string(533) "1064 - You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '' at line 15 - SELECT s.cena, s.cena_puvodni, DATE_FORMAT(s.datum_do, '%e.%c.%Y') AS datum_do, s.get_kod, k.autori, k.titul, k.nakladatelstvi, SUBSTR(k.rok_vydani, 1, 4) AS rok_vydani, ko.nahled, ko.obrazek FROM sleva AS s LEFT JOIN sleva_kniha USING(id_sleva) LEFT JOIN kniha AS k USING(id_kniha) LEFT JOIN kniha_obrazek AS ko USING(id_kniha) WHERE s.id_sleva= " Diskuze - Flegr, Jaroslav - Zamrzlá evoluce | Knihovnice.cz

Diskuze ke knize: Flegr, Jaroslav - Zamrzlá evoluce

knihy, hodnocení knihy

Většina biologů i studentů přicházejících studovat biologii na vysokou školu se domnívá, že evoluční biologie je v podstatě uzavřená kapitola vědy. Ale co když je všechno úplně jinak? Co když právě evoluční biologie v 70. a 80. letech uplynulého století prodělala v naprosté tichosti zcela zásadní revoluci, po níž by se vlastně měly od základu přepsat veškeré učebnice tohoto oboru? Co když je i nový model evoluce vycházející z dawkinsovsko-hamiltonovské teorie sobeckého genu, založené na soupeření různých variant téhož genu o předání co největšího počtu vlastních kopií do dalších generací, stejně chybný jako původní model Darwinův, a vbrzku nás proto čeká revoluce další? A nemohla by stávající model nahradit například teorie takzvané zamrzlé evoluce? Teorie, která předpokládá, že naprostá většina druhů, se kterými se v přírodě setkáváme, není schopná se evolučně vyvíjet, ani když jsou vystaveny sebesilnějšímu selekčnímu tlaku, a tak pouze pasivně čekají, až se změny v jejich prostředí nahromadí v takové míře, že jim nezbude, než způsobně vyhynout. Kde se berou nové druhy, jak je možné, že jsou druhy účelně přizpůsobeny svému prostředí a jak může v takovémto evolučně zamrzlém světě vůbec docházet k evoluci? Odpověď na uvedené otázky, jakož i otevřený a někdy poněkud svérázný pohled do zákulisí dnešní vědy nabízí tato kniha.

Celý článek

moje knihovnice

Přidejte se a získáte

 • Možnost zapojit se do diskuzí
 • Přehled o komentářích a reakcích na vaše příspěvky
Založte si účet

Dále chystáme:

 • Vlastní digitální čtenářský deník
 • Vstup do soutěží o zajímavé ceny
 • Slevy na knihy a výhodné nabídky
 • Možnost hodnotit knihy a autory
 • Možnost psát recenze
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům

Diskuze

 • Ikona Pavel Dudr 25.6.2007

  Skvělá kniha

  Je to skvě lá kniha, všem ji vřele doporučuji. Evoluční biolog Doc.RnDr. J. Flegr zde píše, že Darwinova teorie o vzniku druhů přirozeným výběrem z náhodně vzniklých mutací platí jen a pouze pro bakterie ( viz nové druhy bakterií,které jsou odolné vůči antibiotikům). Vývoj složitějších organizmů se pak řídí podstatně jinými a složitějšími zákonitostmi. Jeho teorie zamrzlé plasticity říká, že evoluce vyšších organizmů probíhá pouze v čase, který představuje 1-2% z celkové doby, po kterou se daný druh na Zemi vyskytuje. Po celý zbytek této doby se tyto organizmy prakticky nemění, a když se přírodní podmínky natolik změní, že se jim už nedokáží přizpůsobit, neodvratně vyhynou. Takže naprostá většina živočišných druhů ( včetně člověka ), které dnes na Zemi žijí, se nutně nachází ve stadiu tohoto evolučního zamrznutí.

  • Ikona j.kopeček j.kopeček 29.6.2007

   Jenom doplním,

   že rozepsané je Gouldovou teorií přerušované rovnováhy, což ostatně autor sám píše.
   Trochu bych byl opatrný s "jen a pouze" evoluční teorie je příliš rozlezlá po mnoha aplikovaných oborech, aby mohla být špatně. Pochopitelně není teologie a proto se nemusí slovo od slova shodovat s tím, co napsal Darwin.