string(533) "1064 - You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '' at line 15 - SELECT s.cena, s.cena_puvodni, DATE_FORMAT(s.datum_do, '%e.%c.%Y') AS datum_do, s.get_kod, k.autori, k.titul, k.nakladatelstvi, SUBSTR(k.rok_vydani, 1, 4) AS rok_vydani, ko.nahled, ko.obrazek FROM sleva AS s LEFT JOIN sleva_kniha USING(id_sleva) LEFT JOIN kniha AS k USING(id_kniha) LEFT JOIN kniha_obrazek AS ko USING(id_kniha) WHERE s.id_sleva= " Diskuze Mareš, Jaroslav - Kurupira - zlověstné tajemství | Knihovnice.cz

Diskuze k recenzi: Mareš, Jaroslav - Kurupira - zlověstné tajemství

recenze, Jaromír Kopeček, 23. května 2006, hodnocení recenze

Kurupira - démonická stolová hora v srdci amazonských pralesů se vine dílem krále českých záhadologů a dobrodruhů Jaroslava Mareše téměř jako zlatá nit. Nejnovější kniha poprvé shrnuje kompletní autorovy texty k tomuto tématu, z nichž měl možnost ochutnat již v Hledání Ztraceného světa a Hrůze zvané Kurupira.

Celý článek

Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům

Příspěvek z diskuze Mareš, Jaroslav - Kurupira - zlověstné tajemství

 • Ikona j.kopeček j.kopeček 9.6.2006

  Jeden a tentýž Mareš

  On toho napsal spoustu: Záhadu dinosaurů, Detektivem v říši zvířat, Tyrkysovou karavanu (to vyšlo na modrém papíře), Yettiho a možná i desítky dalších.
  Nízké hodnocení jsem tomu dal hlavně kvůli té třetí části. V podstatě se mi nelíbil ten nával ufologie. Přišlo mi, že:
  1) závěr dopisoval horkou jehlou, když se objevila možnost vydat nekrácené texty o Kurupiře.
  2) to nemá lehkost záhadologických knih jako byl Yetti a ta o tajemných zvířatech. Přijde mi, že dnes, už se záhadologické knihy nedají psát stalem: Tam byli ufomnni, ja jsem je viděl.
  3) strašně účelově upspořádal zdroje, říká jen co se mu hodí. Já vím, že takhle se to dělá, ale tady je to moc. O té oblasti existují desítky článků, navíc je to zapádě provařené záhadologické téma - o démonovi Curupirovi je dokonce film.
  Vyhledal jsem si publikace Fewcotta (to je ten, co měl dodat údaje Doylovi) z té doby a o pohraničí Venezuely nic nenašel. On proslul jako vedoucí rozhraničovací komise v Matto Grossu, ale jeho expedice do Venezuely byly spojovány s městy v džungli a odborná veřejnost jej měla, řekněme, za podivína.
  Nenašel jsem na internetu Waiky, taková ani podobně znějící skupina Janomamů není. Nedíval jsem se ale do knížky Ettore Biocca: Sama mezi Indiány.
  Takže tak, než se do toho zamotám. Čtení je to jinak příjemné, v první části trochu nostalgické, ale to snad bylo z recenze vidět. Já jsem strávil dva dny dohledáváním pramenů, takže jsem měl při hodnocení pocit, že mě vodil za nos.


  Jednak provádí selektivní výběr, co zmínit