Diskuze k recenzi: Urban, Miloš - Santiniho jazyk

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
jarka   [15.07.2007]
souhlas s recenzí
Jsem rád, že má někdo z této knihy stejné pocity jako já - jen je vyjadřuješ poněkud zdvořileji :-). Jazyk je úchvatný (jako u Urbana vždy, proto ho čtu), informace o Santinim mě chytly, ale jinak je tahle kniha totální srágora. Hlavní hrdina má úplně stupidní motivaci, proč všechny ty věci dělá, ostatní postavy jsou nevěrohodné, autor nakonec ze všeho vyklouzne díky tomu, že to hodí na bláznivou holku. Vysvětlení jsou plochá a povrchní, všechno je to tak strašně nevěrohodné. Ono to samozřejmě nemusí být všechno věrohodné, ale je to otázka zvoleného stylu poetiky - přece se to nemůže chvíli tvářit realisticky nebo kvazirealisticky a pak se z toho vylhávat. Třeba u Hastrmana beru všechno tak, jak to je, protože to je fantazie, a je to ok. Zkrátka - tahle kniha mě fakt naštvala, skoro mi připadá, že si dělá Urban z lidí srandu, a to si teda čtenář nezaslouží, když tomu věnuje peníze a čas. A je to hrozná škoda i Urbanova času, protože toho musel hodně nastudovat a odsedět si to a pak z toho vyleze taková trapnůstka na 400 stran. Brr. Doufám, že to příště bude lepší!
Tomáš Fojtík   [16.07.2007]
V podstatě se naše názory shodují. Ale to je asi jasné, podle toho, co jsem psal v recenzi. Můj problém se SJ spočívá v tom, že já jsem nechtěl knihu o Janu Blažejovi Santinim, ale knihu od Miloše Urbana: hororovou, strhující, napínavou a tajuplnou. A jak SJ dopadl je zřejmé z recenze i z toho, co píšeš. Bojím se teď každé další Urbanovy knihy. Nicméně - teď čtu a píšu recenzi na jeho povídky a to je překvapivě dobré. Proč - to se dozvíš z recenze ;)
jarka   [31.08.2007]
nějak mě ten Urban znavil :-)
Přečetla jsem skoro všechny Urbanovy knihy a moje počáteční nadšení notně ochablo. Stín katedrály mě namlsal, ale pak už jen sestupná tendence. Pole a palisáda se mi docela líbilo, je na tom trošku vidět, že to je na objednávku, protože to nepřichází s ničím novým, ale líbil se mi ten pohled na věc. Rukopisy mě bavilo číst a čekala jsem, kam to povede, ale ten konec mi přišel hrozně laciný. Vlastně cítím ve většině Urbanových knih stejný problém - skvěle nahozeno, výtečný jazyk, ale divný, laciný závěr. Jako by nakonec nevěděl, co s tím. Nebo jako by neměl napsaný žádný boďák nebo osnovu a v jedné fázi ho to najednou přestalo bavit, tak to ukončí, jak ho napadne. Pětikostelí mám rozečtené už několik týdnů a nějak nemůžu pokračovat, vůbec mě to vlastně nezajímá, je to stejný jako všechno ostatní. Nejlepší mi fakt připadá Hastrman, ale klidně bych oželela druhou část knihy (to je ta "ekoteroristická" a mnohem, mnohem slabší) - jinak logline ekoteroristický román je čistě marketinkový pojem, jako čtenář se toho rozhodně neobávej :-) Jo a ty Mrtvý holky na mě zapůsobily docela dobře - jen u některých je strašně brzo vidět, kam to vede, a místy jsem měla problém s koncentrací - když to bylo víc mimo realitu, než jsem čekala :-) Ale fakt je, že když se nepovede povídka, člověk to snadněji odpustí a vrhne se na další. No, jsem zvědavá, co nás čeká teď. Kéž by si Miloš napsal nějakou osnovu nebo dějovou kostru a pracoval napřed s ní... Působí to na mě dojmem, jako když člověk jede formulí, řítí se, vybírá zatáčky, prostě bomba, a pak mu nějak dojde benzín a formule zpomalí a sjede z trati a já čtenář si najednou uvědomím, že sedím v trabantu ve škarpě. Tak bych někdy ráda dojela v tý formuli až do cíle... :-)
Adam Šnobl   [10.05.2006]
Dumasův klub
Při čtení popisu zápletky nemohu nevidět snad až přílišnou podobnost se zápletkou knihy španělského autora Artura Pérez-Reverteho Dumasův klub. Doporučuji k přečtení. Mimochodem, podle části zápletky této knihy natočil Roman Polanski poměrně zdařilý film Devátá brána.
Tomáš Fojtík   [10.05.2006]
Děkuji za upozornění
..., najdu a porovnám, tuto knížku jsem zatím nepřečetl. Jinak, Urbanovi teď vyšla v edici Mýty (mezinárodní projekt britského nakladatelství Canonball, jestli jsem nepopletl název) kniha Pole a palisády, docela se těším.
Tomáš Fojtík   [11.05.2006]
Oprava
Tak jsem samozřejmě spletl název - Canonball je název ilegálního rychlostního závodu, to nakladatelství se jmenuje Canongate...
boboking   [11.05.2006]
Já jsem ještě Urbana nečetl. už jsme párkrát ho zkoušel číst v knihovně, ale nějak jsem zatím odolával. Prábě na Snatini jsem si dělal zálusk, bo má docela na naše poměry velkou propagaci. ale asi tedy ukusím nějaké starší kousky.
Eva   [16.07.2007]
Já začala Poslední tečkou za Rukopisy a moc mě pobavila. Originální...fakt. Pole a palisáda se mi vůbec nelíbilo...jen takové plané fantazírování..to si dovede vymyslet každej
Tomáš Fojtík   [16.07.2007]
Plané fantazírování....
No, ono je to těžké, když zadání bylo převyprávět národní mýtus. Pole a palisády rozhodně není Urbanova nejslabší knížka (tou je stále Santiniho jazyk), ale ona to vlastně není klasická "urbanovština". Stojí mimo jeho tvorbu, vymyká se jeho stylu, je literární řadě... Rukopisy mám doma, ale tahle kniha zatím nemá velkou prioritu, tak bůhví kdy se na ní dostane...

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Mládí v hajzlu V.
(2) Carl Gustav Jung - tajný život - Árijský Kristus
Před nějakým tím stoletím se začalo jistým skupinkám Němců zajídat, že vlastně uctívají boha, který nejen že není z jejich vlastního národa, ale dokonce je z národa, který ještě stále existuje a ...
(3) Pevné pouto
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům