních drbů, pročež: Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, dílo Josipa Plečnika, se autoři-architekti snaží protlačit mezi památky UNESCO. V sobotu 6.12. 2008 se uskuteční architektonická vycházka po Praze 3, Archifest.
Zatímco Lukeš připomněl, že omšelý panelák Ústředí odborových svazů byl ve své době nejvyšší pražskou budovou, prvním mrakodrapem podle Le Corbusierových funkcionalistických principů, vizionářštější Sedlák zmínil, že Žižkov patřil k prvním sídlištím své doby, obytným čtvrtím budovaným za hradbami, ve kterém nerovný terén zabránil tupému opakování staveb. Nejenže vidí v žižkovském úvalu pravobřežní ekvivalent Malé Strany, ale v Žižkovu nachází i karlovský koncept kříže se čtyřmi náměstími na koncích jeho ramen.
Architektonický průvodce se jako kapesní, přesto však reprezentativní, příručka, průvodce i učebnice (Kozumplíková prý přinutí radní, aby si ji přečetli) povedl a křest v sále s architektonickými modely jakbysmet. Je radost chodit na křty sponzorované bohatými firmami, které neváhají "svou" čtvrť podpořit nejen knihou, ale i nadačním fondem.