Diskuze k recenzi: Kundera, Milan - Nesmrtelnost

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
Bartizal   [29.01.2007]
Přemýšlivý spisovatel
Kunderovy knihy čtu nesmírně rád. Jsou to filozofující romány, které se musí číst velmi soustředěně. S pobavením čtu negativní recenze a vždy si na ně vzpomenu, když Kunderu cituje zahraniční autor či politik.
merazim   [22.01.2007]
Přečetl jsem asi třetinu textu a dojem je stejný jako z NLB. Fascinace. M.K. dokáže svým románem (pokud je to ještě román) zaujmout a nepustit. Mám z něj pocit, že to prostě musím přečíst najednou. Stejně jako u NLB mám také ale pocit, že autor nedává čtenáři moc prostoru pro vlastní názor. Můžu s ním nesouhlasit, ale nemůžu o věci diskutovat, protože on svými tvrzeními nepřipouští pochyby. Jak řekl, tak to je. Připadá mi ale (i pro něj) šílený, pokud si skutečně bez zaváhání myslí, že žije v realitě pokrytců, jejichž jediným cílem je vytvořit o sobě v očích druhých obraz, jak by se sami přáli vidět (to pro ty malé), případně i obraz, který o nich budou mít následující generace (to pro ty velké "nesmrtelné"). Nemyslím (nejsem křesťanského nebo jiného vyznání), že člověk je jenom souhrn dojmů, které projektuje navenek pro okolí a to je pro něj to nejdůležitější. Existuje určitě i vlastní vnitřní prostor, ve kterém se mohu cítit spokojený i přesto, že si o mně okolí nemyslí zrovna pro ně hezké věci a že po mně po pár letech po mé smrti nikdo ani nevzdechne. Trápit se již nyní vlastní pomíjivostí, je jako plakat nad rozlitým mlíkem. Nedá se s tím nic dělat a ani tzv. nesmrtelnost není nesmrtelností faktickou. Navíc ji i Kunderá sám zesměšňuje. Přesto mi přijde, jako kdyby se zařizoval přesně tak, jak to dělají postavy jeho románu. Snaží se o sobě vytvořit obraz, který odpovídá jeho představě. O tom mě přesvědčuje jak jeho styl psaní, tak knihy esejů, které jsem od něj četl. Proto zjevně omezil okruh svých vydávaných děl na předem stanovený a vytvořil jejich francouzskou verzi jako verzi poslední ruky. Proto zřejmě překládá svoje romány do češtiny sám. Proto lituje souhlasu s filmem NLB a zákazal adaptace. Otázkou však je, zda-li to stojí za to. Chce se skutečně stát nesmrtelným? A pokud se jím stane, nebudou si o něm ostatní pamatovat právě jen to, jak odmítal vydávat doma svoje dílo? Ale jinak se mi to líbí.:)

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31182 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Pojednání o dějinách náboženství
(2) Ikona
Forsyth se na výslunní popularity čtenářů dostal svým prvním románem "Den pro Šakala" (1971), který se dočkal neméně slavného filmového zpracování. Románem "Ikona" (Icon, 1996) chtěl Forsyth ukončit ...
(3) Strážce noci
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům