Knižní drby

Stránky: 1, 2, 3, 4, 5 ... 30, 31, 32, 33, 34 ... 60, 61, 62, 63, 64
07.12.2004 00:11
od BoboKing
Co bude dál se Stephenem Kingem >>>
Letos v září vyšel v USA poslední sedmý díl z cyklu Temná věž krále hororů. Sám velký mistr ho považuje za své největší životní dílo, které píše už přes dvacet let. Problém je ale ve výroku S. Kinga, který po těžké nehodě v roce 1999 byl velmi blízko smrti. Po tomto šoku prohlásil, že už se psaním končí, a odchází do do důchodu. Jen prý dodělá nasmlouvané knihy a hlavně dopíše cyklus Temná věž. Ten dopsal a teď jen musíme čekat, co bude s králem hororů dále. Podle ohlasů čtenářů ale poslední dva díly Temné věže už nejsou nic moc, a jen kopírují předešlé. Nezbývá než čekat.
08.12.2004 07:18
od BoboKing
Pan Bestseller zemřel >>>
Na konci listopadu letošního roku zemřel na Bahamách ve věku 84 let významný britský spisovatel Arthur Hailey. Patřil k nejčtenějším autorům druhé poloviny 20 století ve světě. Jeho dílo bylo tak slavné a populární, že vycházelo v Čechách už za vlády "komančů". Připomeňme si například romány "Letiště", "Hotel", "Detektiv", "Konečná diagnóza" atd. Můžeme říct, že jeho jméno se stalo synonymem pro Bestseller. Mnoho jeho příběhů se stalo vděčným tématem pro hollywoodské scénaristy a režiséry. Více o jeho životě se můžete dozvědět v knize jeho ženy Sheily "Vzala jsem si bestsellera", která u nás vyšla v roce 1993.
09.12.2004 08:00
od BoboKing
Nový Žamboch >>>
Tak jsme se konečně dočkali. Miroslav Žamboch vydal dlouho avízovaný román "Líheň", který má slibovat ještě větší kopec brutality a černého humoru, než jsme zvyklí u knih J. Kulhánka. Kniha se už avizuje téměř rok na stránkách vydavatelství KJV, ale nakonec vyšla ve speciálně pro tuto knihu založeném nakladatelství Wolf publishing. Za tímto nakl. stojí podle všeho člověk, který letos vydal v Palm knihy jeho román Megapolis. Nakonec se totiž Žamboch s KJV nedohodl ani na vydavatelské politice, ani na penězích. Bude mít ale těžkou konkurenci v románu Š. Kopřivy "Zabíjení", který teď vyšel v nakl. CREW za spolupráce se slavným a "úchylným" Rigor mortis Košer Džihád. Ale na druhou stranu, Žamboch je miláček čtenářských davů, tak bych se tak nebál.
10.12.2004 08:04
od BoboKing
Winston Churchill >>>
Před pár dny jsme mohli oslavit 130 výročí narození Winstona Churchill, který patřil k trojci nebojácných, kteří nás zbavili nacistického svinstva. Že tento brýlatý tlouštík, který snad s doutníkem chodil i do sprchy a postele, je nositelem Nobelovy ceny, Vás možná ani tak nepřekvapí, protože si asi říkáte, kdo jiný než Churchill by měl dostat Nobelovu cenu za mír. Ale třeba Vás překvapí, že to nebyla cena za mír, ale Nobelova cena za LITERATURU, kterou dostal v roce 1953. Churchill totiž napsal pěknou řádku knih, především z oblasti historie. I u nás už některé vyšly, a pravděpodobně největší úspěch mezi českými čtenáři měly jeho šestidílné spisy "Druhá světová válka".
13.12.2004 17:44
od BoboKing
Výsledky ankety "Nejoblíbenější kniha" v ČR, Velké Británii a Německu >>>
Nejoblíbenější knihou českých čtenářů posledního století se u nás stal Harry Potter. Následuje Pán Prstenů a třetí místo patří Bibli. Že šlo převážně o "dětskou" záležitost, potvrzuje i titul nejoblínenějšího českého autora, který získala mistryně dívčích románků Lenka Lanczová.
A jak to bylo ve světě? Ve Velké Británii první místo patří Pánu prstenů, dvojku obsadila J. Austenová s románem Pýcha a předsudek a bronz patří Philipu Pullmanovi s jeho Jeho šerá hmota. Harry Potter k překvapení získal až 5. místo. V Německu byla jedničkou taky trilogie Pán Prstenů, stříbro dostala Bible a překvapením se stala třetí příčka, kterou dostal velkolepý historický román Pilíře země od Kena Folletta. Harry Potter dokonce skončil až na 9. místě.
14.12.2004 14:14
od BoboKing
Kulhánek na obzoru >>>
Česká megastar ve literární fantastice Jiří Kulhánek po letech potvrzování a následných dementování zpráv o své nové knize (často se uvažovalo o 3 dílu Cesty krve) ohlásil na příští rok nový román. Ponese název Stroncium a vtěstná se do jednoho svazku. I tak to ale bude pořádná porce četby, protože počet stránek jistě překročí hranici pěti set.
15.12.2004 08:02
od BoboKing
Co darovat pod stromeček? >>>
Pokud nevíte co koupit na vánoce, tak jsou tu nové knihy osvědčených autorů jako John Grisham "Trenér", Wilbur Smith "Oko tygra", Robert Fulghum "Třetí přání". Milovníkům válečných a špionážních románů by určitě neměl uniknou román "Boží pěst" mistra Frederika Forsytha. A pro ty, kteří nechtějí nadělovat thrilery a akčňáky, můj osobní tip - "Dívka s pomeranči" slavného norského spisovatele a filozofa Josteina Gaardera.
16.12.2004 08:59
od BoboKing
Nejbohatší spisovatelé roku 2004 >>>
Jasnou vítězskou se stala anglická autorka J. K. Rowlingová, matka Harryho Pottera, která má na svém kontě letos 147 mil. dolarů. Další jsou Nora Roberts, královna romance , i u nás velmi populární spisovatelka, která dodala do domácího rozpočtu 60 mil. dolarů. Pak to je thrillerový James Patterson (35 mil. dolarů), Dan Brown - autor Da Vince Code (30 mil. dolarů) a TOP FIVE uzavírá John Grisham s 18 mil. dolarů. V předešlých letech patřili do TOP FIVE i Stephen King, Tom Clancy či Mary Higgins Clarková.
17.12.2004 10:16
od BoboKing
Co nyní píše slavný Dan Brown? >>>
Autor "Šifry mistra Leonarda" a "Andělů a démonů" se stal nejčtěnějším románopiscem začátku 21. století. Tyto knihy už přečetli miliony čtenářů na světě a mnoho jich netrpělivě čeká na další bestsellerovou "pecku". A co tedy mistr Brown momentálně píše? Dělá na další, už tedy třetí knize příběhů profesora Roberta Langdona. Tentokrát se příběh bude točit kolem americké historie, i když samozřejmě tajemné a často zatajované. Kniha má být dokončená nejdřívě až v létě roku 2005, protože Dan Brown musí ke knize prostudovat množství knih a dalších informačních zdrojů. Svět se má na co těšit. Českému čtenáři by stačilo, kdyby se vydaly i jeho první dvě knihy DECEPTION POINT a DIGITAL FORTRESS. Poslal jsem dotaz na jeho českého nakladatele Metaforu, a tak snad odpoví.
20.12.2004 11:15
od BoboKing
Nová světově prosnulá kniha na českém vánočním trhu >>>
Na knižní pulty se právě dostává kniha australského spisovatele Gartha Nixa "Sabriel". Jedná se o první knihu z The Abhorsen Trilogy. Sabriel vyrostla daleko od Starého království, tajuplného světa, kde vládnou magické síly a kde mrtví nezůstávají mrtvými. Jednoho dne záhadně zmizí její otec a Sabriel se musí vydat na cestu plnou nástrah, aby jej zachránila. Jejími jedinými zbraněmi jsou meč a sedm kouzelných zvonků, jejími průvodci na nebezépečné pouti se stávají kocour a záhadný mladík. Nemůže si být jistá nikým a ničím, protože ve Starém království nic není takové, jak se na první pohled zdá...
Kniha dostala v roce 1997 téměř všechny knižní ceny v Austrálii i jinde ve světě (Notable Children's Books of 1997 (ALA),1997 Best Books for Young Adults (ALA),1997 Books for the Teen Age (NY Public Library),Best Science Fiction, Fantasy & Horror 1996 (VOYA),Books in the Middle: Outstanding Books of 1996 (VOYA)). Tyto příběhy ze světa The Old Kingdom (Staré královstvé) dostaly od 450 čtenáři na Amazonu neuvěřitelné průměrné hodnocení 100%. Toho nedosáhl ani Harry Potter.
Jméno Garth Nix můžete znát z už česky vydaného seriálu Sedmá věž.
21.12.2004 07:53
od BoboKing
Proč Stephen King píše od 90.let jinak? >>>
Mezi fanoušky mistra hororů Stephena Kinga se začíná šířít názor, že King už není King. Prostě nové díla už jaksi nejsou to pravé hororové. A víte proč? Autor to vysvětlil v jednom rozhovoru. King měl vřelý vztah k alkoholu od mládí. "Když pít, tak se ožrat do němoty": bylo jeho oblíbené rčení, kterého se držel. A když přišla sláva a peníze, přidaly se k tomu i drogy. Dostal se do takového stavu, že byl pak denně střízlivý pouze 4 hodiny. Opitý seděl za počítačem a psal a psal ... a kdyby náhodou začal někdo zabíjet jeho rodinu, ani si toho nevšimne. Kuriózní je jeho přiznání, že ani neví, jak napsal román CUJO. Prostě najednou dostal do ruky autorský výtisk, ale jak a kdy to napsal?!?!?! Až v roce 1989 mu žena Tabitha dala "nůž na krk". Buď přestane fetovat a pít, nebo se rozvedou. Mistr si vybral první možnost a tak skončily jeho "báječné" deliriové noční můry, které dělaly z jeho myšlenek a děl špičkové horory.
03.01.2005 07:52
od BoboKing
Pokračování kultuvního seriálu Harry Potter >>>
Anglická autorka J.K. Rowlingová ohlásila datum vydání šestého pokračování příběhů o kouzelnickém učni Harry Potterovi. Vyjde v USA a Velké Británii 16. července 2005. Ponese název "Harry Potter and the Half-Blood Prince". V češtině jde asi o něco jako "Harry Potter a princ poloviční krve". Kdy kniha vyjde u nás, to se zatím neví. Jen můžeme doufat, že to Albatros a překladatelé zvládnou rychleji než při minulé části, kdy se český HP5 objevil snad jako poslední v Evropě.
04.01.2005 08:33
od BoboKing
Paulo Coelho >>>
Nejslavnější brazilský spisovatel všech dob, Paulo Coelho, autor celosvětového bestselleru "Alchymista", se chystá v roce 2005 (pravděpodobně v dubnu) vydat novou knihu. Jedná se o titul "The Zahír". Nic podrobnějšího se o knize neví, jen že má dva hrdiny - válečnou korespondentku, která právě přijela z bojemi sužovaného Iráku, aby našla pravdu, a světoznámý spisovatel, který chce přehodnotit svůj život. Kniha pravděpodobně vyjde stejně jako "Jedenást minut" v roce 2003, kdy vyšla všude na světě najednou. Jinak v roce 2004 vydal Coelho svoji první knihu pro děti "The Genie and the Roses".
05.01.2005 13:30
od BoboKing
Nový Michael Crichton >>>
Americký bestsellerový spisovatel M. Crichton, autor knih jako "Jurský park" , "Kmen Andromeda" , "Kongo" atd., vydal na vánoce 2004 svoji další knihu "State of Fear". Jedná se o další techno-thriller tohoto veleúspěšného autora. Bohužel ani na jeho stránkách se nedá moc zjisit, o čem se vlastně jedná. Ale jak píše ABC News, hlavním tématem jsou eko-teroristé. No jsem zvědavý, jak rychle zareaguje nakl. Knižní klub a Baronet.
06.01.2005 08:55
od BoboKing
Literární senzace rok 2005 - další kniha T. Harrise o dr. Hannibalu Lecterovi >>>
Všechny fanoušky thrillerů a jiných napínavých příběhů na světě určitě potěší zpráva, že kultovní spisovatel Thomas Harris chystá další, už tedy čtvrté, pokračování příběhů dr. Hannibala Lectera. Kniha se bude jmenovat "Behind the Mask" a vyjde na podzim 2005 v USA. Takže po dílech "Červený drak", "Mlčení jehňátek" a "Hannibal" se můžou "zvrhlí" čtenáři těšit na další dávku brilantně napsaných "nechutností". Autorská práva na tuto knihu už zakoupila produkční společnost Dino DeLaurentiis comp., která už produkovala jak film "Red Dragon", tak slavný "Hannibal". Na český překlad knihy "Behind the Mask" snad nebudou čeští čtenáři muset dlouho čekat.
07.01.2005 08:49
od BoboKing
Nejprodávanější knihy na americkém trhu během vánoc 2004 >>>
Stovky amerických knihkupectví sestavily tabulku nejprodávanějších titulů během vánočních trhů v roce 2004. Knihy jsou rozdělené do několika kategorií, jak je to zvykem ve všech amerických hitparádách bestsellerů. Předkládáme zde pouze "medailové" tituly.

Hardcover (beletrie v tvrdých deskách) :
1. The Five People You Meet in Haeven (česky není) - Mitch Albom
2. State of Fear (česky není) - Michael Crichton
3. The Da Vinci Code (Šifra mistra Leonarda) - Dan Brown

Mass Market (beletrie paperbacks):
1. Angels and Demons (Andělé a démoni) - Dan Brown
2. The Last Juror (česky není) - John Grisham
3. Deception Point (česky není) - Dan Brown

Children fiction (dětská literatura):

1. A Series of Unfortunate Events 1. (Řada nešťastných příhod 1.) - Lemony Snicket
2. A Series of Unfortunate Events 2. (Řada nešťastných příhod 2.) - Lemony Snicket
3. A Series of Unfortunate Events 11. (Řada nešťastných příhod, česky není) - Lemony Snicket
10.01.2005 13:05
od BoboKing
Filmová verze slavné "Šifry mistra Leonarda" >>>
Román Dana Browna "Da Vinci Code", celosvětový bestseller, který se na špici nejprodávanějších knih drží už od roku 2003, bude mít svoji filmou verzi. Filmové práva koupilo studio Sony Pictures za skvělých 6 miliónů dolarů. Hlavní roli profesora Roberta Langdona zahraje oscarový Tom Hanks a další roli dostane i francouzský herec Jean Reno. Réžie se ujme Ron Howard. Film, od kterého se očekává ohromná návštěvnost a tedy i zisky, byl měl mít premiéru 19. května 2006.
11.01.2005 09:11
od BoboKing
Nové překlady Dana Browna >>>
Populární autor knihy "Šifra mistra Leonarda" a "Andělé a démoni" je autorem i dalších dvou titilů - DECEPTION POINT a DIGITAL FORTRESS. Jsou to jeho první díla a jedná se spíše o technothrillery. Jak jsem se ptal nakl. Metafora, obě knihy by měly vyjít už letos v češtině. Na svých webových stránkách sice nic neuvádí, ale email z jejich redakce tuto informaci potvrdil. Tak se český fanoušek tohoto současného literárního fenoménu může těšit na další dávku napětí.
12.01.2005 07:29
od BoboKing
Jména cizích autorů - co je jméno a co příjmení? >>>
Mnohý český čtenář neví, jak přesně se jmenuje kdejaký cizokrajný autor. Klasickým příkladem je kolumbijský nositel Nobelovy ceny Gabriel García Márquez. Čtenáři i naši nakladatelů stále preferují variantu příjmení MÁRQUEZ, ale oficiálně je ve světa vedený jako GARCÍA Márquez, Gabriel. Stejný problém mají česká nakladatelství i s královnou detektivek Mary Higgins Clark. Na přebalech jsou varianty jako Mary Higginsová Clarková (Odeon), M.H. Clark (Alpress), Mary H. Clark (Baronet), nebo i Mary Higgins Clark (Alpress). Oficiálně je jejím příjmením CLARK, Mary Higgins. Teď už víte, kde je hledat v knihovně.
Zajímavostí je i slavný jižanský autor Mark Twain, pravým jménem Samuel L. Clemens, který se ve všech našich encyklopediích a knihovnách řadí jako MARK TWAIN, protože jde o pouhou lodnickou hantýrku. Ale Česká národní knihovna toto staleté pravidlo nedávno změnila, a už je oficiálně řazen jako: příjmení TWAIN, jméno : Mark.
13.01.2005 07:39
od BoboKing
Národní literární velikáni, kteří ale nikdy nepoužívali národní jazyk >>>
Jedním z největších amerických spisovatelů je bezesporu Isaac Bashevis Singer (1904-1991), který dostal za svojí celoživotní literární tvorbu v roce 1978 Nobelovu cenu za literaturu. Ale je zajímavé, že tento americký autor polského původu nikdy nic nenapsal anglicky. Všechny své věci psal v židovském jazyce jidiš, a ty pak následně byly teprve překládány do angličtiny.
Podobný případ je i v našich novodobých dějinách, kdy podle ankety v USA se stal nejslavnějším českým spisovatelem mezi americkými čtenáři Franz Kafka. Podle všeho tedy Čech jako poleno, a přitom tento pražský německý židovský autor psal všechno v němčině. Ani v moderním slovníku české literatury, ani ve slovníků českých spisovatelů není dokonce vůbec uváděn. Prostě není to český autor. Jen žil v Praze.
Stránky: 1, 2, 3, 4, 5 ... 30, 31, 32, 33, 34 ... 60, 61, 62, 63, 64
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Je mi tak lehko u srdce
Z německého originálu knihu přeložila Alena Opletalová a díky jejímu krásnému překladu se můžeme začíst do nádherného příběhu. Autor Peter Dempf se narodil 1959 v Augsburgu, studoval germanistiku a ...
(2) První podezření
(3) Plánování nemyslitelného
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům