Knižní drby

Stránky: 1, 2, 3, 4, 5 ... 30, 31, 32, 33, 34 ... 60, 61, 62, 63, 64
18.02.2005 17:08
od BoboKing
Velký ruský literárníé objev konečně v češtině >>>
Jak jsme už nedávno psali o ruském knižním trhu, můžeme jen s potěšěním konstatovat, že nejprodávanější ruský autor současnosti Sergej Lukjaněnko se konečně v brzké době objeví i v českém překladu. Tento 37 letý Rus pocházející z Kazachstánu udělal doslova díru do světa svým dílem Noční hlídka, jehož filmová ruská verze se stala nejnavštěvovanějším ruským filmem všech dob. O jeho další díla má dokonce vážný zájem americký Hollywoood. Česky se chystá jeho román "Hranice snů". Jde o akční sci-fi. Cena této 384 str. tlusté knihy by měla být cca. 219,-Kč. Její vydání se plánuje už v nejbližších dnech. Více na stránkách nakl. Triton.
21.02.2005 08:59
od BoboKing
Slavní literáti - alkoholici >>>
Už od pradávna byla postava spisovatele spojena z různýma neřestma, protože to prej pomáhalo fantasii a myšlení. A alkohol je jedaním z nejznámějších prohřešků literátů.
Uvěďme si některé z nich.
Allan Edgar Poe - poprvé opilý v pěti letech. Nakonec se upil k smrti v roce 1849. Když ho přáleté našli ožralého na zemi u jedné baltimorské putiky, odnesli ho do nemocnice. Zdejší lékař ho utěšoval, že se brzy vrátí ke kamarádům, a Poe odpověděl, že kdyby to byli přátelé, tak mu z milosrdenctví proženou kulku hlavou. Příští den zemřel.
Stejně alkoholu holdoval třeba i veleslavný Goethe, který si např. v roce 1816 u jednoho ze svých dodavatelů koupil přes 900 litrů vína. A to byl jen jeden z několika dodavatelů.
Nositel Nobelovy ceny za literaturu William Faulkner byl velký alkoholik, což se snažili lidé okolo ututlat. Nakonec umřel v protialkololické léčebně, a aby nebyl skandál, zfalšoval se dokonce úmrtní list.
Ze současný autorů - alkoholiků je tu např. Stephen King, král hororů, který byl střízlivý pouze asi čtyři hodiny denně. Jinak něvěděl o světě, ani jak vlastně napsal tu haldu knih. Až manželka v roce 1989 ho dunutila přestat pít.
Tak pijte a budete možná slavní!
22.02.2005 12:27
od BoboKing
Magnesia Litera 2005 >>>
Letos proběhne už čtvrtý ročník prestižní Magnesia Litera 2005 - výroční ceny za nejlepší českou knihu roku vydanou v roce 2004. Čtenáři mohou hlasovat na internetových stránkách www.magnesia-litera.cz nebo pomocí korespondenčních lístků do 10. dubna 2005. Mimo jiné mohou vyhrát i některou z tisíce knih věnovaných obchodním domem Kanzelsberger. Celkem se hlasuje v devíti kategoriích. Slavnostní předávání proběhne 25. dubna večer v Městské knihovně v Praze 1 během přímého přenosu České televize.
23.02.2005 14:26
od BoboKing
Zastřelil se Hunter Thompson >>>
Ve věku 67 let spáchal v neděli sebevraždu americký novinář a spisovatel Hunter Thompson. Tento kontroverzní autor se proslavil v 60. letech především svojí knihou o motorkářském gangu Hell's Angels. Neméně slavná byla i jeho kniha Strach a svrab v Las Vegas-divoká pouť do srdce amerického snu. Thompson byl se střelnou ranou v hlavě nalezen mrtev u svého domu ve Woody Creek.
24.02.2005 13:31
od BoboKing
Bude se natáčet další česká klasika - MÁJ >>>
Po velkém úspěchu filmové verze Erbenovy Kytice se režisérovi a kameramanovi Františkovi A. Brabcovi dostalo nabídky na zfilmování další české klasiky - Máje od K. H. Máchy. Projekt je zatím v plenkách, a tak se ani neví, kdo bude jakou roli hrát. Brabec zatím jen shání někoho, kdo by s ním napsal scénář. Jeho oblíbený spolupracovník M. Macourek bohužel v roce 2002 zemřel.
25.02.2005 10:48
od alza
Novinka "horká" na dvakrát >>>
Právě se objevuje ve Vašich knihkupectvích.
Snad všem známý český herec, autor, režisér a moderátor Jan Kraus vydal v nakladatelství XYZ sbírku svých fejetonů, původně publikovaných v časopise Týden.

"Tak to vidím já" je výstižný název pro knihu někoho, kdo si nenechá zasahovat do toho, co dělá, co říká a o čem, případně o kom. Sarkasmus a ironii, se kterými autor glosuje nejen politické dění let 2000-2002, si možná umíte představit, pokud jste někdy sledovali Jana Krause v roli moderátora jednoho z jeho pořadu na českých televizních stanicích. Pak jistě víte, že si tuto knihu prostě nemůžete nechat ujít. Nevíte-li, říkám Vám to já!

Až budete v příštích dnech stát ráno otráveně v tramvaji, nechápaje záchvaty smíchu někoho z cestujících v tuto nekřesťanskou hodinu, zkuste vypátrat důvod jeho prazvláštního chování. Možná jím bude právě čtení nové knihy Jana Krause.
28.02.2005 08:01
od BoboKing
Nejprodávanější kniha v dějinách >>>
Podle Guinessovy knihy rekordů se stala nejprodávanější knihou v dějinách lidstva BIBLE. Od roku 1815 se ji prodalo více než 2,5 miliardy kusů. Byla přeložena do více než 2000 jazyků a dialektů. V současnosti se její roční prodejnost pohybuje kolem 430 miliónů kusů. V počtu vytištěných kusů ji na paty (ale hodně vzdáleně) šlape katalog nábytkářského gigantu IKEA, kterých už bylo vytištěno kolem 150 miliónů výtisků.
01.03.2005 08:20
od BoboKing
Hororový život otce hororů - H. P. Lovecrafta >>>
Za zakladatele hororu se považuje E. A. Poe, za krále hororu byl vyhlášen Stephen King, ale za opravdového otce tohoto žánru se považuje Howard Phillip Lovecraft (1890-1937), což vám potvrdí drtivá většina současných spisovatelů žánru "hrůzy". Lovecraftův život byl hrůzný nejen na papíře, ale i v reálu. V dětství mu umřel otec v blázinci, o pár let později v tom stejném ústavu zemřela jeho matka. Ta ho připravila do života tak, že mu od malička vykládala, že je tak fyzicky odporný, že nemůže čekat, že ho bude nějaká žena milovat (je fakt, že na těch pár fotkách vypadá opravdu jako Frankenstein). Dlouho byl považován za homosexuála, ale nebyl. Byl zapřísahlý rasista, antisemita, podporoval Hitlera a celý jeho fašismus. Paradoxně většina jeho přátel byli Židé. Lovecraft fašistou byl jen v psaní, v reálném životě byl to normální člověk. Po návštěvě hitlerovského Německa svoje názory na jeho fašismus přece jen ale pozměnil. Jinak byl náruživý pisatel dopisů, kterých za svůj život napsal asi dvacet tisíc.
02.03.2005 08:18
od BoboKing
Klasika, která se měla původně jmenovat jinak >>>
Ne každý klasický světový román se měl původně jmenovat tak, jak ho zná svět v současnosti. Uveďme si pár příkladů:

Milenec Lady Chatterleyové od D. H. Lawrence se měl jmenovat Něžnost,
Na Východ od ráje od J. Steinbecka měl být Údolí Salinas,
Stroj času od H. G. Wellse měl být Kronika Argonautů,
Čelisti od P. Benchleyho byly Léto žraloka,
O myších a lidech od J. Steinbecka byl původně Stalo se,
Pošťák zvoní dvakrát od J. M. Caina byl původně Bar-B-Q.
03.03.2005 07:51
od BoboKing
Odmítnuté knižní evergreeny a bestsellery >>>
Je až s podivem, jaké slavné knihy byly nakladately odmítáný, než se přece jen někdo "obětoval" a nakonec je vydal. A myslím, že dodnes za to děkuje Bohu. V současnosti nejznámějším takovým příkladem je román Harry Potter od J. K. Rowlingové. Ale stejný osud potkal i mnohé jiné klasiky a bestsellery. Například Stroj času od H. G. Wellse, Hlava 22 J. Hellera, Farma zvířat G. Orwella, Pán much W. Goldinga, Obraz Doriana Graye a mnoho dalších. Takže jestli máte doma v šuplíku nějaký vlastní bestseller, který nechce nikdo vydat, nevzdávejte to a zkoušejte to stále a stále. Třeba se pak stanete taky klasikem.
04.03.2005 08:06
od BoboKing
20. knižní veletrh LIBRI 2005 >>>
Už dvacátý ročník knižního veletrhu LIBRI 2005 spojeného s jedenáctým literárním festivalem se bude konat od 7. - 12.3.2005 na olomouckém výstavišti Flora. Kromě desítek vystavovatelů z řad českých i zahraničních nakladatelství bude součástí programu i další literární akce. Můžete se těšit na autorské čtení, kdy mezi vás zavítají např. Vladimír Páral, Petr Hruška, Edgar Dutka, Stanislav Komárek aj. Nebo můžete navštívit i koncert skupiny Tata Bojs.
Komu se nechce v tomto mrazivém počasí jezdit do Olomouce, může v květnu (snad teplejším) jet na největší český veletrh Svět knihy 2005 konající se v Praze ve dnech 5. - 8.5.2005.
07.03.2005 12:08
od BoboKing
Česká knižní hitparáda >>>
Žebříček nejprodávanějších titulů současnosti v českých knihkupectvích vypadá následně:

Beletrie
R. Fulghum: Třetí přání
L. Vaňková: Pán stříbrné růže
D. Brown: Šifra mistra Leonarda

Naučná literatura
M. Marková: Daňové zákony 2005
P. Hora-Hořejší: Toulky českou minulostí 10.
M. Novotný: Daňové zákony 2005

Dětská literatura
Ch. Paolini: Dragon
V. Chaloupek: Toulání s medvíďaty
A. Saint-Exupéry: Malý princ

Tak trochu se objevuje otázka, kde je Harry Potter a Pán prstenů, kteří vládly knižním hitparádám poslední roky? Že by se už přejedly?
08.03.2005 08:02
od BoboKing
Nová edice detektivek Class >>>
Nakladatelství BB art začala dodávat na knižní trh novou ediční řadu CLASS. Budou se v ní vydávat detektivky a knihy plné napětí, kterým dali čtenáři na prestižním internetovém knihkupectví Amazon.com a v americkém nakladatelství Barnes and Noble nejvyšší čtenářské ocenění, tj. pět hvězdiček. BBart tím chce usnadnit orientaci v záplavě knih na našem trhu. První tituly jsou Porota musí zemřít od Carol O'Connellové, Přesný zásah
od Lindy Fairsteinové a Na šikmé ploše od Iana Rankina.
09.03.2005 07:42
od BoboKing
Komiks roku v ČR >>>
Ocenění pro komiksové autory, překladatele, kreslíře i nakladatele byla v sobotu vyhlášena na setkání všech příznivců žánru nazvaném comiCZcom 2005, jehož pátý ročník se konal v klubu Mlejn v pražských Stodůlkách. Vítezným komiksem se stal Jimmy Corrigan: Nejchytřejší kluk na světě od Chrise Warea.
Komiks se už usadil i v Čechách, i když popularity jako v západních státech a USA zatím nedosahuje. Na si musíme počkat až u další generace čtenářů. Ale jak prohlásil významný překladatel Viktor Janiš, dle zájmu veřejnosti jde vidět že česká komiksová scéna rozhodně nestagnuje.
10.03.2005 09:24
od BoboKing
Stopařův průvodce po Galaxii ve filmu >>>
Po letech práce na přenesení jednoho z kultovních děl konce dvacátého století nejen v oblasti science fiction, ale v literatuře vůbec - Stopařova průvodce po galaxii - anglického spisovatele Douglase Adamse se už chystá na svojí světovou premiéru. Přes všechny problémy, včetně tragického úmrtí D. Adamse, by film měl snad uspokojit milióny jeho obdivovatelů a čtenářů. Triková stránka filmu má být bohatá, však má také reflektovat obsah svého knižního vzoru. Producent Robbie Stamp připomněl, že filmová podoba se od knihy nutně bude lišit, že filmaři museli vzít podstatu knihy a tu převést do vizuální podoby. US premiéra bude koncem dubna, u nás se film objeví začátkem června.
14.03.2005 18:16
od BoboKing
Jak vydělat těžké peníze psaním knih >>>
Nejeden člověk s literárními ambicemi by se chtěl tímto řemeslem živit, ale nejde to tak lehce. Ale kdo vytrvá, a bude OPRAVDU velmi dobrý, kritici ho budou milovat, čtenáři světa ho budou číst, tak možná... možná dostanete Nobelovu cenu za literaturu. Tato snad nejprestižnější literární cena se uděluje od roku 1901 a kromě diplomu a nádherné plakety je spojena s finanční odměnou. A ta není věru malá , v roce 2004 dělala 10,000,000 švédských korun. Pro představu je to v současnosti cca. 32,000,000 Kč. A to už jsou FAKT slušné peníze.
16.03.2005 11:45
od BoboKing
Blíží se vyhlášení Pulitzerovy ceny za rok 2005 >>>
Mezi nejprestižnější literární a novinářské ceny patří Pulitzerova cena. Toto ocenění se vyhlašuje od roku 1917. Zakladatelem byl americký novinář maďarského původu Joseph Pulitzer, který ve své závěti odkázal nadaci 2 milióny dolarů. Cena se udílí ve 21 kategoriích, a k ceně patří i odměna ve výši 10000 dolarů. Autoři musí napsat dílo, které se přímo týká amerického života. Mezi nositele patř např. John Updike, Phlilp Roth či Larry McMurtry. Vítězové za rok 2005 budou vyhlášeni už 4. dubna 2005.
17.03.2005 07:38
od BoboKing
Vatikán brojí proti knize Šifra mistra Leonarda >>>
Celosvětová popularita románu "Šifra mistra Leonarda" amerického autora Dana Browna, se stala trnem v oku katolického centra ve Vatikánu. Papežský stolec tvrdí, že jde o pokus o zdiskriminaci římskokatolické církve. Kaucí se má zabývat kardinál Tarcisia Bertona, který knihu přirovnává k protiklerikánským pamfletům z 19. století. "Existuje reálné nebezpečí, že čtenáři přijmou fabulaci za pravdu": hřímá tento 70 letý kardinál.
18.03.2005 08:15
od BoboKing
Kolik se platí na českém trhu s žánrem fantasy >>>
Některé čtenáře fantasy možná překvapilo, že nové vydání knihy anglického autora fantasy D. Gemmella "Legenda" vydalo nakl. Perseus, i když už mnoho let všechny jeho knihy v jednotné edici Romány D. Gemmela vydává nakl. Návrat z Brna. Jak jsem se v kuloárech poptal, proč a jak to. A jak jsem se dozvěděl, práva na Gemmela prodal Návrat Perseusu, a to za částku 4,000,000 Kč. Opravdu slovy čtyři miliony korun. David Gemmell je u nás velmi populární autor, ale i tak mne trochu zarazilo, kolik si za jeho práva u nás účtují.
20.03.2005 12:15
od BoboKing
Vydražený fragment Dalimilovy kroniky je v ČR >>>
Dvanáct listů rozměrech 245 x 175 milimetrů za 339,000 eur (10,17 miliónů korun). Za tolik se podařilo získat latinský překlad Dalimilovy kroniky, kterým se v Paříži vydražil na aukci Drout Richelieu. Podle informací na nákup tohoto rukopisu bylo Národní knihovně povolena částka 10 milionu korun, ale ministr kultury Dostál prozradil, že se tajně dohodli až na hranici 30 milionu Kč. V pátek kniha byla poprvé veřejně představená hned po příletu na letišti Ruzyně.
Stránky: 1, 2, 3, 4, 5 ... 30, 31, 32, 33, 34 ... 60, 61, 62, 63, 64
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Čaroděj Zeměmoří
"Čaroděj Zeměmoří" je už dnes klasika tohoto žánru. Zatímco hlavním boom fantasy začal někdy až ke konci 20. století, Le Guinová svoji knihu už napsala v roce 1968. Jde o příběh, který splňuje ...
(2) Divoká jízda
(3) Brooklynské panoptikum
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům