Diskuze k recenzi: Černý, Jiří; Holeš, Jan - Sémiotika

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
marian   [17.03.2005]
kriticke poznamky k recenzi
Podle me je recenze prilis zatizena detaily, jako napriklad zda autori vedi, ze vojteska a jetel nejsou travy, nebo zda je na konkretnim miste vhodne pouzito slovo "udajne", nebo ne. A nedava celkovy dojem o knize. Jsou to spis takove glosy.

Recenze ani nenavrhuje, komu by stalo za to knihu precist. Jen z naznaku se dovtipujeme, ze jde asi o vysokoskolskou ucebnici pro studenty humanitnich ved.

Dale:

"Předně, jak nahlížet na roztodivné komise pro umoderňování pravidel pravopisu, když Saussure považoval arbitrárnost znaku za jeden ze dvou základních principů jazyka a toto pojetí v jazykovědě převládlo."

Tohle je zasadni nepochopeni toho, co napsal Saussure o arbitrarnosti (vnitrni, zvukove, graficke nemotivovanosti znaku s ohledem na jeho vyznam), a toho, v jakem je to vztahu k regulovani spisovneho jazyka. Jde o to, ze "roztodivne komise" se neutvorily samy jen tak, ze chtely, ale predne je ustanovily mocenske elity naseho statu (ceskoslovenskeho) proto, aby konsolidovaly narod tim, ze mu vyvinou a budou udrzovat pouzitelny spolecny komunikacni prostredek, jakym je spisovny jazyk. Osobne si nedokazu predstavit, jak by vypadaly noviny, casopisy, dokumentace a tak dal, kdyby ve skolach nebyly hodiny spisovne (nebo jakekoliv jine jedne) cestiny. Je pak nasnade, ze nema cenu ucit deti ve skolach v jedne republice prevadet do pisma mistni rec, kdyz se v sousednim meste nebo regionu uz mluvi jinak. Proto si myslim, ze neni fer praci jazykovych komisi opovrhovat nebo se ji vysmivat, navic jeste, kdyz sami diky nim umime psat trebas recenze tak, aby je ostatni mohli precist. Ale toto se tolik netyka semiotiky.

Semiotika je jiste obor, ktery se muze zabyvat snad veskerou lidskou socialni cinnosti. Osobne nechapu, co myslel recenzent tou frazi '"světovládných" ambicí sémiotiky', jako by semiotika mela nahradit zminenou biologii, nebo co? Jsem presvedveny, ze autori Semiotiky nejsou tak hloupi, aby to takhle napsali. Zda se spise, ze maji predstavu, ze semiotika se muze zabyvat i biologii a znaky, ktere pouzivaji a produkuji biologove (jejich texty, konference atd.).

Knihu jsem necetl, ale z externiho odkazu uvedeneho v recenzi tusim, ze slabosti knihy by mohlo byt to, ze se zabyva jazykem jako semiotickym systemem vice nez vizualnimi a jinymi audialnimi znakovymi systemy a jejich uzivanim. Nota bene, kniha ma cast nazvanou "OSTATNI znakove systemy", jako by ty byly "zbytek" a jazykovy system to hlavni (i kdyz jak by vypadal nas zivot, kdybychom nemeli jazyk a nemluvili ani nepsali, ze?)
J.Kopeček   [18.03.2005]
Ke kritickým poznámkám
Rád bych se vyjádřil k několiká uvedeným poznámkám:
Zrovna případ vojtěšky a jetele je zásadní. Pakliže uvádím, dá se říci, mravoučný příměr o vývoji sémiotily, neměl bych se v něm dopouštět kruciálních omylů, zvláště po tvrzení, že studium sémiotiky vyžaduje všestranné, multioborové vzdělání.
Pravda, nemohu se prohlásit za znalce Saussurova díla, avšak zmíněná věta se netýkala ustavení a udržování společného, spisovného jazyka a potažmo pravopisu, ale salonních úprav těchto pravidel. Opravdu je potřeba každých x let modernizovat pravopis? Nesouvisí tato perioda spíše s délkou profesní kariéry vedoucích zaměstnanců patřičných institucí než s rychlostí změny řeči?
Ke "světovládným ambicím": Autoři opravdu tak hloupí nejsou, ale z toho, že o něčem takovém píší, soudím, že jiní jsou, viz citáty v patřičné části. Doufám, že jinak jsem právo sémiotiků zabývat se čím chtějí nikterak nenapadl.
Po formální stránce je článek spíše souborem glos než formálně správnou recenzí. Původně byl psán pro sekci Věda Neviditelného psa, kde tento formát "recenze" nevadil. Budu se snažit být explicitnější. Za poznámky velmi děkuji.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Co v průvodcích nebývá
(2) Otroci Panství - Ohnivý vítr II
(3) Mumie a pyramidy
V současné době pozoruji u dětí zvýšený zájem či jakousi reminiscenci tématiky egyptologie, zájem o tuto etapu z historie lidstva. Egyptologie se zabývá historií, jazykem a kulturou starých Egypťanů. ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům