Odeon

logo nakladatelství Odeon


Na českém knižním trhu patří patří k nejstarším značkám. Třikrát skončil v likvidaci - nepřežil okupaci nacisty, nástup komunistů k moci, jeho majitelé neobstáli v době překotných změn na začátku devadesátých let. S přelomem tisíciletí se vrátil zpět. Odeon, nakladatelství krásné, a přitom moderní, české i zahraniční literatury.

Pohled do historie? Když se Jan Fromek v roce 1925 rozmýšlel, jaké jméno dát novému nakladatelství, padla volba na Odeon, slovo, kterým už v antice byly označovány stavby, v nichž umělci provozovali svá vystoupení.
V Odeonu vydával Fromek především díla svých přátel - avantgardních básníků a spisovatelů, volnost mu přitom dávaly peníze, které vyženil. Ediční plán Odeonu té doby? Spoluvytvářeli Vítězslav Nezval či Jindřich Štyrský, vůbec první knihou, kterou Odeon vydal, byla Pole orná a válečná Vladislava Vančury.
Konec meziválečného Odeonu přišel po okupaci - v roce 1940 nakladatelství zaniklo, Jan Fromek, který za první republiky podporoval komunistické hnutí, se musel skrývat, jeho žena nemohla podnik coby Židovka vést taktéž.
Konec války znamenal i druhý začátek Odeonu. Už bez Fromka, který se rozvedl (později pracoval pro nakladatelství Svoboda a Naše vojsko). Čtyři roky. V roce 1949 byl Odeon znárodněn a zlikvidován.
V roce 1966 se Státní nakladatelství krásné literatury a umění (působilo na knižním trhu od roku 1953) rozhodlo značku Odeon oživit, včetně původního prvorepublikového loga Karla Teigeho. Do roku 1992 pak nakladatelství Odeon vydalo více než 7 000 knižních titulů, vesměs krásné literatury a poezie.
Po roce 1990 potkal Odeon osud mnohých tradičních značek tuzemského "rodinného zlata a stříbra" - v roce 1992 vyšla v Odeonu poslední kniha, v roce 1994 skončil (pokolikáté už?) v likvidaci, aby se počtvrté znovuzrodil v roce 1999, kdy se jeho vlastníkem stal nadnárodní mediální koncern Bertelsmann AG, respektive jeho české pobočka Euromedia Group.
Současný Odeon se orientuje na kvalitní překladovou i tuzemskou prózu a poezii, díla Johna Irvinga, Virginie Woolfové, Gabriela Garcíi Márqueze, Chucka Palahniuka, Ladislava Fukse či Terezy Brdečkové vycházejí právě tady, ve čtyřech základních edičních řadách - Světová knihovna, Knihovna klasiků, Nobelova cena, Česká řada.

Edice:
Světová knihovna
 
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1063 recenzí
  (1005 ohodnocených)
1077 knih
  (956 ohodnocených)
a celkem 30126 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Palahniuk, Chuck - Pygmej
Titul: Palahniuk, Chuck - Pygmej
Sleva: 20 % (ušetříte 50 Kč)
Cena: 199 Kč

70 000 knih skladem. Najděte si novou oblíbenou knihu! Dobré Knihy.cz
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Fénix
(2) Psychoanalytické teorie
V předmluvě k českému vydání Michael Šebek nešetří superlativy, zejména na terminologického utřídění překladu Evy Klimentové. Bez její pečlivé práce by totiž kniha prakticky neměla smysl. Dobrá ...
(3) Dr. Krvemsta aneb Jak se nám vedlo po bombě
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2016 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům