články

Rozhovor: Rozhovor s osobností - Ivona Březinová

Známá česká autorka, pasována dětmi na nositelku Řádu krásného slova, členka IBBY (Společnost přátel knihy pro mládež) a Obce českých spisovatelů. Její knihy jsou pravidelně oceňovány, od knih pro nejmenší po romány pro dospívající. Pojďme se zapovídat s autorkou literární podoby Kozího příběhu, který útočí na naše kina, o příbězích, které mají naše děti v knihovničkách. Ivona Březinová.

Jaká je Vaše nejoblíbenější pohádka a kde berete inspiraci pro psaní svých dětských knih?
Jako dítěti se mi líbily Pohádky Václava Říhy s ilustracemi Cyrila Boudy. Měla jsem ráda například pohádku Dvě Maričky nebo Bílá kočka. Ale nakonec by to u mě asi stejně vyhrála Popelka. A kde beru inspiraci? Vlastně všude. V tom, co vidím, co slyším, o čem jsem četla třeba v novinách... někdy mě k napsání knihy inspiruje zvuk slov položených vedle sebe. A jindy třeba sen nebo vzpomínka. A někdy mám na nové téma prostě chuť.

Jak tyto nápady zpracováváte? Plánujete, nebo Vás přepadne myšlenka, kterou musíte ihned zpracovat?
Musím plánovat. Nápadů mám totiž tolik, že mezi nimi musím vybírat a určit si, co budu psát nejdřív. Občas se stane, že některá odložená témata vyšumí. Ale nemohu se nechat vláčet momentálními nápady, pak by se totiž mohlo stát, že bych žádný nedovedla do konce. A to nechci.

Máte dvě dcery, do jaké míry Vás ovlivňují při psaní nových příběhů? Čtou Vaše romány? Dáváte jim je schválit?
Samozřejmě. Moje rodina (nejen dcery, ale i manžel a rodiče) čte všechny moje texty ještě dřív než je odevzdám nakladateli. Když byly moje holky malé, předčítala jsem jim z rukopisů, které byly určené pro jejich věk. Dneska už čtou dávno samy, ale je pravda, že knihy pro nejmenší už je tolik nebaví. O to důležitějšími konzultantkami se ale stávají při psaní knih pro dospívající.

Jste vedoucí katedry tvůrčího psaní a umělecké publicistiky na soukromé vysoké škole Josefa Škvoreckého. Jak se Vám se studenty pracuje a co Vám tato práce přináší?
Na Literární akademii jsem moc spokojená. Kdybych dneska měla jít studovat, šla bych určitě sem. Své studenty beru jako kolegy, jako kamarády, s kterými tvoříme společnou věc. Jsou to partneři při realizování takových projektů jako je vydání knihy hororových povídek Zuby nehty, dobrodružných povídek Tisíc jizev a třetí povídkové sbírky Ruce vzhůru (detektivky pro mládež), jejíž rukopis je v současné době na posouzení opět v nakladatelství Albatros. Jednotlivé projekty nezahrnují jen odevzdání rukopisu knihy, ale i vytvoření CD a vytištění plakátu. A věřte, že když propagační tým tvoří deset a více mladých spisovatelů, jde všechno úplně jinak než když je autor na všechno sám. Některé své nápady jsem mohla dotáhnout k realizaci právě díky spolupráci se studenty Literární akademie.

Získala jste spoustu cen, které si nejvíce vážíte, nebo která Vás nejvíce potěšila?
Hodně si vážím zápisu na Honour List IBBY. Na tuto Čestnou listinu byla v roce 2004 v Kapském Městě v Jihoafrické republice zapsána moje Začarovaná třída. Ale největší radost mám asi z toho, že jsem byla dětskými čtenáři pasována na rytířku Řádu krásného slova. Na to jsem opravdu pyšná.

Vaše knihy vycházejí i v zahraničí, lákala by Vás nabídka nakladatelství mimo ČR k bližší spolupráci?
Určitě. Spisovatel píše proto, aby jeho knihy čtenáři četli a znali. Čím jich bude víc, tím líp. Proto mám radost, že mě jako autorku osobně znají čtenáři například i na východním Slovensku. Tam čtou některé mé knihy ve slovenštině, ale některé i v českém originálu. Pokud by mě více poznali čtenáři v zahraničí, budu jenom ráda.

Teď trochu odbočím a zeptám se na Vaši "fantasy činnost". :-) Napsala jste povídku do sborníku IMPERIUM BOHEMORUM, jak jste se k tomu dostala?
Povídka Přemci v tomto sborníku byla výzva. Něco jako protiúkol. Dostala jsem nabídku, abych se na tomto sborníku autorsky podílela. Bylo mi řečeno, že to bude kniha pro dospělé, a abych zkusila napsat něco, v čem by mě čtenáři, kteří znají mé knihy, nepoznali. Aby byli překvapení, šokovaní, aby nevěřícně vyhrkli: "Tohle že napsala Březinová?" Musím říct, že jsem si práci na Přemcích ohromně užívala.

Jaký máte vztah k fantasy všeobecně? Máte i v tomto žánru své oblíbené autory?
Velmi vřelý, řekla bych. Ale před fantasy literaturou dávám přednost sci-fi. Hlavně anticipačním románům a povídkám, na těch jsem vyrostla. A vlastně jsem se díky této literatuře seznámila i se svým manželem. Dokonce má diplomová práce se jmenuje Prvky vědecké fantastiky v poezii a kdysi jsem za zpracování tohoto tématu získala druhé místo v celostátní soutěži studentských vědeckých prací. Sama na pravou sci-fi asi nemám, k tomu mi chybí technické vzdělání, ale přesto jsem si už jednu knihu na pomezí sci-fi a fantasy napsala. Jmenuje se Zeď - čtení trávy. Jednou bych k ní ráda napsala pokračování.

Také mne zaujala fantasy série Strážci Světla, (která se v roce 2006 stala 8.nejčtenější dětskou knihou) , můžete prozradit, zda i tady se dočkáme pokračování?
Tak tohle záleží spíš na vydavateli. A vlastně na čtenářích. Pokud se budou po dalších pokračováních pídit, bude jistě i ochota knihy vydat. Já zatím pracuji na jiných projektech, ale náměty na pokračování Strážců světla v hlavě mám.

Mnoho autorů si chce splnit sen a píše svého "Pána prstenů". Máte i Vy něco podobného v plánu? Lákalo by Vás to?
Mám spousty snů a snažím se průběžně si je plnit. Na sen o svém "Pánovi prstenů" ale asi ještě čekám. Myslím, že do fáze psaní opravdu rozměrných ság jsem zatím nedorostla.

Jak si vybíráte ilustrátory pro své knížky? Záleží pouze na nakladatelství, nebo je tato volba ponechána Vám?
Zpočátku jsem neměla možnost grafickou ani ilustrátorskou podobu svých knih ovlivňovat, poslední dobou je situace už trochu jiná. Ale většinou důvěřuji výtvarným redaktorům, jejich vkusu a představám. Moje knihy jsou poměrně rozmanité, co se týká žánru, ale třeba i věku cílové skupiny čtenářů. Proto je dobře, že rozmanitý je i výběr mých ilustrátorů.

Pravidelně spolupracujete s Českým rozhlasem, na co se můžeme těšit?
Mám dojem, že právě jsou opět ve vysílání Holky na vodítku, které jsem kdysi upravila jako četbu na pokračování. Kdo nemá čas si tenhle triptych přečíst, ať tedy poslouchá...

V těchto dnech Vás můžeme potkat na besedách, které - jak jsem se dívala - máte naplánované dokonce i na rok 2009. Co je téma těchto besed?
Témat jsou spousty. Většinou čekám, kdo na besedu přijde, jaké je složení posluchačů, o co se zajímají. O své práci mohu mluvit hodiny, protože každá z mých knih má nějaký příběh, okolnosti svého vzniku. Mluvím i o tom, jak se mi psaním knih splnil dětský sen o své budoucnosti, o tom, jak vzniká kniha od prvního nápadu až po okamžik, kdy se z ní stává předmět, který je ovšem magicky naplněný příběhy, vzpomínkami, city někoho jiného, a přesto mu rozumíme. V poslední době jezdím na besedy nejen s batohem knih, ale i s kufrem loutek. Pro Divadélko do kufříku totiž píšu scénáře a na besedách pak s dětmi hrajeme třeba loutkového Karkuláka.

Na Vašich internetových stránkách www.brezinova.cz jsou Hry pro pobavení. To byl Váš nápad? Co si myslíte o tom, že děti dávají přednost počítačovým hrám před knihami?
Já sama jsem hravý člověk. Nejraději si ovšem hraju s příběhy. Třeba tím, jak vymýšlím pokračování nejznámějších pohádek o Popelce nebo třeba Zlatovlásce (Jak to bylo dál). Nebo tím, že pohádky všelijak pletu dohromady (Teta to plete a Teta to zase plete). Na besedách navádím děti, aby si také tak hrály se svými oblíbenými příběhy, aby pro své oblíbené hrdiny vymýšlely nové situace. Nástrojem pro mé hry je moje fantazie, ale také počítač. Pokud slouží k rozvíjení našich možností, proč ho nevyužít? Na druhou stranu mám téma závislosti na počítačových hrách vymyšlené jako téma jedné ze svých budoucích knih.

Co pro Vás bylo (je) v roce 2008 pracovní prioritou? Máte už plán na rok 2009?
Ačkoliv nejsem dramatička ani scenáristka, letošní rok pro mě znamenal příklon k této oblasti. Kromě spolupráce na projektu loutkového divadélka Kufřík jsem se dočkala své první divadelní hříčky Piráti v nastudování divadelního souboru Kulich. A půlroční práce na encyklopedii zvířat vykrystalizovala do televizního seriálu patnáctiminutových dokumentárních filmů, které pod názvem Já a moje rodina vysílá Česká televize. Kromě toho ovšem vyšlo další "béčko" v cyklu literárních cestopisů pro mládež, jejichž název vždy začíná na "B", tentokrát je to Bojíš se, Margito? Vyšel Dárek pro Sáru s ilustracemi Heleny Zmatlíkové a vyšla fotoknížka Kozí příběh, která je mým převyprávěním stejnojmenného filmu Jana Tománka, který Kozím příběhem vytvořil první český animovaný 3D film.

Když mluvíte o Kozím příběhu, jak se Vám tento počin libí? Myslíte, že jde o pohádku pro děti nebo pro dospělé, komu byste ho doporučila?
Knížka Kozí příběh je první, na které jsem měla možnost vyzkoušet si psaní knižního textu podle filmového scénáře. Je to úplně jiný druh práce a musím říct, že mě to bavilo. Samozřejmě že se jako autorka zvyklá psát svoje vlastní texty v tomto případě nevyhnu úvahám, jak bych příběh koncipovala, kdybych ho psala sama. Někde by se asi lišil. Ale o to zajímavější pro mě bylo sledovat cizí dějovou linii tak, aby výsledkem byla kniha, kterou si třeba někdo s chutí prohlédne a přečte.
Co se týká otázky, komu je příběh určen, tak myslím, že je Kozí příběh opravdu možno chápat jako rodinný film. Z žánrového hlediska vychází z pověstí. A pověsti jsou přece určené jak dětem, tak dospělým. Na premiéře jsem kolem sebe slyšela smích i docela malých dětí, kterým pochopitelně mohou unikat souvislosti, ale smějí se jednotlivým komickým scénám a replikám. Navíc pak o to hlouběji prožívají i strašidelné chvíle tajemna. Myslím, že film oplývá i scénami, které ocení pubertální mládež. A dospělí? To asi záleží na jejich zaměření. Jsou tací, kteří mají schopnost stát se v kruhu rodiny aspoň na chvíli v kině dětmi a prostě se pobaví. A jiní přijdou třeba bez dětí, ze zvědavosti, protože Kozí příběh Jana Tománka je z technologického hlediska u nás opravdu první.

Zajímalo by mne, zda u Vás pod vánočním stromečkem převažují knihy?
Nevím, jestli převažují, ale pod stromečkem budou. I když je pravda, že u nás se knihy nadělují po celý rok. Naděluji je jiným, i sama sobě.

Když máte chvíli volna, jak nejraději relaxujete, jaké jsou Vaše koníčky?
Ležím v posteli, čtu a mlsám čokoládu. Ale taky ráda cestuji někam hodně daleko, kde je teplo nebo naopak sníh. Ale často se musím spokojit s vlastní zahradou, která volá po údržbě, a já vím, že mi za to krásně vyčistí hlavu.

Můžete čtenářům prozradit něco bližšího o projektu Kniha pro nevidomé? Budete na projektu pracovat i do budoucna?
Tenhle projekt zatím čeká. Spí, až ho probudím, až budu vědět, jak na něj. Ale mám ho v sobě a ráda bych na něm časem pracovala, možná i se svými studenty.

Co máte teď rozpracovaného? Na co se chystáte?
Pomalu mi končí čas podzimních besed a já se začnu uzavírat do sebe se svými dalšími příběhy. Čeká mě jeden o koních, jeden o slavném španělském hrdinovi, jeden silně pubertální a možná i jeden o psu. Na rok je to práce ažaž, spíš na dva. Kdo ví, co nakonec vznikne? Dokud mi ale psaní bude přinášet radost, budu psát.

Ivona Březinová
Ivona Březinová
Ivona Březinová
Ivona Březinová

20.11.2008
Tereza
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31150 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Pavučina lží
(2) Carrie
(3) Koza, která žere hady
Miroslav Nožina je odborníkem na etnologii jihovýchodní Asie a drogovou problematiku. V souvislosti se svými specializacemi je také ostříleným cestovatelem - již v roce 1993 se účastnil mírové mise ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům