články

Reportáž: Představení Evropských Vánoc

Nakladatelství Vyšehrad vydalo výpravnou knihu Evropské Vánoce v tradicích lidové kultury a rozhodlo se ji představit v celé plnosti jejich významu. Pozvánka byla vystavena na magické datum 11. listopadu o jedenácté hodině a je jedině škoda, že knihkupectví Academia na Václavském náměstí nemá kavárnu až v jedenáctém patře. Ostatně sám jsem nedorazil jedenáct minut předem. Pokud by se Vám zdálo nemístné pohrávat si s magickými daty ku příležitosti Ježíška, dovolil bych si taktně upozornit na národní modlu, Erbenův Štědrý večer. Tak tedy "Ejhle, adventu již nakrátku a blízko blizoučko Štědrý den!"

Knihu sepsala dvojice zkušených etnografek a folkloristek Eva Večerková a Věra Frolcová. Není jistě bez zajímavosti, že obě jsou též veličiny na poli Velikonoc (prvá je odbornice na kraslice a druhá sepsala knižní pojednání o Velikonocích v české lidové kultuře).

Vlastní představení knihy uvedl ředitel Vyšehradu Pravomil Novák. Autorky prozradily, že práce na knize trvaly čtyři roky. Kniha byla sepsána na objednávku nakladatelství a představuje prodloužení Frolcových Vánoc v české kultuře. V české etnologii nemá obdobu a svým záběrem zahrnujícím jak evropský východ tak i západ vlastně ani ve světové. Autorky se chtěly zabývat jak malými tak i velkými národy, ale nechtěly postupovat metodou v podobných knihách častou, národ po národu. Domnívají se, že by zanikly významové vazby mezi jevy. V duchu Léviho-Strausse upomínaly též na posuny významu některých jevů (například motiv růže rozkvétající v zimě). Motiv na přebalu - mozaika z baziliky S. Apollinare Nuovo v Ravenně zobrazující tři mudrce ještě dříve než se v povědomí lidu stali třemi králi je podobným příkladem. K proměně ve tři krále totiž nedošlo ve všech zemích. Vánoce jsou uvedeny v kontextech etnických, regionálních a náboženských, avšak postupuje se po jevech.

Úvodní slovo autorek bylo vcelku krátké a o to vášnivější diskuse následovala. Ukázalo se sice, že české Vánoce nedaly světu žádný přelomový prvek, ale že slavení Vánoc je hlubší a starší než by se zdálo. To, že zimní slunovrat slavili lidé dávno před křesťanstvím je obecně známo. Ovšem, že koleda je útvar ryze předkřesťanský bylo vcelku novou informací pro většinu přítomných - jedná se o blahopřejné písně do nového cyklu/roku. V Rusku se dle tvrzení autorek stále strikně dělí christoslavljenije a koledování. Divné slovo berte jako upozornění, že koledy z různých slovanských jazyků ponechaly autorky v originále. A k netradičním koledám Věra Frolcová dodala zajímavý detail, že nejstarší milostná koleda byla zapsána v Čechách.

Východ Evropy a především oblast přelomu katolicismu a pravoslaví přitahovala mnoho dotazů a došlo na Prusy, Kašuby i Lotyše. Převažující byly přesto dotazy domácí. Autorky přiznaly velkou zásluhu na uchování koled Josefu II., který je v kostelech zakázal a proto se přesunuly mezi lid, podobně jako betlémy. V zemích, kde bylo křesťanství naindukováno pozdě a o to větším násilím a kde si církev podržela pevnou moc nad detaily oslav (jako Východní Prusko a Lotyšsko), se lidová vánoční kultura příliš neuchytila.

Pestré vánoční dotazování přesouvající se od rozličných koledníků a náboženských významů k etnickým výstřednostem bylo zakončeno optimistickým konstatováním, že sekularizovaná společnost Vánoce stále slaví, dokonce více než Velikonoce. Motiv darování byl posílen, stejně jako motiv pohody, uklidnění a setrvání v rodinném prostředí. Představa, že dřívější Vánoce byly velkolepé křesťanské Vánoce a nyní máje jen upadající, sekulární Vánoce je nesprávná, vzkazují autorky. Věřte jim, uměly o nich napsat přes pět set stran.

Představení Evropských Vánoc v tradicích lidové kultury začíná, zleva, PhDr. Břetislav Daněk, odpovědný redaktor nakladatelství Vyšehrad, autorky PhDr. Eva Večerková, CSc., PhDr. Věra Frolcová, CSc. a ředitel nakladatelství Vyšehrad ing. Pravomil Novák.
Představení Evropských Vánoc v tradicích lidové kultury začíná, zleva, PhDr. Břetislav Daněk, odpovědný redaktor nakladatelství Vyšehrad, autorky PhDr. Eva Večerková, CSc., PhDr. Věra Frolcová, CSc. a ředitel nakladatelství Vyšehrad ing. Pravomil Novák.
PhDr. Eva Večerková, CSc.
PhDr. Eva Večerková, CSc.
PhDr. Věra Frolcová, CSc.
PhDr. Věra Frolcová, CSc.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31150 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Snílek
Anglický "básník perverze" Ian McEwan se narodil roku 1948 a v mládí vystřídal i takové profese, jako metař či sociální kurátor. Publikovat začal roku 1975 - je autorem devíti románů, dvou sbírek ...
(2) Trialog o mimozemšťanech
(3) Vykládací mystické karty
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům