Po roce 1989 se celá naše společnost odklonila od všeho, co přicházelo z širých ruských plání, a tak se jaksi na ruského medvěda pozapomnělo. Ale doba, kdy jediné super věci (a to včetně knih) byly pouze ze Západu, je pryč. Pomalu se mezi knihami na našich pultech začíná opět objevovat ruská současná tvorba. Musíme si uvědomit, že Rusko a jeho knižní trh mají obrovské zdroje. Je to země s velkou čtenářskou tradicí, a hlavně s desítkami milióny potenciálními čtenáři. Citujme třeba populárního polského autora
Andrzeje Sapkowského. Jeho
Zaklínač mu v Polsku vydělal dost peněz na živobytí, z Česka mu už v honorářích poslali už taky pěkných pár set tisíc korun (dle jeho nakladatele). Teď začal vydávat knihy v Německu, Francii, Portugalsku a Španělsku, odkud mu chodí ještě pěknější peníze v eurech. Ale když mu jednou za rok přijdou honoráře z Ruska, kde je opravdovým bestsellerovým autorem, tak jde o peníze, o kterých se nám ani nesní. Přesnou částku neřekl, ale uvedl, že stačí si jen uvědomit fakt, že průměrný náklad na jedno vydání je více než 100.000 kusů. O tom se u nás nikomu ani nemůže zdát!
A jak sám podotkl, a nejen on, např. v žánru literární fantastiky vychází v Rusku velmi kvalitní díla o velmi nadaných ruských autorů. Jen aby se u nás vydaly. První kroky v tom dělá např. nakladatelství Triton.