články

Reportáž: Závistivý lidojed a pták nepták se představuje

Závidět se nemá. Je to nečestné, nesportovní a křiví to páteř (ve smyslu morálním). A když už jsme u toho tepání nešvarů, tak ani lidojedství není správné, protože rožeň křiví páteř (ve smyslu fyzickém). Zvláště jíst vlastní bratry z magických pohnutek je nevychovanost a takový ptáček se nemůže divit, že skončí jako neptáček v Papui - Nové Guinei, ba i v Západní Papui. Obě tyto oblasti, tedy celý ostrov Nová Guinea, zahrnul svého času český velvyslanec v Indonésii a nyní spisovatel a amatérský etnolog Jaroslav Olša do své knihy.

Křest to byl velkorysý, na Kampě, v prostorách Mlýnské kavárny, za účasti zástupce velvyslanectví Indonésie pana Azíse, autorovy rodiny a bohaté palety etnických trofejí autorem z cest přivezených. Křestní matkou se stala specialistka nad jiné povolaná, ředitelka Náprstkova muzea Mgr. Blanka-Michaela Remešová, Ph.D..

Po nezbytném úvodu zástupkyň nakladatelství Argo a promítnutí programu "Tři minuty s Jaroslavem Olšem" (dělat škleby na šamana se nevyplácí) ovládl kavárnu samotný Olša snad ještě lépe než výše zmiňovaný šaman. Autentické náhledy do kuchyně a života Papuánců vůbec pravda nebyly jako z produkce National geographicu, ale ještě autentičtější Olšův komentář občasné poklesy kvality bohatě vynahradil. Tenhle se právě chystá jakoby vystřelit na paní velvyslancovou, ale my se nebojíme. Ostatek povídání se nesl hlavně v duchu vtípků o "dlouhém praseti", takže si myslím, že slabší nátury asi zbledly, když Olša oznámil, že občerstvení bude tématické a jídelní lístky jsou už na hromádkách v místnosti. Cituji: Polévka: Hadí polévka paua. Jednotlivá jídla byla pro zvídavé doplněna i krátkým receptem: Na šest netopýrů použijte půl kilogramu sušených švestek. Klepání kamenů se srdcí spadlých pak dlouho znělo kavárnou, zatímco odvážní již hodovali. Autor se mi svěřil, že pekl už od rána!

Hostina je na stole, s ohledem na prvního tajemníka se nepodává dlouhé ani krátké vepřové, ale kuřecí. Vlevo nahoře je mapa Indonésie, Západní Papua je přesně ta část, která na snímku chybí.
Hostina je na stole, s ohledem na prvního tajemníka se nepodává dlouhé ani krátké vepřové, ale kuřecí. Vlevo nahoře je mapa Indonésie, Západní Papua je přesně ta část, která na snímku chybí.
Kniha, rajka Raggiana (správně raggianova?) a šípy kmene Dani.
Kniha, rajka Raggiana (správně raggianova?) a šípy kmene Dani.
Křestní matka, Blanka-Michaela Remešová a vlastní otec Jaroslav Olša.
Křestní matka, Blanka-Michaela Remešová a vlastní otec Jaroslav Olša.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31150 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Obrazy v terapii, umění a náboženství
Vzhledem k obsahu posledně uveřejněné recenze jsem se vrátil ke starší knize o interpretaci symbolů/obrazů z hlediska hlubinné psychologie. Z psychoanalýzy vzešel vědecký význam snovým a nevědomých ...
(2) A taková to byla láska...
(3) Milující sestra
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům