Diskuze k recenzi: Florian, Jan; Florian, Gabriel - Být dlužen za duši

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
Jan   [08.03.2010]
Opravy chyb v knize
Aleš Palán: Být dlužen za duši

Str. 12
Matrikové zápisy neměl Josef v ruce na faře, nýbrž požádal o údaje na brněnskou matriku, odkud mu byly v roce 1971 proti platbě kolkem zaslány. Veškeré záznamy matrik musely být ze všech far v padesátých letech odevzdány do Brna.

Str. 27
Janoušková (Iva) se do Itálie provdala v roce 1971, roku 1950 se narodila. Jiná Janoušková se do Itálie ze St. Říše neprovdala.

Str. 66
Událost s puškou od Heziny se musela stát před rokem 1924, nikoli roku 1928, protože opakovačku z Belgie na jedenáct ran koupil Josef Florian roku 1924.

Str. 72
Triangl nestál na Nepomuckém vrchu, nýbrž na Veselském vrchu nedaleko Nepomuku.

Str. 178
Metodějova verze zkoušky u Wiedermanna: Wiedermann přišel, sedl za varhany, čtvrt hodiny hrál, potom se zvedl, řekl „takhle to hrajte“ a odešel.

Str. 185
Je nefér zmínit Olivu a neuvést Pavla Kryštofa Nováka z Moravských Budějovic, který má největší sbírku Michaelovy grafiky a doposud jej nejvíce popularizoval.

Str. 186
K bramborovému kombajnu Michael vynalezl velké drátěné kolo na zbavování brambor hlíny. Opravdu něco takto zkonstruovaného (taženého koněm) měli a zkoušeli to na poli za Starou Říší (u Božích muk). V onen okamžik přišel za Michaelem nějaký inženýr z NDR coby zákazník, stroj viděl a princip použil ke konstrukci bramborových kombajnů v NDR.

Str. 195
Josef Florian ml. byl maltézským rytířem od roku 1947.

Str. 201
Kniha Zima, jaro ptáčata od J. V. Sládka vyšla roku 1992.

Str. 251
Josef vypátral roku 1970 majitele pušky, který souhlasil, že mu ji prodá. Požádal si tedy o povolení k nákupu zbraně. Jako odezva mu na svátek sv. Josefa roku 1971 přišla výzva, aby odevzdal jedinou zbraň, kterou ještě vlastnil.

Str. 277
Metoděj nepřepsal dům na Jendu, nýbrž zanechal řádnou závěť, ve které dům odkázal Josefu Florianovi (1968), Jendovi (1962) a Aleši Florianovi (1951). Tak se stalo. Všichni tři jsou vnuci starého Floriana.Str. 295
Manželka Josefa Floriana (1915) není rozená Kvasničková, nýbrž Blechová. Aleš není potomkem Václava Floriana (1927) a Milady Štaifové, nýbrž Václava Floriana (1927) a jeho manželky Květy.


Kniha dobře napsaná a velmi čtivá – bohužel jen pro čtenáře v okruhu jednoho kilometru kol míst, kde se děj odehrával, tudíž pro některé Staroříšáky. Jinak to nemůže nikoho zajímat. Koho to zajímá, nenajde očekávané.
O díle Josefa Floriana napsal vyčerpávající publikaci Andrej Stankovič a jeho dílem se odborně zabývá a publikuje o něm Jitka Bednářová z brněnské filosofické fakulty Masarykovy university.
Nutno ocenit a pochválit, že se při rozhovorech Jan i Gabriel Florianovi ovládali a drželi svoji fantazii na uzdě, což nebývalo zvykem – pokud to ovšem někdo při úpravě knihy nevyškrtal. Velmi fundovaně je v knize napsána zadina od autora knihy. Z ní plyne, že Josef Florian nemohl mít pokračovatele a s jeho smrtí jeho dílo končí.
Jeho umělecky nadané děti po celý svůj život tvořili, leč pouze díla oblastního významu. Je směšné hledat jeho následníky ve vnoučatech, ze kterých nemá nikdo vyjma Juliany Jirousové (výtvarnictví), Jana Floriana (sochařství) a Aleše Floriana (grafika) výtvarné či literární nadání. Oni však tvoří sami za sebe.Jenda

Stará Říše, 18. ledna 2008

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Román pro ženy
(2) Koukám a co nevidím
(3) Brutální byznys
Takže, věkovitější z čtenářů, kteří si dosud pamatují doby socialistické, si mohou s hrůzou vzpomenout na sedmdesátá, na dobu krutého procitnutí z osmašedesátnického snu, ve kterém byli lidé ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům