Diskuze k recenzi: Glotz, Peter - Vyhnání

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
Jana Pilátová   [06.02.2015]
Procitnutí
Kdy konečně přestaneme papouškovat komunistický výklad odsunu Němců a velebit Beneše? Vždyť ten udělal více škody než užitku. Není bez zajímavosti, že myšlenku odsunu Němců už měl rozpracovánu Beneš s Masarykem v 30. letech. A o českém antisemitismu, který tu bujel už dávno v historii se nemluví. V odsunu Němců se s vaničkou vylilo i dítě. Byla odsunuta většina rodáků a naprosto nevinných lidí, kteří se prohřešili jen tím, že uvedli německou národnost
Zdeněk Roska   [17.01.2007]
Jak z toho ven?
To, že kniha je jednostranná, je více než zřejmé.Jakékoliv pokusy autorů, kteří svoji zkušenost opírají o skutky svých rodičů, jsou více méně zprostředkované a ovlivněné působením okolí - byť členové německé sociální demolkracie mohou být považováni za ty objektivnější.
Pořád však platí pravidlo karetních hráčů: vsadili si (Němci z Čech) na špatnou kartu. Jejich báťuška adolf holt prohrál. O tom, co by s námi, Čechy provedli, kdyby vyhrál, není pochyb. Spíše věděli, jen si to už dnes nepomatují. O Židech ani nemluvě.
Českou hymnu mě však učil Sudetský němec, p.Semsch, v chalupě v Lužických horách v roce 1968. Poté, co nám ji prodali, odjeli před další zlovůlí "ruských úřadů". Byly mi tenkát 4 roky a dodnes z toho mám v hlavě pořádný zmatek. Chodil jsem pro mléko do bandasky a každou 3.-4. paní zdravil: Guten morgen, Omma. Některé z nich tu žijí dodnes.
Myslím, že by bylo lepší než něco autorovi vyčítat- jako v této kritice, byť s těmi fakty mohu souhlasit- si s ním domluvit randezvous a začít hovořit. Né o tom, co bylo, ale o tom jak to bude dál. A bojím se, že naše česká společnost je na takovou to dikusi nedostatečně vyspělá. Odskákali to lidé,kteří byli stejně zblblí, jako naši rodiče v 50. letech komunismem. A není pochyb o tom, že nejvíce to odskákala Kulturní krajina, bohužel.
J.Kopeček   [17.01.2007]
Těžko
Bohužel jsem totiž stále přesvědčenější, že hlavně německá společnost začíná odspívat od své (sovětským a americkým klackem indukované) vyspělosti a stále jásavěji se vrací ke svému tradičnímu chápání rolí "my a oni".
Zdeněk Roska   [22.01.2007]
Oprava a reakce
Nejprve chci opravit - rande s autorem si nedáme, zemřel 2005.
Jinak je pro hodnocení stavu německé společnosti ve vztahu k nám nutno zvážit kvantitu konkrétních kontaktů hodnotitele a kvalitu kontaktovaných. Mohu říci,že pokud se stýkám (pracovně, příbuzenstvo) s Němci z např. Badenska-Wurtemberska,kteří o přesunech obyvatel nic neví, vůbec se mi nejeví, že by měli nějaké mocenské ambice.Mám spíš pocit, že naše společnost si s pojmy jako válka (kdekoliv na světě) zahrává daleko lehkovážněji (konkrétně Irák a Bush). Samozřejmě, že to budu vidět jinak,když v hospodě v Srbské Kamenici potkám němce, který nejen pozdraví česky, než když přijde parta arogantních východňárů a bude pomalu heilovat. Rozhodující je spíše IQ. Kdyby byly pohraniční oblasti dosídleny lidmi s vyšší inteligencí,mohlo to vypadat jinak (viz chalupářský efekt v Lužických horách) než když ty vesnice vyrabovali tataři z východu s kriminálníky. Jak říkám: jde mi o krajinu. Lidská tupost a omezenost je stejná v Čechách jako v Německu...
Michala   [31.07.2006]
O odsunu mluví kdekdo, píše kdekdo... Já jsem z pohraničí, z "Henleinových" Karlových Varů, a nejsem slepá: vidím, že dodnes v pohraničí ti odsunutí lidé chybí. Můj dědeček byl navíc Němec. Vidím ale jasně, že odsun byl přímým důsledkem války, "ohavným plodem ohavnějšího stromu", jak říkal ten německý dědeček, a tu válku začali Němci, nikdo jiný. Je také směšné myslet si, že Beneš a Češi byli v poválečných dějích (přesuny miliónů lidí z východu na západ a ze západu na východ, posouvání hranic o tisíce kilometrů atd.) víc, než pouhým kolečkem v soukolí.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Dubnová čarodějka
(2) Řecký oheň
(3) Čtvrtý den až na věky
Každá povídka je uvedena autorským komentářem z odstupu let: Co jak tehdy bylo, co se tehdy zdálo být trendem, jaké byly další osudy komentovaného textu a především, co vznik té které povídky ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům