Odeon

logo nakladatelství Odeon


Na českém knižním trhu patří patří k nejstarším značkám. Třikrát skončil v likvidaci - nepřežil okupaci nacisty, nástup komunistů k moci, jeho majitelé neobstáli v době překotných změn na začátku devadesátých let. S přelomem tisíciletí se vrátil zpět. Odeon, nakladatelství krásné, a přitom moderní, české i zahraniční literatury.

Pohled do historie? Když se Jan Fromek v roce 1925 rozmýšlel, jaké jméno dát novému nakladatelství, padla volba na Odeon, slovo, kterým už v antice byly označovány stavby, v nichž umělci provozovali svá vystoupení.
V Odeonu vydával Fromek především díla svých přátel - avantgardních básníků a spisovatelů, volnost mu přitom dávaly peníze, které vyženil. Ediční plán Odeonu té doby? Spoluvytvářeli Vítězslav Nezval či Jindřich Štyrský, vůbec první knihou, kterou Odeon vydal, byla Pole orná a válečná Vladislava Vančury.
Konec meziválečného Odeonu přišel po okupaci - v roce 1940 nakladatelství zaniklo, Jan Fromek, který za první republiky podporoval komunistické hnutí, se musel skrývat, jeho žena nemohla podnik coby Židovka vést taktéž.
Konec války znamenal i druhý začátek Odeonu. Už bez Fromka, který se rozvedl (později pracoval pro nakladatelství Svoboda a Naše vojsko). Čtyři roky. V roce 1949 byl Odeon znárodněn a zlikvidován.
V roce 1966 se Státní nakladatelství krásné literatury a umění (působilo na knižním trhu od roku 1953) rozhodlo značku Odeon oživit, včetně původního prvorepublikového loga Karla Teigeho. Do roku 1992 pak nakladatelství Odeon vydalo více než 7 000 knižních titulů, vesměs krásné literatury a poezie.
Po roce 1990 potkal Odeon osud mnohých tradičních značek tuzemského "rodinného zlata a stříbra" - v roce 1992 vyšla v Odeonu poslední kniha, v roce 1994 skončil (pokolikáté už?) v likvidaci, aby se počtvrté znovuzrodil v roce 1999, kdy se jeho vlastníkem stal nadnárodní mediální koncern Bertelsmann AG, respektive jeho české pobočka Euromedia Group.
Současný Odeon se orientuje na kvalitní překladovou i tuzemskou prózu a poezii, díla Johna Irvinga, Virginie Woolfové, Gabriela Garcíi Márqueze, Chucka Palahniuka, Ladislava Fukse či Terezy Brdečkové vycházejí právě tady, ve čtyřech základních edičních řadách - Světová knihovna, Knihovna klasiků, Nobelova cena, Česká řada.

Edice:
Světová knihovna
 
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1061 recenzí
  (1003 ohodnocených)
1075 knih
  (954 ohodnocených)
a celkem 29977 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Bivaldová, Katarina - Čtenáři z Broken Wheel doporučují
Titul: Bivaldová, Katarina - Čtenáři z Broken Wheel doporučují
Sleva: 30 % (ušetříte 99 Kč)
Cena: 230 Kč

70 000 knih skladem. Najděte si novou oblíbenou knihu! Dobré Knihy.cz
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Jak jsem se stal hlupákem
Inteligence - dle slovníku schopnost myšlení, rozumové nadání. Schopnost, kterou by každý chtěl mít, a tím tedy i zdroj závisti (aspoň teoreticky). Prakticky ale dnešní společnost vyznává pouze ...
(2) Encyklopedie mystiky VI.
(3) Ženy, které čtou, jsou nebezpečné
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2016 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům