string(533) "1064 - You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '' at line 15 - SELECT s.cena, s.cena_puvodni, DATE_FORMAT(s.datum_do, '%e.%c.%Y') AS datum_do, s.get_kod, k.autori, k.titul, k.nakladatelstvi, SUBSTR(k.rok_vydani, 1, 4) AS rok_vydani, ko.nahled, ko.obrazek FROM sleva AS s LEFT JOIN sleva_kniha USING(id_sleva) LEFT JOIN kniha AS k USING(id_kniha) LEFT JOIN kniha_obrazek AS ko USING(id_kniha) WHERE s.id_sleva= " Diskuze Urban, Miloš - Santiniho jazyk | Knihovnice.cz

Diskuze k recenzi: Urban, Miloš - Santiniho jazyk

recenze, Tomáš Fojtík, 10. května 2006, hodnocení recenze

Miloše Urbana netřeba představovat, je v současné české próze dobře uchycen a má stálé místo na pultech knihkupectví, a možná i v srdcích čtenářů. I já jsem byl nadšen jeho předchozími knihami, konkrétně Sedmikostelím a Stínem katedrály. A tak, přestože jsem byl varován, jsem se na Santiniho jazyk těšil. Styl vyprávění i jazyk Miloše Urbana mě prostě nadchnul.

Celý článek

Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům

Příspěvky z diskuze Urban, Miloš - Santiniho jazyk

 • Ikona jarka 15.7.2007

  souhlas s recenzí

  Jsem rád, že má někdo z této knihy stejné pocity jako já - jen je vyjadřuješ poněkud zdvořileji :-). Jazyk je úchvatný (jako u Urbana vždy, proto ho čtu), informace o Santinim mě chytly, ale jinak je tahle kniha totální srágora. Hlavní hrdina má úplně stupidní motivaci, proč všechny ty věci dělá, ostatní postavy jsou nevěrohodné, autor nakonec ze všeho vyklouzne díky tomu, že to hodí na bláznivou holku. Vysvětlení jsou plochá a povrchní, všechno je to tak strašně nevěrohodné. Ono to samozřejmě nemusí být všechno věrohodné, ale je to otázka zvoleného stylu poetiky - přece se to nemůže chvíli tvářit realisticky nebo kvazirealisticky a pak se z toho vylhávat. Třeba u Hastrmana beru všechno tak, jak to je, protože to je fantazie, a je to ok. Zkrátka - tahle kniha mě fakt naštvala, skoro mi připadá, že si dělá Urban z lidí srandu, a to si teda čtenář nezaslouží, když tomu věnuje peníze a čas. A je to hrozná škoda i Urbanova času, protože toho musel hodně nastudovat a odsedět si to a pak z toho vyleze taková trapnůstka na 400 stran. Brr. Doufám, že to příště bude lepší!

  • Ikona Tomáš Fojtík Tomáš Fojtík 16.7.2007

   V podstatě se naše názory shodují. Ale to je asi jasné, podle toho, co jsem psal v recenzi. Můj problém se SJ spočívá v tom, že já jsem nechtěl knihu o Janu Blažejovi Santinim, ale knihu od Miloše Urbana: hororovou, strhující, napínavou a tajuplnou. A jak SJ dopadl je zřejmé z recenze i z toho, co píšeš. Bojím se teď každé další Urbanovy knihy. Nicméně - teď čtu a píšu recenzi na jeho povídky a to je překvapivě dobré. Proč - to se dozvíš z recenze ;)

   • Ikona jarka 31.8.2007

    nějak mě ten Urban znavil :-)

    Přečetla jsem skoro všechny Urbanovy knihy a moje počáteční nadšení notně ochablo. Stín katedrály mě namlsal, ale pak už jen sestupná tendence. Pole a palisáda se mi docela líbilo, je na tom trošku vidět, že to je na objednávku, protože to nepřichází s ničím novým, ale líbil se mi ten pohled na věc. Rukopisy mě bavilo číst a čekala jsem, kam to povede, ale ten konec mi přišel hrozně laciný. Vlastně cítím ve většině Urbanových knih stejný problém - skvěle nahozeno, výtečný jazyk, ale divný, laciný závěr. Jako by nakonec nevěděl, co s tím. Nebo jako by neměl napsaný žádný boďák nebo osnovu a v jedné fázi ho to najednou přestalo bavit, tak to ukončí, jak ho napadne. Pětikostelí mám rozečtené už několik týdnů a nějak nemůžu pokračovat, vůbec mě to vlastně nezajímá, je to stejný jako všechno ostatní. Nejlepší mi fakt připadá Hastrman, ale klidně bych oželela druhou část knihy (to je ta "ekoteroristická" a mnohem, mnohem slabší) - jinak logline ekoteroristický román je čistě marketinkový pojem, jako čtenář se toho rozhodně neobávej :-) Jo a ty Mrtvý holky na mě zapůsobily docela dobře - jen u některých je strašně brzo vidět, kam to vede, a místy jsem měla problém s koncentrací - když to bylo víc mimo realitu, než jsem čekala :-) Ale fakt je, že když se nepovede povídka, člověk to snadněji odpustí a vrhne se na další. No, jsem zvědavá, co nás čeká teď. Kéž by si Miloš napsal nějakou osnovu nebo dějovou kostru a pracoval napřed s ní... Působí to na mě dojmem, jako když člověk jede formulí, řítí se, vybírá zatáčky, prostě bomba, a pak mu nějak dojde benzín a formule zpomalí a sjede z trati a já čtenář si najednou uvědomím, že sedím v trabantu ve škarpě. Tak bych někdy ráda dojela v tý formuli až do cíle... :-)