články

Rozhovor: Rozhovor s osobností - Michal Horáček

Dvě desetiletí od pádu komunistického režimu v České republice je příležitost vzpomínat a hodnotit. Ne každý se ale událostí té doby účastnil přímo, řada z nás má vzpomínky vázané jen k televiznímu nebo rozhlasovému zpravodajství. V rozhovoru se k těm historickým dnům také vrátíme... Na otázky nám odpoví přímý aktér revoluce, redaktor, spoluzakladatel občanské iniciativy MOST, spisovatel, textař, producent a úspěšný podnikatel - Michal Horáček.

Tento rok bude 20. výročí Sametové revoluce. Jak se na události roku 1989, jako jeden z přímých aktérů, díváte nyní?
Jako na chvíle, které dramaticky změnily můj život - i život půlky Evropy - jednoznačně k lepšímu.

Byly chvíle, kdy jste přestával věřit v pád komunistické vlády?
Ano. Během prvních revolučních dní každou chvíli hrozil ozbrojený zásah represivních složek režimu - armády, policie, milicí.

A kdy jste věřit začal? Kdy a v čem byl ten zlom?
Zlom nastal ve středu - myslím 30.listopadu - dopoledne, kdy si komunisté v parlamentu jednohlasně odsouhlasili vyškrtnutí "vedoucí úlohy Komunistické strany Československa" z ústavy ČSFR.

Má podle Vás i dnes existovat komunistická strana nebo by měla být zakázána?
Buď by měla být zakázána, nebo povolena a akceptována jako validní politická síla. Dlouhodobý stav její přijetelnosti-nepřijatelnosti je zásadním narušením demokratického půdorysu zákonodárných sborů ČR. Kdyby se o tom mělo hlasovat, já osobně bych hlasoval pro zákaz.

Co si myslíte o názorech, že komunisté "vyvázli" z revoluce velmi lacino? Prakticky nikdo z nich nebyl ani odsouzen...
Nejenže vyvázli lacino. Privatizace státního majetku - tak, jak byla koncipována - předala komunistům v managementu státních podniků ty podniky prakticky zadarmo do osobního vlastnictví. Jejich klientelské sítě se udržely a fungují dosud. Komunistická nomenklatura proto byla jednoznačným vítězem polistopadové éry. Ačkoli mě to trápí, vidím ovšem i tohle: aby se mohli dostat k majetku, museli komunismus odvrhnout. Jejich další budoucnost mohla být jen v kapitalismu. Ale nejen jejich, ale i všech ostatních. Takže to byla cena, kterou jsme za tržní hospodářství a parlamentní demokracii zřejmě museli zaplatit. Nebyla-li příliš vysoká, to ať posoudí každý sám.

Jak jste si v před 20 lety představoval svobodu a demokracii? A splnila se Vaše očekávání?
Moje očekávání se nejen splnila. Skutečnost ji překonala, a to v dobrém. Jsme svobodní. Nezáleží už na mocipánech v Berlíně, Vídni nebo v Moskvě, záleží jen na nás. Jen naše jsou úspěchy i neúspěchy, není na koho si stěžovat.

Kdy a jak Vás napadlo si začít v listopadu 1989 psát deník?
Cítil jsem, že jsme se ocitli v proudu událostí zásadního historického významu. Proto jsem si dělal poznámky - na různé útržky papírů. Deník bych tomu ani neříkal.

V knize Jak pukaly ledy popisujete podrobně i Vaší roli v listopadových událostech... Udělal byste dnes něco jinak?
Ptát se tímhle způsobem je zbytečné. Žádné činy nelze vrátit. Takže řeknu jen: ničeho nelituju.

Poprvé jste knihu Jak pukaly ledy vydal sám ve svém nakladatelství Ex Libris. Jaký úspěch měla kniha hned po revoluci? A pokračovalo pak dále Vaše nakladatelství?
Knihy se prodalo nejméně 170,000 výtisků. Jeden stál 39 kčs a mnohým to připadalo moc... Je to už opravdu dávno. Nové je to, že k novému vydání z roku 2007 napsal předmluvu Václav Havel. Moje vydavatelství vydalo ještě tři další knihy včetně Polojasna od Václava Bartušky. Toho se tehdy prodalo ještě víc.

Co bylo největší motivací pro druhé doplněné vydání knihy Jak pukaly ledy? A jak se liší od původního vydání?
Jen to, že přišlo nakladatelství a řeklo: máme signály, že lidi by si to chtěli přečíst. Hlavně mladí... Asi na tom něco bylo, protože takový písničkář Tomáš Klus mi nedávno celou tu knihu vyprávěl a říkal mi, jak je to zvláštní, že mluví s živou postavou takové knihy... Od původního vydání se neliší ani písmenem. Nebudu přece měnit svědectví, které jsem jednou podal. S jedinou výjimkou, jazykově to zrevidovala odborná korektorka.Takže rozdíly jsou tři: ta Havlova předmluva, slovníček "kdo byl kdo" (mnozí protagonisté sešli z očí i zmysli), a pak mnohem kvalitnější vydání, než bylo to původní.

Vzkázal byste něco nové generaci, která dnes mnohdy ani neví, čím byl významný rok 1989?
Ano: hodně štěstí a kuráže do života ve svobodném světě.

Myslíte si, že je dnes pro mladé lidi dostatek informací o tom, co se zde v éře komunismu dělo? Hodně velké je asi povědomí o roku 1968, ale co například počátky komunismu po roce 1948... Zavírání českých letců a výsadkářů, kteří hlavně s anglickou a americkou pomocí osvobozovali Evropu od fašistů?
Dostatek informací není nikdy. Pořád bude co objevovat v archivech, co analyzovat, co nově vykládat. Ale soudím, že kdo má zájem, najde o té době literaturu už dnes poměrně bohatou. Jen chtít.

Knih Vám vyšlo již několik, pracujete nyní na nějaké další?
Ano. Na antropologické studii ze života společenství hazardních hráčů v éře socialismu. Budu ji předkládat i jako svou disertační práci; ucházím se o titul PhD.

Proč jste nevstoupil do aktivní politiky? Mnoho lidí, kteří jsou v knize zmínění v politice bylo nebo stále je, např. Michael Kocáb je nyní ministrem...
Vstoupil jsem do aktivního života v jiných sférách. Ubezpečuji vás, že jsem nelenošil. Jen se na politiku necítím. Na tu místní už vůbec ne.

Na závěr prosím ještě doporučte našim čtenářům Vašeho oblíbeného autora nebo knihu, která se Vám v poslední době nejvíce líbila.
Daniel Kehlmann: Vyměřování světa. (Nakladatelství Vakát, Brno).

Vřelé díky Michalu Horáčkovi za poskytnutý rozhovor. Nápad na něj, do listopadového čísla Klíčku ke knihám, vznikl potom, co jsem nedávno dočetl jeho knihu Jak pukaly ledy. Já osobně, vzhledem k mému věku, jsem se demonstrací v listopadu 1989 neúčastnil. Mě osobně komunismus poznamenal jen přespříliš feminizovaným školstvím a půl rokem ruštiny. Ale díky knize Michala Horáčka jsem mohl celý průběh Sametové revoluce prožít jakoby "v první linii". Těch pár dní jsem trávil po boku Václava Havla, Michaela Kocába, Václava Malého i samotného autora a mnoha dalších.
Skrze stránky i vy prožijete jednání krizového štábu či jednání se zástupci komunistické strany. Na demonstrace se budete dívat přímo z balkónů a tribun, nahlédnete i do jejich zákulisí a příprav těchto akcí. Knize nechybí napětí - mnohdy jsem byl tak vtažen do dění, že mi "běhal mráz po zádech" nebo jsem měl v očích slzy úlevy. Je to jiný pohled, než lze najít např. v publikacích historiků.
Jak pukaly ledy doporučuji "ke studiu", ať už se jeho prostřednictvím budete vracet k událostem, které jste sami prožili, nebo ať se budete teprve dozvídat, co jste ani prožít nemohli, jelikož vás v době revoluce více než aktuální dění zajímal večerníček před spaním. A co víc - možná by bylo dobré, kdyby tato kniha sloužila jako jeden ze zdrojů informací do hodin dějepisu na našich školách.

Michal Horáček
Michal Horáček
Michal Horáček
Michal Horáček
Kniha Jak pukaly ledy
Kniha Jak pukaly ledy

10.12.2009
racer
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31150 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kruh
(2) Déšť a jaguár
Vzhledem k literárnímu přepracování nepřekvapí, že Donata necituje Lévi-Strauss, i když se jedná o látku sesbíranou v 19. a 20. století. Zde prezentované "mýtické pohádky" přesto zapadají do jeho ...
(3) Rukopisy z Nag Hammádí 1.
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům