Diskuze k recenzi: Emmert, František - Milénium falešných proroků

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
František Emmert   [22.06.2005]
Opatrně s některými pojmy
Jako začínajícího autora mě těší, když si moji knížku někdo přečte a ještě si navíc dá tu práci napsat na ni recenzi. Díky za ni!
Milénium falešných proroků jsem psal s jistou dávkou nadsázky jako „prázdninové čtení“, jehož charakteristickým rysem měla být především čtivost a svižný styl. Vidím, že tento záměr se celkem zdařil. Alespoň mi to recenzent přiznává ve své kritice. Jeho připomínka, že podobné „dílko“ by mohlo mít lépe propracované postavy, je rozhodně podnětná.
Až dosud je vše v pořádku a není žádný důvod na recenzi reagovat. Kdyby se v ní však neobjevilo tvrzení, že v knize je prý cítit „jistý antisemitismus“. S takovým slovem raději opatrně!
V knize žádný antisemitismus (tradiční předsudky a zášť vůči Židům) není a to ani v náznaku. Recenzent se například nezmiňuje, že v příběhu vystupují dvě ústřední postavy „židovského původu“ – profesor Liedermayer a pražský rabín. Jejich role jsou veskrze pozitivní, což nelze vždycky říci o Beckerovi a ostatních. Také stát Izrael je v příběhu situován do role oběti, oklamané přáteli a vháněné do válečného konfliktu. Z knihy tak v žádném případě nemohou vyznívat jakékoliv předsudky či zášť vůči Židům a dokonce ani vůči Izraeli (což navíc není totéž).
Na problematickém slově recenzent zřejmě „uklouzl“, když se snažil popsat svůj dojem, že můj příběh vyznívá proarabsky a že některé mé fikce jsou v tomto směru provokující. Někomu mohou připadat dobré, jinému k smíchu, dalšímu třeba k pláči. Mohou i naštvat. Tento dojem nikomu neberu. S antisemitismem však tyto fikce a dejme tomu i proarabská pointa nemají nic společného. Antisemitou by tak musel být každý, kdo se jakkoliv kriticky dotkne tématu Izraele. To by však zcela změnilo význam tohoto slova a antisemity by musel být celý zástup umělců, intelektuálů i obyčejných občanů židovského původu z Izraele i mimo něj.
František Emmert

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31201 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Dubnová čarodějka
(2) Zlatý řez
(3) Hinduismus
Výbor je uveden dvoustránkovým úvodem a zhruba po jedné stránce jsou úvody do jednotlivých typů hinduistických náboženských textů. Pak následují ukázky z děl, naštěstí opatřené docela podrobnými ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům