Knižní drby

Stránky: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 30, 31, 32, 33, 34 ... 60, 61, 62, 63, 64
29.06.2005 08:04
od BoboKing
Orange Prize for Fiction >>>
Letoší cenu Orange Prize for Fiction, jednu z nejprestižnějších cen pro autorky píšící anglicky, získala Lionel Shriverová za svoji knihu "We need to Talk about Kevin". Jedná se o příběh matky, která svého syna Kevina podezřívá z toho, že je ďáblem. Do svých šestnácti let způsobil smrt sedmi spolužákům, kavárníkovi a učitele.
Cena je udělována od roku 1996, s cílem podpory pro ženské autory píšící v angličtině a je spojena s honorářem 30,000 liber.
30.06.2005 08:13
od BoboKing
Parodie slavných knih >>>
V minulých dnech se na našich knižních pultech objevila parodie na Harryho Pottera pod názvem Harry Trottel a Kámen MUDr. Tse. Autorem je Peter M. Jolin. Protože nelze najít překladatele, považuje se to za náš, případně slovenský výtvor. I další slavné knihy se dočkaly parodií. Trilogie "Pán prstenů" má svoji jako "Za pár prstenů" z Harvard Lampoon, ale i českou "Rabit, aneb, Cesta někam a zase zpátky" od P. Kotola. A současný superhit "Šifra mistra Leonarda" od D. Browna už má taky svoji parodii pod názvem "The Va Dinci Cod" Dona Brina alias Adam Roberts. (Cod v angličtině znamená blbost, psina, atd.)
01.07.2005 07:55
od BoboKing
Madonna píšící >>>
Slavná zpěvačka Madonna se kromě zpívání živí i psaním. V současnoti vydala už pátou knihu pro děti nazvanou "Lotsa de Casha". Kniha určená pro děti od 6 let měla premiéru v New Yorku 7.6.2005, na které byla Madonna i s celou svojí rodinou a pozvanými celebritami jako Julie Robertsová, Leonardo DiCaprio, Nicole Kidmanová, Bill Gates atd. Výtěžek z této akce byl věnován UNICEF. Ještě napsala knížky "The Adventures of Abdi", "Yakov and the Seven Thieves", "The English Roses" a "Mr.Peabody's Apples". V češtině zatím vyšly pouze dvě její knížky "Anglické růže" (Albatros, 2003) a "Jakov a sedm zlodějů" (Albatros, 2004).
04.07.2005 08:44
od BoboKing
Ismaïl Kadaré - první nositel Man Booker International >>>
Prvním nositelem Man Booker International se stal albánský spisovatel Ismaïl Kadaré. Jedná o mezinárodní verzi prestižní anglické Man Booker Price. Dalšími nominovanými byly např. John Updike, Doris Lessing, Margaret Atwood, Muriel Spark, Gűnter Grass, Phillip Roth oraz Gabriel García Márquez.
Cena a honorář ve výši 60,000 liber bude slavnostně předán na konci června v Edinburghu.
I. Kadaré je považovaný za největšího albánského spisovatele, který ale od roku 1990 žije ve Francii.
Tuto mezinárodní cenu může dostat každý spisovatel(ka), jehož dílo bylo přeloženo do angličtiny. Cena se bude udělovat co dva roky.
18.07.2005 09:38
od BoboKing
Zemřel mistr detektivkář >>>
Pro mnohé čtenáře kvalitních detektivních knih byla zdrcující zpráva, že ve středu 6.7.2005 zemřel v americkém městě Weston spisovatel Evan Hunter, po celém světě známý jako Ed McBain. Proslavil se především případy z 87. policejního revíru s Stevem Carrellou. Z tohoto prostředí naspal přčes padesátku příběhů. Ale i jako Evan Hunter se proslavil především románem "Džungle před tabulí". Podílel se taky na scénáři k slavnému hororu "Ptáci" režiséra A. Hitchcocka.
Ed McBain zemřel ve věku 78 let na rakovinu.
19.07.2005 09:32
od BoboKing
Začalo natáčení "Šifry mistra Leonarda" >>>
První týden v červenci se začal v Paříži natáčet filmový přepis slavného románu Dana Browna "Šifra mistra Leonarda". První scény se natáčely v hotelu Ritz, v jednom domu v centru Paříže a jak jinak i v interiérech slavného Louvre, samozřejmě po zavírací době. V hlavní roli profesora Landona bude hrát oscarový herec Tom Hanks. V dalších hlavních rolích se ukážou Jean Reno i "Amélie" Audrey Tautou. Film s předpokládaným rozpočtem 100 miliónů dolarů režíruje Ron Howard. Konečný výsledek, který produkuje společnost Columbia, by se měl dostat na plátna kin na jaře roku 2006.
20.07.2005 08:57
od BoboKing
Jordánsko zakázalo knihu Saddama Husajna >>>
Jordánská vláda zakázala vydat knihu, kterou napsal bývalý irácký diktátor Saddam Husajn. Knihu chtěla vydat jeho rodina, která v této zemi už nějakou dobu žije. Nejvyšší jordánská místa to zdůvodnila tím, že by se mohly ohrozit jordánsko-irácké vztahy. Nakladatel, který chce být v anonymitě, ale prohlásil, že už vytiskl 10 tisíc exemplářů, protože na to měl povolení. Až pak najednou vláda změnila názor. Knihy, které jsou určeny pro celý arabský trh, se nakonec budou prodávat mimo území Jordánska.
Saddam Husajn je podle všecho autorem několika knih, které vydával převážně pod pseudonymem. Ale arabští literární odborníci příliš tomu nevěří. Spíše se přiklání tvrzení, že si je nachával tajně psát někým jiným, a později je vydával za svá díla.
21.07.2005 09:31
od BoboKing
Stephen King jde k soudu >>>
Král hororů Stephen King byl předvolán k soudu v New Jersey, kde ho čeká žaloba Anne Hiltnerové. Ta ho obviňuje, že jeho postava hororu Misery - Annie Wilkinsová - je vlastně ona. A považuje to za zásah do svého soukromí. A že jde o opravdu "šílenou ženskou" dokazuje i fakt, že stejně obžalovala i tvůrce seriálů "Království", kde jedna ze sestřiček je zase okopírovaná její osoba. King s touto ženskou už měl jeden soudní konflikt, když ho obvinila z toho, že svoji novelu "Riding the Bullet" ukradl jejímu bratrovi.
Není to ale letos první podobný případ. Také jistý duševně nemocný vězeň James Richards obvinil Kinga z toho, že mu ukradl nápad na knihu "Zelená míle".
22.07.2005 09:18
od BoboKing
Chystá se filmový přepis Čachtické paní >>>
Známý slovenský režisér Juraj Jakubisko představil na filmovém festivalu v Karlových Varech svůj plán, začít natáčet filmový příběh Alžběty Bathoryové, známé spíše jako Čachtická paní. Nepůjde ale o přepis slavné hrůzostrašné knihy Jožo Nižňaského. Jak prohlásil: "bude to pravdivější než pravda". Na scénáři pracuje už deset let, ale nebyly pořád peníze. Rozpočet filmu je 10 miliónů euro. Jak prohlásila jeho žena Deana, už se sehnalo 70% z celkového rozpočtu. Natáčet by se mělo začít v polovině letošního listopadu.
25.07.2005 08:49
od BoboKing
Harry Potter vládne světu >>>
Prodej šestého dílu cyklu Harry Potter (ve kterém zemře sympatický Albus Brumbál) pokořil snad všechny rekordy v oblasti prodeje knih. Za necelých 24 hodin od vydání se jí prodalo více než 8,9 miliónů výtisků a J. K. Rowlingové za stejnou dobu přibylo na konto skvělých 36 miliónů dolarů. A co plánuje Rowlingová nyní? Jak řekla médiím, chce si dát pár měsíců klid a věnovat se pouze své rodině, a teprve pak začne psát sedmý, závěrečný díl. Sice už proběhla tiskem spekulace, že by napsala i osmý díl, ale k tomu se zatím tato nejbohatší Angličanka nevyjádřila. Co jí dělá ale větší problémy, je otázka, jak dál po skončení cyklu Harry Potter? Uvažuje, že bude psát další knihy, ale asi pod pseudonymem. Stejný problém řeší i Britské vydavatelství Bloomsbury, které žije především cyklem Harry Potter a nyní už musí řešit, co by mělo vydávat po ukončení Harry Pottera. Hned s vydání originálu HP6 se na internetu objevily už pirátské přepisy a to už pár hodin po vydání. V Indii už se dokonce začala ve velkém prodávat pirátské kopie za třetinovou cenu. Tuto kopii si můžete koupit prý na každém rohu v Dillí.
26.07.2005 08:55
od BoboKing
Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Claude Simon >>>
Claude Simon byl posledním francouzským nositelem Nobelovy ceny za literaturu, kterou obdržel v roce 1985. Tento představitel tzv. "nového románu" se narodil 10.10.1913 na ostrově Madagaskar. Začínal nejprve jako vinař, ale od roku 1963 se už věnoval výhradně literatuře. V češtině vyšly jen knihy "Vítr" a "Příběh". Claude Simon zemřel 6. července, ale rodina tuto zprávu oznámila tisku až po jeho pohřbu.
27.07.2005 09:21
od BoboKing
Harry Potter and the Half Blood Prince se prodává skvěle i v Čechách >>>
Jak oznámilo internetové knihkupectví Kosmas, prodej šestého dílu cyklu Harry Potter v angličtině se stal u nich absolutní jedničkou. Porazil i takové "soupeře super kalibru", jako nový román Stephena Kinga nebo další díl ze série Úžasná Zeměplocha. Podobné hlášky mají i další čeští knihkupci. Předpokládá se, že do konce roku by se na našem trhu mohlo prodat něco mezi 15-20 tisíci výtisky anglického originálu HP6.
28.07.2005 09:02
od BoboKing
Madonna není autorkou svých knih >>>
Všechny knížky pro děti, které vydala americká superstar Madonna, jsou napsané někým jiným. Madonna pak se pak jen pod texty podepsala. Autorem knih má být spisovatel Centra Kabaly v New Yorku Eitan Yarden, který už píše roky pro tuto židovskou organizaci. Ve světě showbusinessu je tato praktika běžnou záležitostí, že knihu napíše někdo na objednávku, a nějaká slavná star pak shrábne celou slávu.
29.07.2005 09:10
od BoboKing
Český překlad šestého dílu Harry Potter >>>
Na českém překladu kihy Harry Potter and the Half Blood Prince už začal pracovat překladatel Pavel Medek. Odjel na chalupu na venkov, kde v klidu chce pracovat překladu. Originál už má přečtený, a jak vzkázal, jde o hodně pesimistické, až depresivní dílo. Hlavně děsivý je pak závěr knihy. Taky byl až zděšen, že Rowlingová nechala zemřít sympatického ředitele Bradavic Albuse Brumbála. O termínu vydání českého překladu se zatím nechce zmiňovat. Jestli to bude už v říjnu, kdy vychází překlady HP 6 i v západní Evropě, nebo to bude až vánoční kniha, to nechává pouze a pouze na nakl. Albatros.
01.08.2005 08:57
od BoboKing
Polská premiéra nového románu S. Kinga >>>
Polští fanoušci hororového S. Kinga se těšili na prvenství, který by jim mělo připadnout. Kingova nová kniha "Colorado Kid", která není hororem, ale tvrdou detektivkou ve stylu "drsné" školy, měla mít světovou premiéru v Polsku. To by ve světě nemělo obdoby. Kniha se v Polsku měla objevit už začátkem července, polští čtenáři už ječeli blahem, a najednou z toho sešlo, protože americkým vlastníkům se znelíbil fakt, že by Polsko bylo první. A tak kniha v polštině vyjde až den po americké premiéře, která je 4.10.2005.
02.08.2005 07:50
od BoboKing
Harry Potter a nový papež >>>
Už od počátku vydávání cyklu Harry Potter mělo mnoho církevních hodnostářů z různých křesťanských církví větší či menší výhrady k těmto příběhům. Anglické The Times otiskly názor dnešního papeže Benedikta XVI. , které vydal ještě v době, kdy byl pouze kardinálem. Tehdy prohlásil, že knihy o čarodějnickém učni Harry Potterovi přivádí mladé lidi na cestu zla a je vyhání křesťanské hodnoty z ještě nerozvinutých osobností. Nesouhlasí s tím arcibiskup Westminsteru, který říká, že nejde o oficiální prohlášení Vatikánu, a tak se tím nemusí nikdo řídit. Naopak např. kněz Peter Fleewood oponuje tím, že knihy o Harry Potterovi ukazují mladým čtenářům jak žít a válčit proti zlu.
03.08.2005 08:37
od BoboKing
Cena pro africké spisovatele >>>
Knihovník S. A. Afolabi z Nigérie získal letošní Caine Prize for Africa Writing. Narodil se v Nigérii, žil v Kongu, Kanadě i Indonésii. V poslední době žije jako emigrant v Londýně. Své knihy píše podobným lidem jako je on - stále na cestách. Cenu získal za knihu "Monday Morning". Děj se odehrává v londýnském běženeckém táboře.
05.08.2005 08:39
od BoboKing
Nejprodávanější knihy ČR >>>
Podle údajů Svazu českých knihkupců a nakladatelů do TOP 5 v ČR patří v současnosti tyto tituly:

Šifra mistra Leonarda - Brown
Denik Ostravaka 2 ... eště mě nědostali - Ostravski Ostravak
Záhir - Coelho
Andělé a démoni - Brown
Zaslaná pošta - Pratchett

Na internetovém knihkupectví Kosmas.cz vládnou tyto knihy:

Harry Potter and the Half-Blood Prince (orig.) - Rowlingová
Nic vám netajím - Lowentha
Stopařův průvodce Galaxií 1. - Adams
08.08.2005 08:29
od BoboKing
Noční hlídka - ruská kultovní kniha >>>
Nakladatelství Triton a Argo vydala spolu s uvedením filmu do českých kin kultovní dílo současné ruské literatury a kinematografie "Noční hlídka" autora Sergeje Lukjaněnka. Filmová podoba knihy se podle ruských zdrojů stala nejnavštěvovanějším filmem v celých dějinách ruské kinematografie. S dílem S. Lukjaněnka jsem se mohli setkat už ve dvou českých vydáních science fiction "Hranice snů" a "Spektrum". Román "Noční hlídka" je první částí trilogie "Noční hlídka", "Denní hlídka" a "Šerá hlídka".
Anotace knihy: Mezi námi žijí Jiní, vyvolená kasta stoupenců sil Světla a Tmy. Legenda vypráví o dávném dnu, kdy jejich armády sváděly krvavý a nelítostný boj. Síly byly vyrovnané a ani jedna strana nedokázala zvítězit. Aby jejich boje nezničily celý svět a rovnováha přitom zůstala zachována, uzavřeli Dohodu. Světlí drží Noční hlídku a bdí nad činy Temných, vojáci temnoty mají Denní hlídku, která dohlíží na činy Světlých. Obě strany se vzájemně respektují a svět je ušetřen nejhorších katastrof. Křehká rovnováha byla udržována po celá staletí, ale starodávné proroctví mluví o příchodu "velkého jiného", který bude sveden temnou silou, zničí rovnováhu a uvede svět do nové, ještě strašlivější války. Ten čas právě nastává...
09.08.2005 07:56
od BoboKing
Nový Deník Bridget Jonesové >>>
Deník Bridget Jonesové od novinářky Helen Fieldingové dobyl svět jak knižně, tak i filmově. Příběh této svobodné a mírně korpulentní slečny začaly vycházet před 10 lety na stránkách The Independent. A od letošního srpna se už vydává třetí řada jejích deníkových záznamů, které opět bude vycházet v těchto novinách. Bridget už má přes 40 let, je stále svobodná a bezdětná, a její život se marně snaží zaparkovat do klidného přístavu manželství. S jejími novými příběhy z deníku se může seznámit i přes internet na stránkách http://comment.independent.co.uk/columnists_a_l/
/helen_fielding/article303450.ece , ale je to v angličtině a musíte se zaregistrovat, a bohužel i zaplatit. Možná tedy bude lepší, když si počkáte na dobu, kdy to vyjde opět knižně a v češtině.
Stránky: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 30, 31, 32, 33, 34 ... 60, 61, 62, 63, 64
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Encyklopedie náboženských směrů v České republice
(2) Hadi a náušnice
Kniha Hadi a náušnice vyšla v roce 2003. Pro naše čtenáře ji velmi dobře přeložil Jan Levora a nakladatelství ARGO ji u nás vydalo letos v roce 2006. Je to vlastně novela. Útlá knížečka má na ...
(3) Sběratel světů
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům