Knižní drby

Stránky: 1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11, 12, 13 ... 30, 31, 32, 33, 34 ... 60, 61, 62, 63, 64
06.12.2005 08:42
od BoboKing
Srbský kulturní průšvih >>>
Srbská vláda si ušila z ostudy kabát. Do Paříže chtěla poslat výsledek srbské snahy o zkompletování největšího kulturní dědictví země financovaného přes UNESCO, a v nahrávkách epických básní a písní se nalezly i dvě písně oslavující výsledky práce dvou největších "řezníků" R. Karadżiče a generála Mladiče. Oba váleční zločinci z dob jugoslávské války jsou mnohými Srby stále považování za národní hrdiny, ale to podle současného ministra kultury Srbska nevysvětluje, proč je do souboru vybral státní Srbský institut literatury a umění. Nahrávky byly rychle staženy a zničeny.
07.12.2005 08:26
od BoboKing
C. S. Lewis nechtěl zfilmovat Narnii >>>
Po Pánu prstenů se do kin dostane další filmový přepis slavné fantasy ságy - Kroniky Narnie. Ale autor C. S. Lewis ve jeho dopise z roku 1959 napsal, že si důrazně nepřeje, aby jeho Kroniky byly převedeny do filmové podoby. Autor dovolil pouze, aby kniha byla přepracována na rozhlasovou hru, ale nikdy nechtěl filmovou verzi. Po jeho smrti autorská práva vlastní Douglas Gresham, který už v 80. letech povolil natočit první film, ale ten dopadl tak strašně, že se ani nedostal do kin. A tak další verzí, která bude mít premiéru 5.1.2006, opět se poruší výslovné přání autora. Asi zase vyhrál finanční profit nad přáním.
08.12.2005 08:13
od BoboKing
Harold Pinter si nevyzvedne Nobelovu cenu za literaturu >>>
Letošní držitel Nobelovy ceny za literaturu, anglický dramatik Herold Pinter, si nepojede 10.12. osobně vyzvednou tuto slavnou cenu. Důvodem jsou zdravotní problémy. Už nějaký rok válčí s rakovinou hltanu. Do Stockholmu přijede o něco dříve, ale jen aby předal rukopis svého tradičního projevu. Ze stejného důvodu si nepřijel převzít Cenu Franze Kafky, kterou letos v Praze obdržel, a cenu převzal místo něj Václav Havel.
09.12.2005 08:17
od BoboKing
Poslední rukopis Vladimíra Nabokova bude spálený >>>
Před svojí smrtí v roce 1991 napsal v závěti Vladimír Nabokov, že chce aby po jeho skonu spálen jeho poslední rukopis zatím nikdy nepublikovaného románu The Original of Laura. I když to bylo jeho poslední přání ze závěti, jeho žena toho nikdy nebyla schopna učinit, a předala ho jejich synovi Dmitriji. Ten chtěl nejprve chtěl rukopis darovat literárním vědcům, ale nedávno napsal, že až sám zemře, nechá rukopis podle otcova přání spálit.
13.12.2005 08:36
od BoboKing
Vykradená Dánská národní knihovna >>>
Ojedinělý případ řeší dánská policie. Na aukci vzácných tisků se objevil odcizený prvotisk Utopie T. Moora z roku 1516. V roce 2003 se totiž přišlo na to, že hlavní knihovník Dánské národní knihovny od 60. let minulé století odcizil více než 3000 vzácných tiskopisů z národního pokladu. Na celý případ se přišlo až v roce jeho smrti, kdy svoje krádeže odhalil. Hodnota ukradených listin a knih se odhaduje na 40,000,000 euro. Policie zatím našla asi 1200 svazků, které měl u sebe doma. Aukce ale byla legální, a neví se, jestli Dánská vláda podá žalobu. Na prodeji většiny podíleli rodinní příslušníci už mrtvého knihovníka. Většina z nich už dnes sedí ve vězení.
14.12.2005 08:38
od BoboKing
Cena Miguela de Cervantese 2005 >>>
Nejprestižnější literární ocenění hispánské tvorby - Cena Miguela de Cervantese - dostal mexický spisovatel a překladatel Sergio Pitol. Tento autor (nar. 1933) se kromě psaní proslavil i jako překladatel klasické světové literatury do španělštiny. Překládal např. Čechova, nebo J. Conrada. Pitol působil v 70. letech jako kulturní atašé Mexika v Polsku, a v 80. letech jako velvyslanec Mexika v Československu. Cena mu bude udělena spolu s odměnou 100,000 dolarů přímo z rukou španělského krále v dubnu příštího roku v Alcala de Henares, rodišti Cervantese.
15.12.2005 08:10
od racer
Nový Harry Potter v prodeji už dnes! >>>
Fanoušci čarodějnického učně se dočkali malého překvapení... Již dnes si mohou zakoupit šestý díl - Harry Potter a princ dvojí krve. Podle zatím nepotvrzených informací se tak stalo díky zmatkům v distribuci. Plánovaný datum vydání měl být 19.12.2005 - tedy za 4 dny. Pro informaci ještě doplňujeme, že doporučená cena je 450,- Kč.
Vánoční šílenství může začít :-)
19.12.2005 11:45
od racer
Chyby - Mládí v hajzlu 5 >>>
Koupili jste si knihu Mládí v hajzlu 5 od C. D. Payna? Nebo ji máte pro někoho jako dárek? Radši si tedy hned zkontrolujte stránky 152-185! Několik stránek v této části knihy buď může chybět nebo tam být zopakováno mimo pořadí... Ale možná patříte mezi šťastlivce, kteří mají tuto skvělou knihu v pořádku - chyba je jen v části nákladu.

Vyjádření nakladatele:
"Namátkově jsem prověřil knihy, které máme skladem a bohužel jsem u žádné z nich nenarazil na Vámi uváděnou chybu. Nevylučuji ovšem, že se v některých výtiscích může tato chyba vyskytovat (jedná se nejspíše o chybu vzniklou špatnou montáží v tiskárnách), bohužel není v našich silách kontrolovat každý kus jednotlivě. Vadné výtisky mohou samozřejmě jednotliví zákazníci reklamovat v prodejnách, kde si knihu zakoupili.
Upozorňuji ovšem, že se nejedná o chybu v celém nákladu.
"
21.12.2005 09:14
od BoboKing
Prodej Harryho Pottera 6 >>>
Stejně jako u předešlého dílu se s prodejem šesté části (Harry Potter a Princ dvojí krve) objevil problém se začátkem jeho prodeje. Původní datum bylo 19.12.2005, ale už od 15.12. se kniha oficiálně prodávala v řetězcích TESCO či ALBERT. Na to okamžitě zareagovala i velké knihkupectví, která samozřejmě nechtěla přijít o tržby a zákazníky. Tyto prodejny a hypermarkety tvrdí, že tím neporušily žádnou dohodu, tu měl Albatros s distribucemi, ale ne s nimi. Ještě zajímavější je ale prodejní cena, kdy za oficiálních 450,- prodává snad jen Albatros, ale všude jinde je většinou za 349,- Kč, v Tesco 309,- Kč.
28.12.2005 11:47
od BoboKing
Digitální čtenáři knihoven >>>
Digitalizace světa se nevyhnula ani tradičním institucím jako jsou knihovny, a tak mohl Ian Hardy nedávno prohlásit, že největší městskou knihovnu světa, veřejnou knihovnu New Yorku, navštívilo více lidí přes počítačové terminály než osobně. Jak uvedl, přes internet zaregistrovali přes 20 miliónů návštěv, zatímco osobně do knihovny přišlo necelých 15 miliónů návštěvníků. Ale i to je pro české knihovny neuvěřitelná cifra. To naznačuje současný trend, kdy klasickým knihovnám začínají neuvěřitelně konkurovat různé digitální knihovny, jako např. dělá Google a jiné internetoví giganti.
29.12.2005 11:44
od BoboKing
Americká překladatelská cena >>>
I překlady ze slovanských jazyků do angličtiny pro americký knižní trh mají svoje ocenění. Letošní cenu americké asociace překladatelů východoslovanských jazyků (American Association of Teachers of Slavic and Eastern European Languages) dostal Bill Johnson. Cenu získal za překlad povídek Dreams and Stones polské autorky Magdaleny Tulli. V toto dobu se začíná prodávat i další jeho překlad od M. Tulli, Moving Parts.
02.01.2006 08:34
od BoboKing
J. K. Rowlingová pro "násilí" >>>
Nejznámější autorka současnosti, matka "Harryho Pottera" J. K. Rowlingová prohlašuje, že nepodporuje některé tendence v dětské literatuře, které vykreslují svět jako poetické místo. Považuje strach a jiné jeho emociální projevy za nezbytnou součást výchovy pro vytváření charakteru dítěte. Můžeme říct, že tím autorka vrací úder různým odborníkům, kteří její dílo kritizují pro množství hrůzy a násilí na dětech. Jak říká: "Myslím, že se autoři zbytečně snaží ochránit děti před jejich vlastní obrazotvorností."
03.01.2006 08:07
od BoboKing
Unikátní nález v Číně >>>
Čínští archeologové objevili unikátní kamenné desky s biblickými výjevy. Objev byl učiněn v provincii Jiangsu na východě země. Podle prvních zjištění pochází desky z období dynastie Han, tedy 23-220 n.l. Na deskách jsou kromě výjevu ze života Krista i obrazy ze starého zákona, ale i životy apoštolů. Desky dokazují, že křesťanství přišlo do Číny už asi 600 let dříve, než se předpokládalo.
04.01.2006 08:39
od BoboKing
Rusko a první filmová verze "Mistra a Markétky" >>>
V ruské televizi se začala vysílat první televizní verze jednoho z největších literárních skvostů ruských dějin - "Mistr a Markétka" od M. Bulgakova. Celý projekt stál přes 5 miliónů dolarů, a jak to zatím vypadá, jsou to dobře vynaložené peníze. První části seriálu sledovalo více než 55% obyvatel velké matičky Rusy, což se v Rusku ještě žádnému jinému pořadu nepodařilo. Kladně dílo přijala i pravoslavná církev. Toto dílo, které Bulgakov napsal na smrtelné posteli, bylo po mnoho desetiletí v Rusku zakázáno. Poprvé se o ruskou ekranizaci pokusili v polovině 90. let minulého století, ale z finančních důvodů z projektu sešlo.
05.01.2006 07:58
od BoboKing
J. K. Rowlingová v roce 2006 >>>
Autorku veleúspěšného cyklu Harry Potter J. K. Rowlingovou čeká letos velmi perný rok. Už v lednu chce začít psát poslední sedmý díl seriálu. Jak říká, moc se na to těší, jak rozjede poslední příhody o Harrym, a odpoví tím na všechny otázky, které čtenáře zajímají už od prvního dílu. Zároveň je ji ale smutno, protože se bude muset s Harrym Potterem rozloučit. Jak se bude tento sedmý závěrečný díl jmenovat, to zatím oficiálně neoznámila, ale naznačila, že by to mohlo být Harry Potter a Pyramidy Furmatu. No, budeme si muset ještě nějaký roček počkat.
06.01.2006 10:09
od BoboKing
Žebříček prodejnosti knih 2005 v ČR >>>
Chcete vědět, jaké knižní tituly se v roce 2005 nejlépe prodávaly? Podle českých knihkupců první tři místa obsadily knihy M. Zeman: "Jak jsem se mýlil v politice", Dan Brown: "Šifra mistra Leonarda" a Paulo Coelho: "Zahir". V první dvacítce jsou dále všechny ostatní tituly od Dana Browna, a to včetně nového překladu "Da Vinciho kód" z nakladatelství Argo. Dále všechny tři knihy blogů "Denik Ostravaka", nebo obě knihy populárního moderátora Jana Krause "Tak to vidím já" a "Uvolněte se, prosím". V dětské literatuře na poslední chvíli ovládl trh nový díl Harryho Pottera, těsně následovaný dalším fantasy knihou "Eldest" od Ch. Paoliniho. Na vrcholu nechybí ani reedice C. S. Lewisových "Letopisů Narnie", které právě přicházejí do našich kin. V naučné literatuře vedou tituly "Toulavá kamera", "Etiketa" a "Velká kniha scoubidou". V TOP20 samozřejmě nechybí i několik knih velmi populárních japonských kvizů sudoku.
09.01.2006 08:00
od BoboKing
Kalendárium na 9.-15. ledna >>>
10.1.1951 - zemřel amer. spisovatel Harry Sinclair Lewis, nos. Nobelovy ceny
10.1.1961 - zemřel amer. spisovatel Samuel Dashiell Hammmet
10.1.1986 - zemřel český básník Jaroslav Seifert, nos. Nobelovy ceny
12.1.1876 - narodil se spisovatel Jack London
12.1.1976 - zemřela slavná Agatha Christie
13.1.1941 - zemřel irský prozaik James Joyce
14.1.1896 - narodil se amer. prozaik John R. Dos Passos
15.1.1926 - zemřel slavný český historik August Sedláček
10.01.2006 08:20
od BoboKing
Tom Clancy - guru válečných příběhů nevojákem >>>
Americký autor válečných a špionážních thrillerů Tom Clancy patří ke knižním superstar. Jeho romány jako "Hon na ponorku", "Rudá bouře", "Duhová šestka" atd. mají milióny prodaných exemplářů. Clancy se považuje i za velkého odborníka vojenské technika a historie, což dokazují i některé jeho odborné publikace z různých oblastí americké armády. Paradoxní ale je fakt, že v tak militantně známé velmoci, jakou je USA, jeden z jejich znalců (T. Clancy) nikdy nesloužil v armádě. Zato jako dárek k narozeninám dostal od manželky např. americký vojenský tank. I když jeho literární sláva už je asi za svým zenitem, stále si vede velmi dobře díky svému zapojení do lukrativního oboru jakým jsou počítačové hry. Uveďme například hry "Rainbow Six" či "Splinter Cell".
11.01.2006 07:53
od BoboKing
9.1.2005 zemřel Heinrich Harrer >>>
Ve věku 93 let zemřel slavný rakouský horolezec a spisovatel Heinrich Harrer. Proslavil se především svým přátelským vztahem se současným tibetským dalajlámou. Setkal se s ním během druhé sv. války, kdy utekl do Tibetu z anglického zajateckého tábora. V Tibetu se setkal s mladým dalajlámou a stal se jeho učitelem a přítelem. O svých dobrodružstvích v Tibetu, který opustil až v roce 1951, napsal knihu "Sedm let v Tibetu". Ta ho proslavila po celém světě a byla později v zfilmována s B. Pittem v hlavní roli.
12.01.2006 08:27
od BoboKing
Časopis pro multimilionáře >>>
Pokud jste multimilionář, tak právě pro vás začne v dohledné době vycházet ve Velké Británii časopis "Spear's Wealth Menagment Survey". Jedná se magazín, který je určený pouze pro multimilionáře a jejich problémy a potřeby. Bude vám pomáhat, jak a kde koupit výhodně nějaký palác, za kolik bude nový model Ferrari, nebo vám poradí ve volbě vlastního tryskové letadla. Bude vydáván v nákladu 25.000 kusů a mohou si ho předplatit pouze lidé, jejichž majetek je větší než 5,000,000 liber. (Jsem zvědavý, kolik čtenářů Knihovnice.cz do této kategorie patří?)
Stránky: 1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11, 12, 13 ... 30, 31, 32, 33, 34 ... 60, 61, 62, 63, 64
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Léčitelka
(2) Homeopatie od A do Z
(3) Závistivý lidojed a pták nepták
Jaroslav Olša zúročil své tři návštěvy druhého největšího ostrova, z nichž až ta poslední byla rekreační, a připravil přehled místního papuánské slovesnosti. Vlastně, připravil pro nás i úvod do ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům