Diskuze k článku: Chcete číst e-books?

Tom   [06.05.2011]
ebooks
Nevím, na jednu stranu mě to láká, ale čtení a knihy mám spojený s papírem, s tím jak vypadají, jak voní atd. Knížky v elektronické podobě budou asi pomalu nastupovat, ale nikdy to nenahradí ten pocit, když čtete opravdovou knihu. :)

Jo a pro fanoušky literatury doporučuju www.cistjesexy.cz
Iva R.   [05.05.2011]
Kindle
Po dlouhém přemýšlení jsem si Kindla koupila a jsem spokojená. Určitě nepřestanu číst papírové knihy, ale vláčet na dovolenou 10 kg knížek je poněkud nepraktické. Pokud se Kindle koupí přímo od US Amazonu, tak je cena přijatelná (i po zavedení DPH a cla). Platila jsem 139 + 21 $ poštovné a nic dalšího (kupováno v dubnu). Moc se mi líbí, že po "uspání" se na displayi objeví obrázek nějakého spisovatele - teď už vím, jak vypadá Mark Twain a další.
Lamanai   [05.05.2011]
Kindle jsem si koupil v lednu. Od té doby jsem na něm přečetl už poměrně hodně knih. Celého Larssona například, u kterého jsem ocenil, že s sebou nemusím vláčet ty megabichle (beztak je mám v knihovně). BoboKing píše, že o knihy může snadno přijít, ale dají se zálohovat, takže to není zase taková potíž. Osobně oceňuji možnost stahování (u nás často nedostupných a do češtiny nepřeložených) zahraničních titulů rovnou do čtečky. Stejně tak dva veliké vestavěné slovníky s možností přímo při četbě jednoduše zobrazit význam výrazů jsou perfektní. Možnost podtrhávání textu a ukládání poznámek, tvorba záložek jsou sice technicky ne úplně dořešené, ale také užitečné. Displej perfektně čitelný, zásoba knih prakticky nevyčerpatelná. A zjistil jsem zajímavou věc - čtu víc (ono to fakt jde, což mě překvapilo).
Nijak nezlehčuji význam papírových knih a jejich kouzlo. To pro mne neztrácí, ostatně knihovnu mám solidní ;-)
BoboKing   [05.05.2011]
Čtečky mají své výhody, ty záložky či poznámky, to je fajn, mnohdy když čtu knihu a pak mám o ní psát, je fajn najít důležité citáty atd. (i když kindl, co jsem měl, neuměl českou diakritiku, tak to nefungovalo). Prostě člověk si musí na ten styl čtení zvyknout. Kolegyně v práci si to koupila a je z Kindlu nadšená. Osobně si myslím, že knihy i čtečky mají ještě dlouhou společnou budoucnost. Spíše u nás je ten problém s nabídkou titulů v češtině. Moc jich není a jak to vypadá, trh se zatím moc nerozjel. A přiznám, ty co jsou, tak výrazně levnější než papírové nejsou.
Lamanai   [06.05.2011]
Jojo, určitě bude ta budoucnost minimálně ještě nějakou (ale myslím, že delší dobu) paralelní. Poznámky jdou psát jen bez diakritiky, to jo, ale to už si pak člověk snadno doupraví, jde o to mít ten přesný odkaz a výstřižek a k němu svou myšlenku. Určitě je mnoho věcí, které ještě zaslouží doladění, ale už takhle je to parádní věc. Co se týká česky psaných titulů, máš pravdu, ale jde sehnat opravdu celou řadu knížek zadarmo, i když ne úplně legálně. Proč bych ale měl mít špatné svědomí, když mám stejně papírovou verzi té knížky. Se strategií vydavatelů a distributorů e-knih, cenovou politikou, formátováním a bůhvíčím ještě je to kapitola sama pro sebe, na sáhodlouhé diskuze, které se ostatně v kruzích kolem e-knih už vedou. Pro zajímavost - moje přítelkyně Kindla přímo nesnáší, myslí si, že jsem zanevřel na papírové knížky a číst na Kindlu ještě nezkoušela ;-)
BoboKing   [16.11.2010]
Amazon Kindle 3G
Tak jsem měl možnost na čtvrthodinky vyzkoušet ten e-bookový zázrak Amazon Kindle 3G. Poprvé jsem měl v ruce čtečku e-booků a protože nebyla moje, a stála cca 4500,- , připadala mi strašně křehká, strach s ní jne tak hodit na stůl či postel. Překvapilo mne, že to nemá české menu. Ale jinak v ní bylo desítky české obrozenecké klasiky, nějaký Čapek a něco ruské klasiky. Většina ve formátu pdf. a připadalo mi to jako dost drobné písmo. Zvětšit se to dalo, ale viděl jsem pak jen půlku věty. Nějaký Čapek tam byl v jiném formátu (txt?) a tam se dalo zvětšit písmo, a řádky to zalamovalo, tak to bylo dobré. Jinak ten elektroniký papír (displej) vypadá fakt dobře, vyditelný, kontrastní. A protože čtu teď úžásnou knihu V lesích, coby rozměry dost obrovskou knihu, chápu pak výhodu tohoto Kindlu.
V posledních době jsem přečetl několik článků na téma e-book v Čechách, a většina vyzněla do pesimisticky. Čtečka je stále dost drahá, a hlavně se všude psalo, že legální trh s e-book v češtině bude dost složitý hlavně kvůli ceně. Většinou to vyznělo, že cenový rozdíl mezi tištěnou knihou a její e-book formou by byl minimální. Prý jsou velmi drahá autorská práva na vydávání e-booků. Prostě zatím to u mne vyhrává stále klasická "papírovka".
P.S. A jako majitele velké domácí knohovny mne zaujal jeden postřeh. Když budeš mít celou svoji knihovnu v e-booku, stačí když ti pak Kindle spadne do vody, šlápneš na něj atd, a vše je v čudu. Zničit celou klasickou knihovnu, to chce už větší katastrofu.
tamara   [05.05.2011]
Kniha, nebo e-book?
Před časem mě zaujala kniha Tevise - Zpěv drozda. Něco jako sci-fi. Tam byl jen robot 9. generace, roboti jako lidé či cokoli, jen jeden člověk uměl číst, což se naučil z titulků starých filmů. Proto byl ČTEC ! A vážený.
Nevím, kam dojde technika, pravdu však mají v této diskusi ti, co říkají, že vůni knih nelze nahradit. Nelze. Jen ta vůně může být převalcována technikou, neustále vznikajícími novinkami vnucující se mladým "čtenářům" tak silně, že číst knížky tištěné mohou i zapomenout. A nezapomeňme také na chystanou rovnou daň, o niž (kterou) se jedná také i u knih. Mně to připadá jako vědomá likvidace milovníků knih, protože na ně , ne všichni, ale mnozí, nebudou mít. A nakonec: také jsem si vyzkoušela ten "e-bookový zázrak", není to na mé oči. Po několika minutách jsem to, šilhající a oslepená, vzdala.
Lamanai   [05.05.2011]
viz výše... ale k tomu "šilhající a oslepená" - displej není podsvícen a nebliká, je pasivní, je to jako papír, jediná chvíle, kdy je obrazovka aktivní, je při překreslování stránek (kdy se mění polarita inkoustových kapiček), takže tohle je mi divné, oči to nijak neničí a je to dobře čitelné i na slunci a ze všech úhlů
tamara   [07.05.2011]
Ono to bude asi tím, že mám nemocné oči a čeká mě operace. (Žhavá to pro mne novinka.) Už nemohu pořádně číst a i do počítače mžourám jen po chvilkách.
nightlybird   [01.05.2010]
Kniha nebo e-book
Dovolil bych si tuto diskuzi shrnout prostým :
"Jinak voní seno koňům, jinak zamilovaným!"
A abych parafrázoval " ... je čas čtení knih a čas čtení e-booků..."
A nebýt hliněných tabulek, neznali bychom Epos o Gilgamešovi.
A včil mudrujte!!!
Láma   [16.10.2009]
E-books, ano či ne?
Předesílám, že jsem původní profesí vyučený knihař. Od prvních chvil, kdy jsem se naučil rozeznávat písmenka, se mi knihy staly ne-li přímo vášní, pak tedy alespoň nejmilejším koníčkem. Ve svém pokoji mám knihovnu ode zdi ke zdi, od podlahy do stropu, plnou knih.
Nicméně: ačkoli už nejsem nejmladší, neb jsem se narodil za korejské války, dávno, dávno již tomu, mým druhým koníčkem se staly počítače, především však internet, u kterého si připadám jak Alenka v říši divů. Takže dnes moje čtení vypadá tak – alespoň u literatury faktu – že čtu například něco historického, přičemž každou chvíli nakukuji na internet, abych si doplnil nějakou informaci k tématu.
Dále: velmi brzy jsem zjistil, že na internetu jsou ke stažení mnohá klasická díla, především v angličtině, což pro mně naštěstí už léta není problém. A tak pilně stahuji a křečkuji do zásoby, zejména z oboru historie, nejraději z adresy www.archive.org, který obsahuje nekonečné řady titulů, velmi pečlivě a čitelně naskenovaných, z nichž velká většina by pro mně jinak byla naprosto nedostupná.
Co jsem tím chtěl říci: že čtení knihy klasické a čtení knihy v elektronické podobě si nijak neodporuje, ba co dím, velmi vhodně se doplňují. Netřeba s vaničkou vylévati i dítko.
Michal   [15.10.2009]
Dost zabedneny nazor a hlavne hloupy
Mily priteli, neco tak hloupeho, jak jsi napsal, jsem dosud necetl. Vzdyt ty absolutne nemas predstavu co a jak se vyviji. Muzu te ubezpecit ze papirove knizky budou uz za sto let rarita. Je mi lito, kdyz je nekdo nevzdelatelny a zabedneny.
BoboKing   [15.10.2009]
Každý má právo na názor. Já jako odvěký pesimista se spíše ptám, jestli za za 50-100 let bude ještě někde dostupná energie na "pohon" e-books? Na papírovou knihu stačí venkovní světlo, či blbá svíčka a jde to. Vždy vzpomínám na článek v jednom z té hromady časopisů o počítačích, kde se odborníci přiznali, že technologie jde tak rychle dopředu, že obrázek či text na 15-20 let starém floppy discu (můj kluk už neví co to je, stejně jako např. kazeťák či gramofón) už prakticky běžný uživatel nikde na superdokonalých počítačích nenačte. Je to už pak elektronická informace na "hov..", když ji nezjistíte. A je tedy možné s ptát, budu mít já ještě za 15-20 let možnost přehrát si archivované rodinné fotky a videa z DVD a CD? Budou ještě k mání pro ně mechaniky?
Iva   [15.10.2009]
Taky radši na kopec vylezu pěšky, než abych se nechala vyvézt lanovkou. Taky radši půl hodiny ručně šlehám těsto na bábovku, než abych zapnula robot.
Taky radši čtu papírové knížky, než abych zírala na obrazovku.
Taky radši za známým zajdu a popovídám si, než abych ho naháněla mobilem.
Holt, jiná životní filozofi. A nemyslím, že proto jsou zabedněná, nevzdělatelná atd.
Souhlasím s Bobokingem.
zverinec   [19.09.2011]
Krásně napsané. Souhlasím se vším. Mám také ráda přirozenost více než všelijaké roboty.
Michal   [23.10.2009]
Je pravda, že archivovani digitalnich zaznamu je problem, ale neni neřešitelný. osobně svůj digotalní archiv (cca 300GB) každých 3-4 roky přepisuji na nové medium. Neni problém archivovat. Ale pokud si vezmu ceny kniihy a cenu digitalizovaného archivu cena je nesriovnatelna, pristupnost ke kniham kdykoliv a kdekoliv na rozdil od klasicke knihovny a dnesni čtečky jsou na velmi slušné urovni, což za dva tři roky bude už stejně jako číst text z papíru. je to jenom o zvyku nic víc. Já se nechci tahat s dvou tunovou knihobvnou, když nemusim. Navíc mně tento způsob uštří za ro desetitisíce. V okamžiku jkdy se dořeší distribuce dihgitalizovaných knih, například tím, že za paušál 100,- měsíčně budu mít přístup do digitalizované knihovny přes internet, skončí 90% nakladatelství vydávat klasickou knihu. Je to jen otázka času. Dneska už taky nikdo nečte kroniky važící 17 kilo. Změní se to a velmi rychle.
Iva Klára   [07.11.2009]
Osobně bych si ty 17ti kilové kroniky ráda půjčovala a jiné staré knihy. Jenže ono to nejde. Vzpomínám, jak jsem potřebovala informace o módě určitých období a v knihovně jsem pouze mohla NAHLÉDNOUT do starých časopisů. Strávila jsem tam hodiny, využila techniky a něco mi knihovnice zkopírovala, ale bylo toho tolik, že jsem si hodně nakreslila (to naštěstí umím), jinak bych tam za kopírování nechala majlant. Ani na internetu se nenajde všechno - jak někdo tvrdí. Nejspíš nebudu tak sečtělá jako Vy, ale takto urazit někoho jen pro jiný názor, to bych asi neudělala. Doufám, že ne.
pedro   [10.05.2011]
I když je možné, že řečeno Járou Cimrmanem: Budoucnost patří aluminiu! ,
já s klidem v duši e-books přeskočím. Co tu bude za padesát, nebo sto let už mě tolik nesvědí.
jaazzy   [12.10.2009]
Ebook
Ani já si nemyslím, že by papírovým knihám odzvonilo - ani náhodou. Ale také si nemyslím, že ebookreadry budou slepá větev elektroniky pro „technologické nadšence" - a promiňte - pobavilo mě „okázale" číst z Kindlu (Hanlinu, Cybook Genu). Zrovna ten podle uživatelů patří mezi méně kvalitní.
Má to totiž nesporné výhody - a nejen pro učebnice, kvůli kapacitě.
1. cestování - kolik z nás čte, když někam jede? - opominu množství knih, které se do Readru vejdou - hlavně si knížku neponičím
2. můžu číst opravdu kdekoliv - podsvětlený displej (neničí oči)
3. kvalita čtení na přímém slunci je lepší i než z papírové knihy, která světlo odráží
4. a jsou knihy, které mi opravdu stačí přečíst si je pouze v elektronické podobě. Bohužel moje knihovna není nafukovací.

K té poslední větě vašeho článku - nesouhlasím - kniha s nezáživným dějem vás bude nudit stejně, ať ji budete číst v papírové nebo ebook podobě. A samozřejmě naopak, jakmile se vnoříte do světa vytvořeného autorem, tak přestáváte vnímat okolní svět - tudíž jestli otáčíte papírové listy, nebo mačkáte tlačítko.
BoboKing   [14.10.2009]
Jako většina mužský i já jsem stále kluk milující moderní hračičky, mám taky MP4 přehrávač na video, hudbu, e-books atd, upgradovaný počítač se fajným procesorem Intel , úžasnou grafickou kartou, několika giga RAM, čerstvě skvělý mobil Sony, který dokáže snad nemožné, ale KNIHA je KNIHA. Zatím jsem nepodlehl elektronickým knihám, a snad dlouho nepodlehnu. Kniha je úžasná nejen pro obsah, ale pro celkový pocit z ní. V knihkupectví ču antikvariátu si ošahám i knihy, které určitě nechci ani koupit ani číst. Ale jen pro ten zvuk, když jí listuji, podívat na vazbu, na papír, přečíst anotaci, zhodnotit ji jako věc, dílo, celkově. Bez ohledu na obsah. E-Books mi připadají tak chladné. Autor to napíše v texťáku v kompu, dá na CDéčko, nakladatel dá do svého kompu, a pak už jen zjednodušeně řečeno dělá "CTRL+C" a "CTRL+V". Je to jako s amarouny ze seriálu Návštěvníci. Neslané nemastné, levné, ale dodají vše, co potřebuješ. Ale kdo by raději nechtěl řízky s bramborovým salátem, či vepřo-zelo-knedlo?
Iva   [14.10.2009]
Máš pravdu, knížky i úžasně voní. A každá jinak!
liška   [18.10.2009]
Máte pravdu není nad knížku pěkně vyhodit nohy na stolek a číst . To u počítače moc pohodlné není..) A všude ten krám sebou tahat nemůžete. :)
jaazzy   [18.10.2009]
Ale jo, můžete :-) - proto vznikají ebookčtečky - velikost A5 knihy.
jaazzy   [14.10.2009]
No tak dneska mezi technické "maniaky" nepatří jenom mužští. :-) - už se to vyrovnalo.
Ale zpátky ke knize - naprosto souhlasím se vším, co jste o knize napsali - kniha je kniha - to bezesporu. Jenom mi příjde trošku zbytečné odsuzovat ebooky - nebo jim tzv. odolávat? Proč? Nidko přeci neříká, že lidé, co čtou ebooky, nečtou papírové knihy - jsme stejní "knižní závisláci" jako ostatní čtenáři, jenom jsme přístupní i jiným formám. Existují ebooky, které jsou grafickým zpracováním neodlišitelné od papírové knihy - včetně ilustrací, obálek atd. - jenom vytisknout a svázat. A věřte mi, není to o klávesové zkratce ctrl+c, v. :o)
BoboKing   [15.10.2009]
Špatně to znělo, já e-books a jiné média neodsuzuji. Jako zdroj informací, a především efektivní vyhledávač informací, je to skvělé. Vlastně internet v malé podobě (nadneseně). Ale číst je jako zdroj "požitku" pro mne není. Ale určitě jsou skupiny, které naopak "požitek" mají pouze z e-books. Ale já ne!
jaazzy   [17.10.2009]
A co akceptovat to, že existují lidé, co mají požitek z obou forem. Ale to není reakce na vás - jak spíš na ten článek. Ten ve mně vyvolal dojem - my "dobří praví čtenáři" čteme papírové knihy a ti "špatní rádoby čtenáři" čtou ebooky. Proto jsem na to i reagovala. Prostě nemám ráda škatulkování. Je to čistě každého věc, kterou formu zvolí. Není na nás, abychom toho člověka soudili a povyšovali se - samozřejmě v obou směrech. To mi přijde dětinské.
lenka   [04.05.2011]
Musim fakt souhlasit s tim,ze i ebooks i papirove knihy jsou fajn. Jako matka dvou malych deti nemam moznost cist tolik, kolik bych si prala. Ctu vetsinou u kojeni nebo uspavani v poloze lezmo, ditko v objeti - v takove poloze se do knihy nakukuje spatne, susteni pri otaceni stranek deti budi. Teprve pred par dny me napadlo zajimat se o ebooks. Na ctecku nepomyslim vzhledem k cene, kterou si ted na MD nemohu dovolit, ale objevila jsem par aplikaci do mobilu, diky kterym muzu knihy cist a jsem za toto reseni vic nez vdecna! Presto to neznamena, ze prestanu chodit do knihkupectvi, ze mi knihy zacnou smrdet, ze je zavrhnu. Kdepak! Knihy miluji, jejich vune je hned po vuni detskych vlasku ma nejoblibenejsi. Miluju, kdyz nekdo prijde k nam a zacne prohlizet mou knihovnu - stejne tak muj zrak na navsteve vzdy lustruje, co ten dotycny cte... Kazda podoba knihy ma sve, a souhlasim s nazorem, ze pokud jde o dobrou knihu, nakonec nevnimam jestli listuji papirem nebo tukam do displaye ;-)
Little girl   [24.10.2009]
Taky to miluju...zabořit nos do právě koupené knížky a nasávat její vůni, podívat se na obal, co je pod obalem, prolistovat - některé po otevření "lupnou", prostě se s knížkou potěšit, je to vášeň a podle toho, co tady čtu, nejsem sama, kdo té vášni podlehl. Takhle si občas prohlížím i knížky ve své knihovně, stačí jen vzít do ruky a prolistovat...
Luboš Kudláček   [11.10.2009]
Máte pravdu
Samozřejmě, je to zřejmě tak. Záleží ovšem na tom, o jakou knihu jde. Třeba učebnice a další odborné publikace se vyplatí mít v podobě elektronické. Studenti ušetří, do školy budou nosit jenom tu čtečku, což je určitě lepší, než tahat na zádech patnáct kilo papíru. Ale domov bez knihovny by vypadal divně, i když kdo ví, co bude za deset let.
Terka M.   [15.09.2011]
ebooks
Už velmi dlouhou dobu přemýšlím nad koupí Kindlu. Vede mě k tomu množství knih, které sebou tahám pokaždé na dovolenou, ale i moje knihovna v bytě, která už praská ve švech...myslím, že je to v dnešní době naprosto praktická věc a vím, že pokud mě chytne nálada přečíst si knihu v papírové podobě, tak to není problém...vždyť ty dvě věci se nevylučují...nebuďte zastaralý...a co se týče budoucnosti, nepřemýšlejte pesimisticky...taky jsme si nahrávali spoustu filmů na kazety, přičemž já už si je teď doma na DVD přehrávači nepustím a nedělal se kolem toho žádný povyk...kdo chce číst papírové knihy tak je čtěte, kdo si chce číst elektronicky, proč ne?

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31175 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Racionálně emoční behaviorální terapie
(2) Kurupira - zlověstné tajemství
Jaroslav Mareš přišel v sedmdesátých letech s odvážnou hypotézou, že právě stolová hora Kurupira je oním Ztraceným světem z románu Artura Conana Doyla. Potřebné reálie měl slavnému spisovateli dodat ...
(3) Sociologie
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům