Knižní drby

Stránky: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 30, 31, 32, 33, 34 ... 60, 61, 62, 63, 64
10.08.2005 07:45
od BoboKing
Pratchett kritizuje Rowlingovou a média >>>
Celosvětový úspěch autorky Harryho Pottera se začíná nelíbit některým dalším autorům fantasy. Mezi takové patří i slavný Terry Pratchett, autor geniální série Úžasná Zeměplocha, který kromě Rowlingové kritizuje i média. Ty se podle něho zaměřují pouze na ní, a vytváří dojem, že je jediná autorka fantasy na světě. A přitom Rowlingová dokonce v některém z rozhovorů řekla, že ani neví, že píše fantasy. Pratchett ani nesouhlasí s tvrzení, že ona zachránila tento žánr, protože fantasy byl a je velmi populární i bez jejího přispění.
11.08.2005 07:54
od BoboKing
Nový Sapkowski až na vánoce >>>
Andrzej Sapkowski patří v českých zemích ke hvězdám fantasy největšího kalibru. Po tom, co skončil s postavou Geralda, která mu přinesla slávu, peníze a uznání, přišel s novou knihou "Narrenturm", která už česky vyšla v roce 2003. Druhý díl "Boży bojownicy" je už na trhu v Polsku od konce minulého roku, a mnoho českých fandů se stále ptá, kdy konečně dvojka vyjde česky. V zákulisí nakl. Leonardo se uvažovalo o vydání hned po letošních letních prázdninách, ale jak řekl majitel p. Pilch, nakonec se dohodl s distribucí, že kniha vyjde až na vánoční trh. Tím mnoho příznivců fantasy asi nepotěšil.
12.08.2005 13:27
od BoboKing
Thomas Mann a Ian Fleming >>>
12.8.1955 zemřel v Curychu jeden z velikánů německé literatury 1. pol. 20. století Thomas Mann. Proslavil se především svými knihami o úpadku morálky a etiky v německé společnosti. V roce 1929 dostal Nobelovu cenu za literaturu. Po nástupu Hitlera k moci musel emigrovat z Německa přes Francii a Švýcarsko do USA. V roce 1937 dokonce na pár dní získal i československé občanství. Narodil se 6.6.1875.

12.8.1964 zemřel anglický autor Ian Fleming, který dodnes žije díky své legendární postavě agenta 007 Jamesa Bonda. Fleming se narodil 28.5.1908. Po druhé světové válce se usadil na Jamajce, kde pracoval krátce jako novinář. Zde taky vznikla jeho postava Jamesa Bonda. O Bondově práci "s povolením zabíjet" pro Její Veličenstvo napsal 12 románů a 2 povídkové sbírky.
15.08.2005 08:04
od BoboKing
Co se chystá v češtině pro příznivce krále hororů >>>
Nakladatelství BETA - Dobrovský už uveřejnilo ediční plán na druhé pololetí letošního roku. Tento výhradní vydavatel knih Stephena Kinga do vánoc chystá pro české fandy dva tituly: Dlouhý pochod a Dálnice 784. Jedná se o tituly, která King napsal pod svým pseudonymem Richard Bachman "Roadwork" (Dálnice 784) a "The Long walk" (Dlouhý pochod). Přesné datum vydání zatím není známo, bohužel ani obálky knih. Půjde o vázaná tituly o rozsahu asi 270 stran prodávané za cenu 229,- Kč.
16.08.2005 10:35
od BoboKing
Vyhlášení cen HUGO 2005 >>>
Na Worldconu v Glasgow byly 7. srpna vyhlášeny ceny HUGO, prestižní ceny ve světě fantastické literatury. Nejlepším románem byla vyhlášena kniha "Jonathan Strange & Mr Norrell" - Susanna Clarke, nejlepší novela "The Concrete Jungle" - Charles Stross a nejlepší krátká povídka "Travels with My Cats" - Mike Resnick. Cena HUGO je vyhlašovaná od roku 1953 účastníky Worldconu. Vítězný román S. Clarkeové, který byl opravdovou knižní bombou, se chystá k českému vydání na letošní vánoce (nebo se v to doufá).
17.08.2005 07:53
od BoboKing
Psychologové proti Harrymu Potterovi >>>
Nejen církev, ale i psychologové varují před fenoménem Harry Potter. Tak skončilo bádání některých kapacit, které se v době před vydání zblízka podívali na tento jev. Podle nich je v knihách o HP příliš mnoho násilných a depresivních obrazů, které můžou poškodit jejich psychiku. V posledním vydaném díle je množství černé magie, a hlavně zde emociální čtenáři mohou dost utrpět tím, že zemře jedna z nejmilejší postav celé série.
Jedná se ale opět jen některých psychologů, našli se už jiní, kteří tomuto tvrzení oponují.
18.08.2005 07:57
od BoboKing
Salman Rushdie proti islámskému fundamentalismu >>>
Známý anglický spisovatel indického původu S. Rushdie vyzval minulý týden na stránkách Timesů k reformě islámu. Tento autor "Satanských veršů", za které byla na něj vyhlášena iránským nejvyšším islámským duchovním ajatolláhem Chomejním fatwa - trest smrti (s odměnou cca 2,8 mil dolarů), tedy možná opět "stoupl do vosího hnízda". Jak říká, pouze celková reforma islámu mu pomůže se přenést do současnosti. Tím by se pak dalo zamezit věcem, jako teroristické útoky letos v Londýně. Musí se válčit proti filozofii džihádu a fanatickým duchovním v islámských školách. Na téma islámského terorismu vydal i svůj poslední román "Shallman the Clown".
19.08.2005 08:02
od -ext-
Pevnost s knihou >>>
V pátek (5.8.2005 pozn. redakce) vyšel první sci-fi a fantasy časopis Pevnost, ke kterému je přiložená kniha. Jako první vyšla fantasy kniha Vlčice od Zdeňka Žemličky.
Knihy budou vycházet pravidelně každý měsíc jako volitelná součást časopisu, příplatek za ni je jen 60 Kč. Více najdete například na www.wolfpublishing.cz či na www.pevnost.cz.
22.08.2005 09:04
od BoboKing
Pokračování Eragona se už chystá k vydání >>>
Fantasy román mladého Christophera Pauliniho "Eragon" sklidil velký celosvětový úspěch. Jeho úspěch byl tak veliký, že se fandové fantasy rozdělili na ty, kteří jeho dílo velebí, a na ty "druhé". K jeho popularitě sehrála velkou roli i velmi dobře vedená reklamní kampaň, a to dokonce i v Čechách, kde reklamy na knihy jsou spíše vzácností. Proto mnohé fanoušky určitě potěší, že druhý díl vychází 23. srpna pod názvem "Eldest". Opět bude v krásné obálce, tentokrát červené. Doufejme, že bude stejně čtivý jako jednička, ověnčená tituly jako: A #1 New York Times Bestseller, A #1 Publishers Weekly Bestseller, A USA Today Bestseller, A Wall Street Journal Bestseller, A Book Sense Book of the Year, A #1 Book Sense Selection.
Jen zbývá čekat, kdy nakl. Fragmet vydá její český překlad.
23.08.2005 07:45
od BoboKing
New York Library >>>
K největším knihovnám světa se řadí především New York Public Library (Veřejná knihovna města New York). Své ústředí má už téměř sto let na rohu 5th Ave a 42nd St, kde její klid hlídají ve vstupní hale dva kamenní lvi nazvaní Patience a Fortitude. Už v den jejího otevření v květnu 1911 ji navštívilo přes 50,000 obyvatel NY. Dneska knihovna eviduje 1,86 milionů registrovaných čtenářů a ročně jejími bránami projde více než 15 mil. lidí. Její regály mají na délku asi 140 km. V centrálních skladech a dalších 85 popbočkách po celém městě mají uskladněno asi 6,6 miliónů knih. Ve své čítarně denně nabízejí okolo 10,000 časopisů a novin z více jak 128 zemí. Patří k pamětihodnostem New Yorku.
P.S. A v případu klimatické katastrofy je to ideální místo k přežití (viz film Den poté).
25.08.2005 08:07
od BoboKing
Däniken v Praze >>>
V listopadu 2005 navštíví Prahu známý švýcarský badatel Erich von Däniken, který svůj život zasvětil myšlence, že naši Zemi v dávné minulosti navštívili mimozemšťané. Získal ohromnou popularitu a stal se jedním z nejúspěšnějších autorů této teorie. Jeho knihy (např. Vzpomínky na budoucnost, Stopy mimozemšťanů, Všichni jsme děti bohů) vyšly celosvětově v nákladu více než 63 milionů výtisků. V Praze vystoupí se svou přednáškou doplněnou videosekvencemi, fotografiemi a animacemi. Přednášky proběhnou v pátek 11. listopadu 2005 v 19:00 hod. a v sobotu 12. listopadu 2005 ve 14:30 hod. Více info na www.daniken.cz.
26.08.2005 09:28
od BoboKing
NOMINACE NA MAN BOOKER PRICE 2005 >>>
Už jsou zveřejněny nominace na letošní ceny Man Booker Prize 2005, prestižní literární ceny, uznávané jak laickou veřejností, tak odbornou kritikou. Uvádíme tzv. longlist, z kterého se budou vybírat kandidáti na shortlist, a to 8.9.2005. Cena bude slavnostně vyhlášena 10. října 2005. Vítěz dostane kromě ocenění i finanční odměnu 50,000 liber.
Tash Aw The Harmony Silk Faktory
John Banville The Sea
Julian Barnes Arthur & Georgie
Sebastian Barry A Long Long Way
J. M. Coetzee Slow Man
Rachel Cusk In the Fold
Kazuo Ishiguro Never Let Me Go
Dan Jacobson All For Love
Marina Lewycka A Short History of Tractors in Ukrainian
Hilary Mantel Beyond Black
Ian McEwan Saturday
James Meek The People's Act of Love
Salman Rushdie Shalimar The Clown
Ali Smith The Accidental
Zadie Smith On Beauty
Harry Thompson This Thing Of Darkness
William Wall This Is The Country
31.08.2005 08:59
od BoboKing
Sex ve městě trochu jinak >>>
Po úspěchu sitcomu "Sex ve městě" založeného na knize autorky Candace Bushnellové se producent Darren Starr rozhodl koupit filmové práva na další autorčinu knihu "Lipstick Jungle". Opět jde o příběh mladých žen z New Yorku, pracujících v prestižních dámských časopisech, v produkcích atd. Prostě ženy patřící k nejvlivnějším osobám New Yorku. S natáčením seriálu se začne už příští rok. Co nevidět se možná tedy dočkáme i českého vydání této knihy.
01.09.2005 07:58
od BoboKing
Bláznivý Hunter Thompson >>>
Nezvyklým způsobem uctila rodina a přátelé úmrtí kontroverzního amerického spisovatele a novináře Huntera Thompsona. Proslavil se především svými knihami o motorkářském gangu Hell's Angels, či románem Strach a svrab v Las Vegas s podtitulem Divoká pouť do srdce amerického snu. Thompson se zastřelil letos v únoru, a podle jeho závěti, napsané už v roce 1976, se jeho popel z kremace měl teď v srpnu vystřelil z obrovského děla spolu s barevnými konfetami, a tak se rozprášit po jeho pozemku v coloradském Woody Creek. Ceremonie se kromě rodiny zúčastnili i celebrity politiky a filmu jako Johny Depp, Bill Murray či John Kerry.
02.09.2005 08:49
od BoboKing
Knihy z automatu >>>
Pokud v Paříži, např. v noci, budete nutně potřebovat nějakou knihu, nemusíte už si zoufat, že knihkupectví jsou zavřená. Na čtyřech nejrušnějších místech této krásné metropole byly instalovány prodejní automaty na knihy. Vypadá podobně jako automaty na sladkosti či nápoje, jen Vám prodávají knihy. Na výběr máte jak z klasické literatury, tak ze současné, ale i průvodce či slovníky. Všechny knihy se prodávají za stejnou cenu. K nejprodávanějším titulům patří Květy zla a Anglicko-francouzský slovník.
05.09.2005 08:43
od BoboKing
Americký prezident čtoucí >>>
O inteligenci současného amerického prezidenta Georgie Bush jr. se v humoristických časopisech napsalo víc než dost. A tak z toho důvodu svou dovolenou, kterou prožije na rodinném ranči v Texasu, chce prožít jezděním na kole a ... čtením. Jak napsal Bílý dům, prezident si sebou vzal tři "tlusté" knihy, které chce přečíst. Jedná se o tituly: The Great Influenza: The Epic Story of the Deadliest Plague in History, Salt: A World History a Alexander II: The Last Great Tsar. Knihy o dějinách chřipkové epidemie, dějinách soli a životě ruského cara Alexandra II.
06.09.2005 07:43
od BoboKing
Harry Potter zvětšil zájem o magii >>>
Po vydání šestého dílu příhod čarodějnického učně Harryho Pottera se zvýšil zájem lidí o magii a kouzelnictví. Jak uvádí čaroděj Dakaneth, který vede tříměsíční kurzy magie v rakouském Klagenfurtu, po vydání knihy stále zvoní telefon s dalšími zájemci o kurz. Mladí adepti magie se nejprve učí o astrologii a dějinách magie, a teprve později přechází k praktickým cvičení jako je vaření lektvarů, vytváření amuletů a trénink magických rituálů. Pro zájemce odkazuji na stránky http://www.austrian-magic.at.
07.09.2005 08:01
od BoboKing
Unikátní projekt švédských knihoven >>>
Švédské knihovny přišly s jedinečným projektem The Living Library. Je určený především lidem, kteří trpí předsudky vůči homosexuálům, cizincům, ekologickým aktivistům atd. Základem projektu je možnost si v knihovně půjčit nejen knihu , ale i "člověka". Můžete si "zapůjčit" třeba černocha, muslimku, či Róma, a strávit s ním hodinku v družném rozhovoru. Cílem projektu je právě změnit většinové záporné názory o různých etnikách a menších ve společnosti. Jestli se projekt podaří, bude mít další pokračování.
08.09.2005 08:01
od BoboKing
Vaše nesmrtelnost jako literární postava >>>
Jestli chce zůstat nesmrtelným aspoň ve světě literatury, kupte si své jméno v chystaných bestseller amerických velikánů jako Stephen King, či John Grisham. Na velkém internetovém bazaru e-Bay si své místo v příběhu některého z 16 amerických autorů může koupit v měsíci záři. Výtěžek z akce půjde na konto organizace First Amendment Project z Kalifornii, která se zabývá svobodou informací a tisku. Organizátoři očekávají výtěžek asi kolem 50,000 dolarů.
09.09.2005 08:25
od racer
Těšte se na podzim >>>
Nakladatelství Argo má totiž v podzimním edičním plánu opravdové lahůdky...

Už v říjnu se těšte na speciální obrazové vydání světového bestselleru amerického autora Dana Browna nově pod názvem Da Vinciho kód.

Další třešničkou je vydání dalších dílů nejprodávanější knihy loňského podzimu - Třetího přání. Kniha se bude jmenovat Třetí přání: zbytek příběhu (skoro). A prozradíme, že autor Robert Fulghum opět přijede za svými čtenáři do Čech a to počátkem listopadu.

Nesmíme zapomenout ani na chystané knihy Umberta Eca, Miloše Urbana nebo Boba Dylana.

Zajímavé bude určitě i nové (revidované) vydání Tolkienova Hobita.

Já osobně se tedy moc těším, a vy?
Stránky: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 30, 31, 32, 33, 34 ... 60, 61, 62, 63, 64
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Žila jsem v zemi Alláhově
(2) Dlouhá cesta dolů
Román "Dlouhá cesta dolů" (orig. A Long Way Down, 2005) je jedním z posledních autorových počinů. A ani on nevybočuje z jeho charakteristiky. I když námětem by se nemělo jednat o příliš humorný ...
(3) Dějiště: Čechy
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům