články

Rozhovor: Rozhovor s osobností - Vlastimil Ježek

Osoba, o které jste v posledních měsících slyšeli velmi často. Nedávno odvolaný šéf Národní knihovny ČR, mimo jiné člen etického panelu České televize, řádný člen České komise pro UNESCO. Nyní kandidát na senátora ve volebním obvodu 24 - Vlastimil Ježek.

Měl jste v dětství oblíbenou knihu, případně hrdinu, který pro Vás byl vzorem?
Literárního hrdinu z dětství si nevybavuju - když pominu to, že jsem chtěl být chvíli Hloupým Honzou (ne kvůli princezně, ale lenošení na peci), chvíli hejkalem (abych se nebál v lese). Záhy jsem ale přilnul k Saturninovi a na tom se dodnes nezměnilo nic - pořad řeším, zda vzít koblihu a hodit nebo si to jen představovat.

Jste pracovně vytížený člověk, najdete si chvíli na čtení knih?
Čtu pořád. Knihy mám u vany, na nočním stolku, v pracovní tašce... i jinde. Čtení - kromě jiného - podporuje vizuální fantazie, také proto mu dávám přednost. Ze stejného důvodu mám raději rozhlas než televizi.

Která kniha Vás v poslední době zaujala, a jaký je Váš oblíbený autor?
Zaujme mne každá dobrá, bez ohledu na žánr. O špatných nemluvím, i ty většinou daly autorovi práci, jen je tiše nedočtené odkládám. Jsem v porotách Magnesie Litera a Ceny Josefa Škvoreckého - v těchto dnech jsem proto zaujat českými prózami nominovanými na posledně jmenované ocenění. Jejich tituly ale prozradit ještě nesmím.

Sledujete knižní novinky? Podle čeho si vybíráte knihy?
Snažím se, ale systematik poslední dobou nejsem, to by opravdu chtělo více času. Zdroje informací jsou různé - Knižní novinky vydávané Svazem českých knihkupců a nakladatelů, časopis Biblio, doporučení přátel, soukromé knihovny kamarádů, přírůstky do fondu Národní knihovny, návštěvy antikvariátů a knihkupectví...

Zajímal by mne také Váš názor ohledně dětských čtenářů. Domníváte se, že děti v dnešní době opravdu málo čtou, případně co může být příčinou?
Obecně se to tvrdí, sám ten pocit nesdílím. Dětem doma čteme od útlého věku a nemyslím, že by je to nebavilo. Naopak - těší se, až si budou moci číst samy.

Máte dvě malé děti, čtete jim před spaním? Pokud ano, které knihy jsou jejich oblíbené?
Mám tři dcery. Nejstarší Markéta (18) už si vybírá sama, nejmladší Zuzanku (8 měsíců) to ještě nebere. Prostřední Klárka (6) je ale bez nadsázky knihožroutem, její preference se ale mění. Ze známých pohádek není asi žádná, kterou by dnes neznala prakticky nazpaměť.

Co si myslíte o Harry Potterovi a jiných, v poslední době tak populárních, fantasy knihách?
Osobně mám tento žánr rád, Ale Harryho bych do fantasy nezařadil. Potterovská sága je pohádka naší doby s fascinující obrazotvorností autorky, která se tak snadno stala předlohou filmového zpracování. Jen pozor na věk dítěte - z vlastní zkušenosti vím, že pro šestileté holčičky to ještě není.

Ve 20 letech jste se stal vychovatelem mentálně retardovaných dětí. Jak jste tuto práci vnímal v tak mladém věku? Ovlivnilo Vás to nějak?
Velmi. Ve dvaceti se mi uspořádal žebříček životních hodnot. Když denně pracujete s postiženými dětmi, uvědomíte si, co je důležité a co ne. A stačilo často málo: třeba jen pád mimina z přebalovacího stolu, i když většinou jde o vrozené poškození.

V polovině 90.tých let jste se angažoval v rekonstrukci kostela v obci Černíkovice. Jak jste se k této akci dostal? A jak vnímáte problém oprav historických památek v ČR?
Do Černíkovic jezdím od čtrnácti let, tehdy tu rodiče koupili starou chalupu. Postupem doby jsem se spřátelil s místním farářem, skvělým dr. Haškem, a společně se starostou obce Duškem jsme přemýšleli, kdy vzít peníze na opravu krásného barokního kostelíka. Tak vznikl nápad uspořádat tři roky po sobě benefiční koncerty a z jejich výtěžku se pustit do oprav. Podařilo se, vystoupila tady pěkná řádka skvělých umělců včetně Karla Gotta, na jehož podání Ave Maria se v Černíkovicích hned tak nezapomene.

Jak vidíte budoucnost knihoven v elektronickém věku? A sdílíte s naší redakcí názor, že Internet není "zabiják" knih, ale naopak může knihám i pomáhat?
Internet knihy nezabije - stejně jako rozhlasové vysílání nezlikvidovalo živé koncerty ani divadlo nebo televize rozhlas. Internet je forma, ne obsah. Možná do jisté míry vytlačí papír, ale to není až tak důležité. Mnohem důležitější je, abychom nerezignovali na celoživotní vzdělávání a kulturnost. Bez těchto atributů vidím naši budoucnost černě.

Na dění kolem nové budovy Národní knihovny se Vás v poslední době ptal asi každý... Nedá mi to a musím se zeptat alespoň na to, kdo Vás svým postojem v tomto směru nejvíce zklamal?
Pavel Bém a někteří členové KDU-ČSL, Klaus mne ničím nepřekvapil.

A naopak kdo Vám svým postojem nejvíce potěšil?
Knihovníci. Chovali se a chovají skvěle.

Dokážete teď odhadnout, jestli, kde a kdy vznikne nová Národní knihovna, která je určitě potřeba?
Postavena určitě bude, ale těžko se začne dříve, než po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Pro ODS knihovny prioritou nejsou.

Plánovalo se i to, k čemu by bylo Klementinum využito po vystěhování Národní knihovny do nové budovy?
Od začátku. Národní knihovna v Klementinu zůstane, nová budova má její kapacity rozšířit, nikoli nahradit. Podrobnosti najdete na www.klementinum.cz.

Budete i přes své odvolání s Národní knihovnou v nějaké formě spolupracovat i nadále?
Do konce roku určitě, ve věci nové budovy se hodlám angažovat i nadále, ať budu, kde budu.

Kandidujete do Senátu jako nestraník, ovšem s podporou KDU-ČSL. Proč jste si vybral tuto stranu?
Nevybral jsem ji, ona si vybrala mne, ačkoli to tak dnes možná nevypadá.

Od poloviny září do poloviny října můžeme po republice potkat První Ježkův knihobus. Co Vás inspirovalo k tomuto projektu? První trasy má již za sebou, jak si knihobus v těchto chvílích vede?
Za první týden se v Knihobusu protočilo přes tisíc knížek, z toho mám radost. Podrobnosti o projektu, včetně "jízdního řádu", najdete na www.vlastimiljezek.cz.

Budete Národní knihovnu a knihy obecně podporovat i na půdě Senátu, pokud budete zvolen?
Nepochybně. Knihovny jsou důležitou součástí obou mých priorit: kultury i vzdělávání.

Pokud přihlédnete i k nedávným událostem - co si myslíte o úrovni české politické scény, na kterou se chystáte vstoupit?
To je bohužel nepublikovatelné :-).

Co byste rád vzkázal našim čtenářům?
Pokud jste přesvědčeni, že máte pravdu, nevzdávejte se. A nezapomeňte jít volit. Není to povinnost, ale důležitá výsada.

Vlastimil Ježek
Vlastimil Ježek
Vlastimil Ježek
Vlastimil Ježek
Vlastimil Ježek - logo
Vlastimil Ježek - logo

14.10.2008
Tereza
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31175 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Šerá hlídka
(2) Noví rytíři
(3) Ta, která se dívá
Toto je věta jedné z postav z románu švédské autorky Marie Hermansonové (1956) "Ta, která se dívá", která vlastně symbolizuje celou myšlenku příběhu. Hrdinka příběhu, Yvonne Garstrand, je úspěšná ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům