Knižní drby

Stránky: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 30, 31, 32, 33, 34 ... 60, 61, 62, 63, 64
27.05.2005 07:39
od BoboKing
Velká evropská knihovna >>>
Představitelé EU Aleksander Kwaśniewski, Jaques Chirac, Gerhard Schröder, Silvio Berlusconi, José Luis Zapatero a Ferenc Gyurcsany se obrátili na země EU s prosbou o založení centrální evropské knihovny. Cílem tohoto projektu je zpřístupnění evropské literatury celému světu přes internet. Nechali se inspirovat podobným projektem, který v USA začal realizovat internetový gigant Google.com. Ten chce zpřístupnit nejen kompletní katalog americké literatury, ale přímo oskenovat celé texty, a ty volně publikovat na internetu.
30.05.2005 08:11
od BoboKing
Na čem dělá Stephen King >>>
Kromě už napsané "drsné" detektivky "The Colorado Kids", která má letos v létě vyjít, pracuje King pro něj typičtějším žánru - hororu. Jedná se o román "Lisey's Story" , který se zakládá na nějaké tajemné události, která má něco společného s domem Kinga v Bangoru. Kniha by měla vyjít příští rok. Jinak ještě spolupracuje s Johnem Mellencampem na scénáři muzikálu "Mississippi Ghost Brothers".
31.05.2005 07:47
od BoboKing
Krize na americkém knižním trhu >>>
Americké nakladatelství dodaly na knižní trh USA více knih, než kolik jsou čtenáři momentálně schopni vykoupit. Jak uvádí marketingový odborník a profesor ekonomie Albert N. Greco, je faktem, že se v současnosti méně čte, že lidé jsou zlákáni televizí, počítači, internet a DVD. Připouští ale taky, že díky rostoucím cenám za tyto multimédia, přechází více lidí zpět ke knihám. Podle nezávislé organizaci The Book Industry Study Group bude rok 2005 pro americké nakladatele výnosný pouze vydání knihy Harry Potter 6. Příští rok už tak výdělečný určitě nebude. I další roky budou horší a nejprodávanější se stanou knihy s náboženskou tématikou. Nepůjde o zvýšení zájmu o Bibly či modlitební knížky, ale o knihy typu "Šifra mistra Leonarda". Tedy spíše o mystériích a záhadách z náboženských oblastí.
01.06.2005 07:48
od BoboKing
Portál české literatury >>>
Od konce dubna zprovoznilo Ministerstvo kultury ČR webový Portál české literatury (www.czlit.cz). Tento vícejazyčný server má za úkol prezentovat současnou českou literaturu u nás, ale hlavně v zahraničí. Celý tento projekt zajišťuje odbor umění a knihoven MK ČR. Nabízí literární aktuality, profily autorů, literární výročí, informace o nových českých knihách atd. Postupně bude doplňován i o další odkazy na literární stránky.
02.06.2005 07:45
od BoboKing
Stopařův průvodce v českých kinech >>>
Jeden z nejslavnějších románů science fiction "Stopařův průvodce po galaxii" od anglického autora Douglase Adamse měl v dubnu letošní roku světovou premiéru. Od 2. června se začne promítat i v českých kinech. Kniha, která je považována za nejlegračnější příběh v této i jiné galaxii, pojednává o osudech Arthura Denta, jediného pozemšťana, který přežil zbourání planety Země při budování mezigalaktické dálnice. Film za 50 miliónu dolarů režíroval Garth Jennings .Tak si vemte sebou ručníky (na vesmírné stopování, nebo doufejme na utírání slz od smíchu) a hrrr do kina na film podle knihy, kterou čtou všichni, nejen fandové sci-fi.
03.06.2005 07:50
od BoboKing
Vydávání knih v ČR roste >>>
Zatímco počet lidí, kteří po knize ve volné chvíli šáhnou se zmenšuje, množství titulů na našem knižním trhu se ale neustále zvyšuje. Jak uvádí Svaz českých knihkupců a nakladatelů, v roce 2000 bylo zaevidováno 11,965 titulů, ale už v roce 2004 se toto číslo zvýšilo na 15,749. Musí se ale uvést, že jen asi polovina z této produkce se dá sehnat běžně v knihkupectvích. Do tohoto množství se totiž započítávají i katalogy z výstav a koncertů, učebnice a skripta, úřední dokumenty atd. Ale i tak se v našich knihkupectvích minulý rok objevilo asi 8,000 titulů všech žánrů. Největší nakladatelé v ČR jsou Euromedia group (Ikar, Knižní klub, Odeon), pak MOBA a BB art. (Loni bylo u nás registrováno 3619 nakladatelů). Z překladové literatury jasně vede angličtina, pak němčina a francouzština.
07.06.2005 09:12
od BoboKing
Harry Potter 6 se blíží >>>
Den vydání dalšího dílu z cyklu Harry Potter se už blíží. A tak ještě pár zajímavostí. V tento slavný den (16.7.) se skotský Edinburghský hrad změní ve školu Bradavice. O půlnoci představí J. K. Rowlingová světu svojí novou knihu. Účastníky této události se stane asi 70 dětí , které se zúčastnily v konkurzech pořádaných televizí a novinami, a byly nakonec vybrány. Po představení knihy začne tisková konference, během které bude autorka asi hodinu odpovídat na dotazy dětských čtenářů. Celou událost budou vysílat televizní stanice a rozhlas z celé světa.
V Německu se zase nakladatelé bojí skandálu, který provázel vydání minulého dílu ve Velké Británii, kdy se už pár týdnů před oficiálním vydáním objevily na trhu ukradené výtisky z tiskárny. Takže tiskárna GGP v Possnecku velmi zpřísnila bezpečností opatření, celý areál chrání kamerový systém, posílily se bezpečnostní hlídky a všichni zaměstnanci bez výjimky musí před odchodem projít osobní kontrolou.
08.06.2005 07:38
od BoboKing
Rusko vrátí válečnou kořist Maďarům >>>
Ruská Duma se rozhodla, že vrátí Maďarsku knihy a písemnosti, které na konci druhé světové války jako válečnou kořist odvezli z církevní knihovny v Sarospataku. Jednalo se o více než 134 tun knih a jiných textů. Ty pak putovaly do vědecké knihovny V. I. Lenina v Nižním Novgorodu. Ruská vláda to ohlásila pár dní před 60. výročím ukončení druhé světové války. Kolegium Kalvinské v Sarospataku je jedním z nejstarších center vzdělanosti a kultury ve střední Evropě. Bylo založeno roku 1531.
13.06.2005 08:36
od BoboKing
Pirátské kopie textů papeže Jana Pavla II. v Polsku >>>
Jak jsme už psali, po smrti JPII se v Polsku zcela vyprodaly všechny jeho tituly, které byly na trhu. Začalo se s velkými dotisky, ale mezitím se na trzích v Małopolsce, Warmii , Mazurách a v polském Slezsku začaly objevovat pirátské kopie knih. Právo na vydávání jeho knih v Polsku má jen nakl. Znak, které výtěžek z prodeje knih věnuje na charitu. Knihy se objevily nejen na trzích , ale byly nabídnuty i knihkupcům. Nakl. Znak tedy podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Za porušování autorských práv hrozí v Polsku až pětiletý trest.
14.06.2005 08:19
od BoboKing
Cenu J. W. Goetheho získal izraelský autor Amos Oz >>>
Letošním vítězem ceny J. W. Goetheho se stal Amos Oz (1939, Jeruzalém), nejvýznamnější představitel současné izraelské literatury. Jak řekla předsedkyně komise Petra Roth, byla mu udělena za "morální odpovědnost" ve své tvorbě. S díly tohoto autora se můžete setkat i češtině např. Fima, Černá skříňka či Až do smrti . Cena bude spolu s honorářem 50,000 euro předána v den výročí Goetheho narozenin 28.srpna. V minulosti tuto cenu dostali např. Herman Hesse, Thomas Mann, nebo režisér Ingmar Bergman.
15.06.2005 07:48
od BoboKing
Ceny Akademie SF, fantasy a hororu za rok 2004 >>>
Nevíte jakou si koupit sci-fi, fantasy či horor? Na knižním veletrhu "Svět knihy 2005" byly rozdány ceny za nejlepší knihy z těchto žánrů vydaných v českých zemích. Nejlepší knihou vůbec se stal román Angličana China Miévilleho "Jizva". Nejlepším fantasy byl vyhlášen román A. Sapkowského "Narrenturm". Cenu za Best sci-fi dostal příběh "Stahovač" od Neala Ashera. A v království hrůzy se na nejvyšší metu dostala kniha "Utkaný svět" Cliva Barkera. Nejlepším dílem původní české tvorby se stala kniha "Totální ztráta rozměru" od Jiřího W. Procházky.
16.06.2005 07:49
od BoboKing
Skandál s dětskou knihou o orálním sexu >>>
V USA se začala prodávat kniha pro mládež o orálním sexu. Jmenuje se "Rainbow Party" a autorem je Paul Ruditis. Knihovny a knihkupci jsou v rozpacích, jestli tuto knihu mají prodávat, či půjčovat dětem a mládeži. Knihkupci poukazují, že knih o sexu pro děti a mládež je dost, ale tento titul přece jen překračuje jisté meze. Velký obchod Barnes and Noble tuto knihu prodává pouze přes internet, nedodává ji do svých knihkupectví. Jedná se o příběh čtrnáctiletých děcek, které plánují velký mejdan, jehož největším vyvrcholením má být skupinový orální sex. Autor se hájí tím, že se jen snažil ukázat, čím se dneska baví puberťáci.
17.06.2005 07:47
od BoboKing
Píšící celebrity I. >>>
S memoáry se v poslední době přetrhl pytel. V USA jsou momentálně velmi populární, a tak mnohé superstar se rozhodli taky začít psát. Bývalá manželka krále Rock´n´Rollu Elvise Presleyho - Priscilla Presleyová - vydala knihu o životě s touto celosvětově známou osobností. Napsal nejen o jejich vztahu, ale i o jejich dceři a ostatních členech rodiny. S Elvisem se seznámila ve 14 letech, a když ji bylo 21, tak se za něj provdala. Po pár letech se rozvedli. Další knižní hvězdou je nejbohatší člověk planety Bill Gates. Po jeho první knize "In Road Ahead" z roku 1995 (prodáno 2,5 mil. kusů), píše další knihu o vlivu technologií na dnešní svět. Název ani datum vydání zatím neupřesnil.
20.06.2005 08:07
od BoboKing
Píšící celebrity II. >>>
Bývalá velká dětská hvězda hollywoodských komedií Macaulay Culkin (Sám doma 1-2) se rozhodl věnovat psaní. Jak říká: "tato kniha přivodí čtenářů závratě svými obrazy a slovy." Mladý autor vezme čtenáře do nejtemnějších zákoutí své fantasie. Samozřejmě, že kniha bude inspirována jeho dětskou kariérou a následným osobními problémy. I další bývalá slavná hollywoodská hvězda se rozhodla psát. Herečka Jane Fondová vydala v USA svoji autobiografii "My Life So Far". Fondová rozdělila knihu na tři kapitoly, na dětství, první filmy a na svoje manželství s Rogerem Vadimem. Kniha vyšla v USA letos v dubnu.
21.06.2005 08:11
od BoboKing
Knihovna serveru Gogole.com už v provozu >>>
Internetový gigant Google.com už zprovoznil svoje stránky virtuální knihovny. Na adrese http://print.google.com/ máte možnost dostat se k titulům, které google.com komletně oskenoval a zpřístupnil ve vyhledávači. Plánuje se, že na těchto stránkách bude zpřístupněno asi 15 miliónů titulů. Aby nedocházelo k porušování autorských práv, má čtenář možnost nahlédnou jen na pár stránek, které obsahují jím vyžádaný termín. Jak jsme zatím vyzkoušeli, vypadá to, že lze zatím najít jen populárně naučné knihy. Po zadání hesla např. The Old Man nad the Sea, se vám zobrazí desítky knih, které toto dílo rozebírají, ale samotné dílo od Hemingwaye mi to nenabídlo.
22.06.2005 07:45
od BoboKing
Další román Dana Browna >>>
Popularita knih Dana Browna neklesá, a s příchodem filmu "The Da Vince Code" se počítá s jeho vzrůstem. Jeho fanoušci už netrpělivě čekají na dlaší román, jehož hlavní hrdina bude opět profesor Robert Langdon. Jak na svých stránkách autor napsal, na třetím knize příběhů tohoto sympaťáka opravdu pracuje. Na internetu je už dokonce zveřejněný pravděpodobný název "THE SOLOMON KEY". Děj se bude točit kolem amerických dějin. Horší je ale zpráva, kterou uvedl Amazon.com, že tento tolik očekávaný titul vyjde až v prosinci roku 2006.
23.06.2005 07:49
od BoboKing
Mein Kampf s autogramem na prodej v aukci >>>
Kniha "Mein Kampf" s podpisem Adolfa Hitlera se bude dražit na aukci v britském Bloomsbury 15. června. S ní se bude dražit i několik dalších písemností z osobního vlastnictví Adolfa Hitlera, které bude prodávat jistý soukromý sběratel. Dražitel očekává, že cena za podepsaný výtisk knihy Mein Kampf se bude pohybovat kolem 25,000 liber. Přestože druhá sv. válka skončila před šedesáti lety, je o tyto věci stále větší zájem.
24.06.2005 08:13
od BoboKing
Hemingwayův dům pod dozorem >>>
Kubánský dům slavného Ernesta Hemingwaye byla zapsána do seznamu ohrožených historických památníků USA. Tento dům, zvaný Finca Vigia nebo Lookout Farm, je vůbec prvním místem mimo území USA, které organizace The National Trust for Historic Preservation do seznamu připsala. Jak řekl ředitel organizace Richard Moe, toto místo, kde Hemingway prožil posledních 20 let života a napsal např. "Stařec a moře", je velmi důležitou součástí americké historie.
27.06.2005 07:45
od BoboKing
Portál české poezie 19. století >>>
Na webových stránkách www.ceska-poezie.cz se zprovoznila plnotextová databáze české poezie 19. století. Za tímto projektem, na kterém se procuje už od poloviny minulého desetiletí, stojí Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR. V databázy je zpracováno více než 1200 básnických knih českých autorů z 19. století. Po registrace (zdarma) se vám zpřístupní fulltextový vyhledávač, který má množstvní rešeršních možností. Tak můžete zjistit jméno básničky, ze které znáte jen první sloku. Po zadání do vyhledávání Vám stránka nabídne všechny sbírky a přímo básně, ve kterých se nachází Vámi zadané slovo. Jedná se o velmi zajímavý projekt, který se bude dál rozšiřovat.
28.06.2005 07:51
od BoboKing
Oprah Winfrey - nejlepší literární reklama >>>
Televizní show Oprah Winfreyová je považován za nejlepší knižní reklamu v USA. Od roku 1996 ve svém televizním pořadu Winfreyová dává místo literatuře. A každý titul, který vyzdvihne, se okamžitě (opravdu se uvádí do 24 hodin) dostává na první místa v prodejnosti knih. Dnes je její Oprah's Book Club velice prestižní záležitost, do které se chce dostat většina současných autorů. Od roku 2003 se ale začala doporučovat i klasickou světovou četbu jako Faulknera či Tolstého (s tím začala), a i tyto "povinné" četby se okamžitě začaly prodávat ve velkém. Dokonce proti tomu současní autoři protestovali, protože lidé místo jejich knih si začali kupovat tituly dávno mrtvých autorů.
Stránky: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 30, 31, 32, 33, 34 ... 60, 61, 62, 63, 64
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Rudý pes
(2) Stalingrad - Peklo na Volze
Informace o událostech druhé světové války jsou i po šedesáti letech stále hojně vyhledávané a tak se nedivme, že o publikace o nich není nouze a zdá se, že ještě dlouhou dobu nebude. A ať si kdo ...
(3) Země
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům