Diskuze k recenzi: Dick, Philip K. - Muž z vysokého zámku

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
Jméno:
Email:
Nadpis:
Text:
Odeslat
JaB   [18.11.2008]
Silnou stránkou je využití I-tingu. Rozhodují mince či osud. V životě to bývá obdobné, pouze si to neuvědomujeme. Někteří si dokonce myslí, že jsou schopni to aktivně ovlivnit. A přitom: "Všechno dopadne libovolně!" záleží jen na tom, jak je nastavena osnova tkadlen (života).
Martin Bušek   [26.06.2008]
zajímavé
Docela pěkná knížka, základní myšlenka této alternativní reality je v tom, že Roosevelt je v Miami zavražděn a od té doby to jde s Amerikou spíš z kopce, než by byla vytažena z krize, jak se tomu skutečně díky Rooseveltovi stalo. Podle mého názoru na tom něco bude, protože Německo a Japonsko nebyli v roce 1941 daleko od vítězství a to, že vyhráli spojenci bylo mimo jiné dílem souher mnoha náhod a chybných rozhodnutí OSY. V bitvě u Stalingradu dal Hitler chybný rozkaz, když zakázl ústup a tím přišel o celou Ruskou jižní armádu, což obrátilo průběh na východní frontě. A Japonci zase chybovali v bitvě u Midway, kdy se jim podařilo díky náhodě a díky chybě velení přijít o 4 letadlové lodě, zatímco Američané přišli jen o jednu, čímž přišli o převahu na moři a USA se dostaly z defenzivy do ofenzivy. Nebýt těchto dvou zkutečností, pak mohla klidně válku vyhrát OSA. Jenom Ti Němci na Marsu, to mi přijde trochu přehnané, teprve nějakých 15 let po válce ? No, těžko říct, raketový průmysl měli na špičkové úrovni. Jinak vše co je v té knize by podle mě Němci udělali, kdyb válku vyhráli.
J.Kopeček   [27.06.2008]
Nebylo zázračných porážek
Japonci ve štábním cvičení, které dopadlo hůře než bitva u Midwaye podváděli, což se jim potom vymstilo. Průběh války nastínil již před ní Jamamoto...
Nemá cenu počtvrté snít
Martin   [20.12.2007]
Právě jsem to dočetl dobře napsáno, jenom nevím, co si mám myslet o posledních dvou stranách, kde Juliana a Abendsen za pomoci orakula dojdou k závěru, že kniha Kobylka ... je pravda a že Německo a Japonsko prohrály válku. Ostatně i pan Tagomi na krátký čas "procitne" a octne se v realitě. Ovšem nutno dodat, že kniha Kobylka.. tak úplně pravda také není, protože některé děje tam popisované se nestaly. Shodně s naší realitou je v podstatě jen to, že Německo a Japonsko prohrály.
Tedy je to kniha o realitě v niž N. a J. prohrály, která ovšem není skutečná, neboť jednající postavy poznají, že to tak není. Prostě to na závěr hrozně zamotal. Jsou postavy románu skutečné v rámci románu, nebo je někdo vypráví a my o tom celou dobu nevíme. A na závěr, když to jejich ústy zjistíme, jsme překvapeni zrovna jako ty postavy.
J.Kopeček   [21.12.2007]
Já si nejsem jist, co si o tom myslel vůbec sám autor. V Blade Runnerovi stačilo přidat jednu scénu a změnil se smysl celého filmu, teď už má stři verze, které se dají jinak vykládat.
"ne-opravdový" svět v Dickovi má podle mého názoru spíše smysl nesprávný, ale už ne tolik nereálný nebo neexistující. Zajímavě tento nápad dopracoval František Novotný ve Valhale (ale patrnější je to až v posedním díle Konečný den Valhaly.
Fikus   [04.05.2009]
S Dickem je to těžké. Nikdy si člověk nemůže být ničím jistý. To, co je zde zmiňováno, je podle mě ještě patrnější v mém milovaném Ubiku, kde poslední kapitola také převrací vše, co bylo do té doby řečeno.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Čaroděj Zeměmoří
"Čaroděj Zeměmoří" je už dnes klasika tohoto žánru. Zatímco hlavním boom fantasy začal někdy až ke konci 20. století, Le Guinová svoji knihu už napsala v roce 1968. Jde o příběh, který splňuje ...
(2) Skeptický ekolog
(3) Soudruzi!
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům