články

Reportáž: Tři ženy pro třetí ženu

Nakladatelství Academia předvádí vydáváním edice Paměť optimální příklad spolupráce Akademie věd a jejího vydavatelství. Nejen, že vydává memoáry jejích proslulých členů, ale umožňuje též vydávat práce uložené v jejích archívech. Takovým případem jsou, v narážce na "Vědecké deníky" Michaela Faradaye, i vědecké deníky Albíny Dratvové, které si tato třetí univerzitní docentka na v našich zemích a třetí členka České královské společnosti nauk vedla v letech 1921 až 1961.

Osobně je mi podezřelé, že by byla dvakrát třetí, zvláště když ve společnosti nauk byla první ženou Marie Curie-Sklodowská, která jistě nebyla první českou univerzitní docentkou. Nicméně, ony i tři ženy, které knihu připravily: Klára A. Čápová, Libuše Heczková a Zuzana Leštinová, byly dle jejich vlastních slov čtyři. Vrtochy rukopisu Dratvové do tištěné podoby převedla grafička-sazečka Klára Šimečková. Povšimněte si, že tato numerická hříčka nám do literatury vnáší cenné genderové vybalancování Tří mušketýrů!

Knihu pokřtila uroložka Blanka Míková a Oleg Heczko z Fyzikálního ústavu AV ČR. Z citátu: "Věda bez filozofie by byly podivnou," vycítíme, proč řekl, že kniha se nečte snadno. Ostatně, samotná Dratvová byla nesnadnou osobností. Ve svém deníku si poznamenala, že se obětovala pro práci, což ji zachraňovalo od skutečného života. Z textu však vysvítá i vědecká rivalita a nesmlouvavost ke kolegům. Dratvová žila sama (s matkou), jak bylo v dobách první republiky vyžadováno. [Soudilo se, že pohled na těhotnou vyučující by v žácích smetl poslední zbytky lidství a práce do nich investovaná by přišla vniveč.] Deníky končí neorganicky v roce 1961, Dratvová umírá až v roce 1969. V roce 1961 ji však vystrnadili z jejího pro samotnou ženu prý příliš rozlehlého bytu na Rašínově Nábřeží. Dratvová rozdala svou písemnou pozůstalost a odjela dožít do domova důchodců v Terezíně, kde zemřela zcela zapomenutá. Podivný osud, zvláště uvážíme-li, že již od roku 1927 působila na ministerstvu školství, kde tvořila středoškolské osnovy.

Křestní přípitek na počest Deníků Albíny Dratvové. Odleva Zuzana Leštinová, Blanka Míková, Oleg Heczko, Libuše Heczková.
Křestní přípitek na počest Deníků Albíny Dratvové. Odleva Zuzana Leštinová, Blanka Míková, Oleg Heczko, Libuše Heczková.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31150 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Světla severu
Trilogie britského autora Philipa Pullmana Jeho Šerá hmota, jejíž první díl Světla Severu nám přineslo nakl. Classic, je ověnčena bezpočtem více či méně známých literárních cen. Classic ji ...
(2) Anče a Kuba mají Kubíčka
(3) Pravidlo dvou minut
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům