Vévoda z Orbieu znovu na scéně

10.02.2005 od alza
Docela mě překvapilo, když koncem loňského roku Mladá Fronta bez jakékoliv výraznější propagační kampaně vydala předposlední knihu z rozsáhlé historické ságy "Dědictví otců" Roberta Merla. Spiknutí a úklady, jak autor svazek pojmenoval navazuje na celkem 11 předchozích, rozdělených do dvou relativně nezávislých cyklů.
To má Merle jako autor historických románů tak málo příznivců? V některých knihkupectvích se ve vánočním "návalu" nových titulů nedostal ani mezi nejzajímavější novinky! Zřejmě hodně lidí zná Merla spíš jako autora fikcí (např. Malevil, Až delfín promluví nebo Muži pod ochranou). Škoda pro ně a škoda i pro Vás, pokud se o historii zajímáte a tento literární počin francouzského romanopisce (ale také historika) neznáte.
První cyklus, vydaný u nás poprvé již v 80. letech, pokrývá francouzské dějiny zhruba od smrti Františka I, téměř až do zavraždění Jindřicha IV. Druhá řada volně navazuje a popisuje převážně vládu Ludvíka XIII, známého především z Dumasových Tří mušketýrů. Narozdíl od Dumase jsou tu ale historická líčení událostí konce 16. a začátku 17. století velmi věrná, Merle použil svou invenci především ke konstruování vět, nikoliv událostí.
V červnu letošního roku vyjde v MF již definitivně poslední díl kroniky vévody z Orbieu (autor zemřel v březnu 2004) a já doufám, že tentokrát se tento mimo jiné také esejista, dramatik a překladatel dočká pozornosti, která mu po právu náleží.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Byli jsme si blízcí
Větou "Tahle noc je ze všech nejsmutnější, protože odcházím a už se nikdy nevrátím" začíná Hanif Kureishi svou novou knihu "Byli jsme si blízcí". Pod poetickým názvem novely však nečekejte sladký ...
(2) Erik
(3) Ostřinec
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům