Diskuze k recenzi: Dick, Philip K. - Muž z vysokého zámku
Více informací k této knize najdete v
detailu
Recenzi této knihy najdete
zde
JaB
[18.11.2008]
Silnou stránkou je využití I-tingu. Rozhodují mince či osud. V životě to bývá obdobné, pouze si to neuvědomujeme. Někteří si dokonce myslí, že jsou schopni to aktivně ovlivnit. A přitom: "Všechno dopadne libovolně!" záleží jen na tom, jak je nastavena osnova tkadlen (života).
zajímavé
Docela pěkná knížka, základní myšlenka této alternativní reality je v tom, že Roosevelt je v Miami zavražděn a od té doby to jde s Amerikou spíš z kopce, než by byla vytažena z krize, jak se tomu skutečně díky Rooseveltovi stalo. Podle mého názoru na tom něco bude, protože Německo a Japonsko nebyli v roce 1941 daleko od vítězství a to, že vyhráli spojenci bylo mimo jiné dílem souher mnoha náhod a chybných rozhodnutí OSY. V bitvě u Stalingradu dal Hitler chybný rozkaz, když zakázl ústup a tím přišel o celou Ruskou jižní armádu, což obrátilo průběh na východní frontě. A Japonci zase chybovali v bitvě u Midway, kdy se jim podařilo díky náhodě a díky chybě velení přijít o 4 letadlové lodě, zatímco Američané přišli jen o jednu, čímž přišli o převahu na moři a USA se dostaly z defenzivy do ofenzivy. Nebýt těchto dvou zkutečností, pak mohla klidně válku vyhrát OSA. Jenom Ti Němci na Marsu, to mi přijde trochu přehnané, teprve nějakých 15 let po válce ? No, těžko říct, raketový průmysl měli na špičkové úrovni. Jinak vše co je v té knize by podle mě Němci udělali, kdyb válku vyhráli.
J.Kopeček
[27.06.2008]
Nebylo zázračných porážek
Japonci ve štábním cvičení, které dopadlo hůře než bitva u Midwaye podváděli, což se jim potom vymstilo. Průběh války nastínil již před ní Jamamoto...
Nemá cenu počtvrté snít
Martin
[20.12.2007]
Právě jsem to dočetl dobře napsáno, jenom nevím, co si mám myslet o posledních dvou stranách, kde Juliana a Abendsen za pomoci orakula dojdou k závěru, že kniha Kobylka ... je pravda a že Německo a Japonsko prohrály válku. Ostatně i pan Tagomi na krátký čas "procitne" a octne se v realitě. Ovšem nutno dodat, že kniha Kobylka.. tak úplně pravda také není, protože některé děje tam popisované se nestaly. Shodně s naší realitou je v podstatě jen to, že Německo a Japonsko prohrály.
Tedy je to kniha o realitě v niž N. a J. prohrály, která ovšem není skutečná, neboť jednající postavy poznají, že to tak není. Prostě to na závěr hrozně zamotal. Jsou postavy románu skutečné v rámci románu, nebo je někdo vypráví a my o tom celou dobu nevíme. A na závěr, když to jejich ústy zjistíme, jsme překvapeni zrovna jako ty postavy.
J.Kopeček
[21.12.2007]
Já si nejsem jist, co si o tom myslel vůbec sám autor. V Blade Runnerovi stačilo přidat jednu scénu a změnil se smysl celého filmu, teď už má stři verze, které se dají jinak vykládat.
"ne-opravdový" svět v Dickovi má podle mého názoru spíše smysl nesprávný, ale už ne tolik nereálný nebo neexistující. Zajímavě tento nápad dopracoval František Novotný ve Valhale (ale patrnější je to až v posedním díle Konečný den Valhaly.
S Dickem je to těžké. Nikdy si člověk nemůže být ničím jistý. To, co je zde zmiňováno, je podle mě ještě patrnější v mém milovaném Ubiku, kde poslední kapitola také převrací vše, co bylo do té doby řečeno.