Nová Národní knihovna

07.03.2007 od BoboKing
Česká republika se dočká nové Národní knihovny. 2. března 2007 byly na výroční tiskové konferenci v Galerii Klementinum vyhlášeny výsledky architektonické soutěže na projekt nové Národní knihovny ČR v Praze na Letné. Odborná mezinárodní komise vedená architektkou Evou Jiřičnou vybrala za vítězný návrh dvoukolové soutěže projekt z ateliéru Future Systems z Velké Británie, vedené architektem českého původu Janem Kaplickým. Mezinárodní soutěž byla vyhlášena NK ČR 16. května 2006. První kolo, do kterého bylo přijato 355 architektonických návrhů, bylo uzavřeno v říjnu 2006. Návrhy přišly z celého světa. Největší zastoupení měla samozřejmě Česká republika (116 přihlášek). Z vybraných návrhů bylo vybráno osm projektů, které postoupily do druhé závěrečného kola. Mezi vybraných osm projektů se rozdělila finanční odměna ve výši 600 000 euro. Podle údajů ministerstva kultury je rozpočet na novou NK ČR zatím ve výši 1,9 miliard Kč. Stavba by měla začít v roce 2008, a dokončena by měla být v roce 2012.

Jan Kaplický (*1937) vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. V roce 1968 odešel do Velké Británie, kde po získání britského občanství založil v r. 1979 společně s Davidem Nixonem ateliér Future Systems. Pracovali na mnoha prestižních projektech, např. pro NASA. V mezinárodní soutěži na novou pařížskou knihovnu skončili na druhém místě. S tvorbou Jana Kaplického jsme se mohli seznámit díky třem publikacím, které vyšly minulý rok - "Album", "Sketches" a "České inspirace".

Vítězný projekt patří opravdu do kategorie moderního umění. Svým tvarem a pojetím zpustil velkou diskusi. Musíme souhlasit, že i známý pražský "tančící dům" působí v porovnání s projektem FS jako velmi konzervativní budova. Zelenkavá hříbečkovitá budova nové NK má zatím, aspoň podle ohlasů na internetu, spíše více odpůrců než příznivců (viz. http://cgi.novinky.cz/discussion/discussionScreen?server=novinky&discussionId=109473&articleId=110711) Ale jak prohlásil současný generální ředitel NK ČR Vlastimil Ježek, jedná se nejen o velmi dokonale organizovanou knihovnu, ale stane se taky ikonou současné architektury. Více info na http://www.nkp.cz/competition_library/index.htm.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Cesty Binjumina Třetího
(2) Džordžíno, politický buldozér
(3) Operace Valkýra
Námět spiknutí z dvacátého července 1944 není tematickou novinkou. Bezesporu odvážnému činu plukovníka Clause von Schauffenberga bylo v minulosti věnováno nejen takřka dvacet publikací monografické ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům