Pohádkář Východu - realista Západu

24.10.2006 od BoboKing
Tímto jednoduchým výrazem se dá charakterizovat turecký autor Orhan Pamuk, kterého zatím neměli čeští čtenáři šanci poznat. Díky právě udělené Nobelově ceně za literatury 2006 se to ale v blízké době určitě změní. Prestižní nakladatelství ARGO pro naše čtenáře už příští rok chystá hned dvě jeho knihy - "Mé jméno je Červená" a "Sníh".
Orhan Pamuk se narodil v roce 1952 v Istanbulu, a kromě tří studijních let strávených v New Yorku, nikdy své milované město na delší dobu neopustil. Tento vystudovaný žurnalista vstoupil do světa literatury v roce 1982, kdy mu byla vydána kniha "Pan Cevdet a jeho synové". Tato románová sága o středostavovské rodině byla oceněna jako nejlepší turecký román roku. Byla to taky ale jeho zatím poslední čistě realistická kniha. Další díla jsou charakteristická právě svoji experimentální obsahovou i formální stránkou.
Istanbul je nejen geografickou hranicí mezi Evropou a Asii, ale hlavně třecí plochou mezi západní a východní kulturou. A právě toto téma je pro Pamukovu tvorbu nejcharakterističtější. Obecně se považuje, že nejlépe se ho zhostil v historickém románu "Bílá pevnost" z roku 1985. Román, který se chystá vydat ARGO, "Mé jméno je Červená" (1998) je Pamukovým druhým historickým román. Příběh, kde se reálné stává nereálný a skutečnost snem, se odehrává v Istanbulu v roce 1591, kdy se vydáváme po stopě vraha jednoho ze sultánových čtyř malířů miniatur. Ty měli vytvořit knihu, kterou chce sultán poslat darem benátskému dóžeti. V 59 kapitolách nám svůj příběh převypráví dvacet různých postav, a to jak samotní malíři, ale i například pes, strom, červená barva, či kůň. Román "Sníh", vydaný v roce 2002, je pozoruhodná alegorie moderní turecké společnosti. Slavný New York Times ho zařadil mezi deset nejlepších románů vydaných v USA v roce 2004.

(Informace zaslalo nakl. ARGO, pro které je přeložil Petr Kučera)

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Eragon
Tato recenze vznikla v roce 2004. "A zrodila se hvězda", i tak lze chápat reklamní kampaň, kterou nakladatelství Fragment rozjelo v českých zemích na knihu "Eragon". V knihkupectvích visí velké ...
(2) Struktura vesmíru
(3) Zlatý kříž
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům