články

Rozhovor: Rozhovor s osobností - Martin Peška

Martin Peška je manažerem internetového magazínu pro mladé Topzine.cz. Topzine má za sebou rok existence a počet čtenářů stále roste. Na Facebooku má už šest a půl tisíce fanoušků, a to jen na oficiální stránce.

Magazín Topzine.cz nedávno oslavil první narozeniny, čtenáři se s ním setkávají čím dál tím častěji především na různých kulturních akcích. Co všechno se za ten rok podařilo vybudovat?
Za něco málo přes rok existence našeho magazínu se povedlo vybudovat především dobře fungující magazín přinášející denně aktualizovaný, ryze autorský obsah. A jeden rok je dost dlouhá doba na to, aby se z původně úplně neznámých lidí, kteří se redakčně podílí na fungování Topzine.cz, stali kamarádi. V neposlední řadě je potřeba pochválit naše čtenáře, kteří nás často vychvalují před svými známými. Díky nim nás čte už téměř 200 tisíc lidí měsíčně!

Často je možné Topzine.cz vidět v pozici mediálního partnera. Se kterými subjekty spolupracujete?
Spolupracujeme jednak se subjekty, které nás osloví se žádostí o mediální partnerství a líbí se nám, a druhý případ je, že si sami předem vyhlídneme například nějakou zajímavou kulturní akci, kterou sami s nabídkou oslovíme. Takto jsme spolupracovali například s festivalem Měsíc autorského čtení, velmi přínosná spolupráce probíhá mezi námi a českým PEN Klubem, ale to jsou opravdu jen namátkou vybrané subjekty...

Co se vůbec za názvem Topzine.cz skrývá?
Topzine.cz je vlastně složení dvou anglických slovíček. Prvním slovem je top, tedy něco jako špičkový. Druhým slovem je e-zine, tedy elektronický magazín.

Proč jste vlastně Topzine.cz založil?
Na mediálním trhu byla díra, vypukla finanční krize, spousta novinářů byla nezaměstnaných, studenti žurnalistiky měli problém získat praxi... A tak jsem s deseti kamarády založil Topzine.cz; z těch už zbyl v redakci jenom Radek Lang, šéfredaktor. Ale jinak se v současné době na chodu Topzinu podílí více jak 300 lidí.

Kdo tvoří redakci magazínu Topzine.cz, jak vaši redaktoři vypadají?
Vzhledem k tomu, že naši redaktoři pracují z domova, tak pokud nepřijdou na nějaký redakční sraz či party, nevíme, jak vypadají. Většinou jsou to vysokoškoláci, někdy studenti, kteří mají před maturitou. Ti všichni buď chtějí získat praxi v oboru, anebo je nějaký konkrétní žánr zkrátka baví. A pak je tu ještě specifická skupina maminek na mateřské: to jsou velmi často novinářky, které nemají moc času, ale zároveň chtějí mít kontinuální praxi. A to my jim umožníme.

Jak se pojišťujete proti tomu, aby vám redaktoři neodcházeli?
Tak... my s tím, že nám frknou, vlastně počítáme. Od toho tu Topzine.cz vlastně je - má redaktory vychovávat a poskytovat jim praxi. Za jejich práci jim neplatíme, takže s tím zkrátka musíme počítat. Snažíme se je vychovávat k jakési novinářské gramotnosti - a pokud se nám to daří, máme radost.

Jak reagují jiná média na Topzine.cz?
Stále mě překvapuje, že nás berou vážně, mnohá média nás dokonce citují. Nedávno jsme objevily citace z našich filmových recenzí v Instinktu nebo ve vysílání rádia City.

Kolik článků na stránkách magazínu Topzine.cz vychází?
Před rokem a půl, když jsme začínali, to byl jeden článek denně. Dnes nám vyjde v každé rubrice minimálně jeden článek denně, nových článků je každý den celkem asi 25. Rozmach zažívá rubrika Divadlo a umění, kterou jsme původně chtěli sloučit s rubrikou Literatura, ale v obou rubrikách nyní vycházejí dva až tři články denně, čtenáři si na ně zvykli - a my najedou nemáme důvod je slučovat, což nás samozřejmě těší.

Nejmladší rubrikou magazínu je Literatura. Co všechno v ní čtenáři najdou?
Doufám, že všechno, co takový knihomol rád: recenze na literaturu českou i překladovou, reportáže, fotoreportáže ze křtů knih... Především našim mladším čtenářům jsou určeny články o knihách patřících mezi povinnou literaturu, popřípadě profily spisovatelů. Někdy uveřejňujeme fejetony, popularizační články třeba o lingvistice. A konečně: každý týden uveřejňujeme alespoň jednu ukázku z nějaké nové knihy, chybět nesmí ani pozvánky na literární akce.

Jaká komunita čtenářů se okolo magazínu Topzine.cz vytváří?
Naší cílovou skupinou jsou čtenáři mezi 15 a 30 lety a musím říct, že podle toho, kdo se nachází mezi fanoušky našich stránek na Facebooku a podle letmých průzkumů, které jsme si nechali provést v době letních prázdnin, se nám daří tuto cílovou skupinu zasáhnout. S tím jsme spokojeni.

V současné době se připravuje spuštění několika dalších webů. O co půjde?
Jedná se o nové weby provázané s magazínem Topzine.cz, které by ho měly v lecčems doplňovat či rozšiřovat. Čtenářům by tyto weby měly nabídnout možnost sdružovat se, diskutovat, nebo například hodnotit hudbu. Budou to dva komunitní weby v obdobné grafice, jako je náš magazín.

Martin Peška
Martin Peška

24.12.2010
-ext-
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31150 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Pevnost
Je to přesně deset let, co se poprvé na českém trhu objevila kniha Pevnost (The Keep) amerického autora Francise Paula Wilsona. Nic neříkající obálka v sobě skrývá jeden z nejpopulárnějších ...
(2) Vývoj a proměny státního zřízení Polska ve 20. století
(3) Od Olivera Twista k Edwinu Droodovi
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům