Pohádkář Východu - realista Západu
>>>
Tímto jednoduchým výrazem se dá charakterizovat turecký autor Orhan Pamuk, kterého zatím neměli čeští čtenáři šanci poznat. Díky právě udělené Nobelově ceně za literatury 2006 se to ale v blízké době určitě změní. Prestižní nakladatelství ARGO pro naše čtenáře už příští rok chystá hned dvě jeho knihy - "Mé jméno je Červená" a "Sníh".
Orhan Pamuk se narodil v roce 1952 v Istanbulu, a kromě tří studijních let strávených v New Yorku, nikdy své milované město na delší dobu neopustil. Tento vystudovaný žurnalista vstoupil do světa literatury v roce 1982, kdy mu byla vydána kniha "Pan Cevdet a jeho synové". Tato románová sága o středostavovské rodině byla oceněna jako nejlepší turecký román roku. Byla to taky ale jeho zatím poslední čistě realistická kniha. Další díla jsou charakteristická právě svoji experimentální obsahovou i formální stránkou.
Istanbul je nejen geografickou hranicí mezi Evropou a Asii, ale hlavně třecí plochou mezi západní a východní kulturou. A právě toto téma je pro Pamukovu tvorbu nejcharakterističtější. Obecně se považuje, že nejlépe se ho zhostil v historickém románu "Bílá pevnost" z roku 1985. Román, který se chystá vydat ARGO, "Mé jméno je Červená" (1998) je Pamukovým druhým historickým román. Příběh, kde se reálné stává nereálný a skutečnost snem, se odehrává v Istanbulu v roce 1591, kdy se vydáváme po stopě vraha jednoho ze sultánových čtyř malířů miniatur. Ty měli vytvořit knihu, kterou chce sultán poslat darem benátskému dóžeti. V 59 kapitolách nám svůj příběh převypráví dvacet různých postav, a to jak samotní malíři, ale i například pes, strom, červená barva, či kůň. Román "Sníh", vydaný v roce 2002, je pozoruhodná alegorie moderní turecké společnosti. Slavný New York Times ho zařadil mezi deset nejlepších románů vydaných v USA v roce 2004.
(Informace zaslalo nakl. ARGO, pro které je přeložil Petr Kučera)