string(533) "1064 - You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '' at line 15 - SELECT s.cena, s.cena_puvodni, DATE_FORMAT(s.datum_do, '%e.%c.%Y') AS datum_do, s.get_kod, k.autori, k.titul, k.nakladatelstvi, SUBSTR(k.rok_vydani, 1, 4) AS rok_vydani, ko.nahled, ko.obrazek FROM sleva AS s LEFT JOIN sleva_kniha USING(id_sleva) LEFT JOIN kniha AS k USING(id_kniha) LEFT JOIN kniha_obrazek AS ko USING(id_kniha) WHERE s.id_sleva= " Diskuze - Florian, Jan; Florian, Gabriel - Být dlužen za duši | Knihovnice.cz

Diskuze k recenzi: Florian, Jan; Florian, Gabriel - Být dlužen za duši

recenze, Jana Rezková, 7. srpna 2008, hodnocení recenze

Dovolte mi, abych zde představila novou knihu mimořádné historické a kulturní hodnoty, která je biografická, ale rovněž zvláštní tím, že probíhá jako rozhovor Aleše Palána s bratry Florianovými. Synové Josefa Floriana zde vyprávějí o svém otci. Jejich vyprávění působí tak, že si čtenář uvědomuje osobnost nejen jejich otce, ale i obraz doby, krajiny, ale i myšlení lidí. Tato kniha nám představuje významnou českou literární scénu první poloviny dvacátého století...

Celý článek

moje knihovnice

Přidejte se a získáte

 • Možnost zapojit se do diskuzí
 • Přehled o komentářích a reakcích na vaše příspěvky
Založte si účet

Dále chystáme:

 • Vlastní digitální čtenářský deník
 • Vstup do soutěží o zajímavé ceny
 • Slevy na knihy a výhodné nabídky
 • Možnost hodnotit knihy a autory
 • Možnost psát recenze
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům

Diskuze

 • Ikona Jan 8.3.2010

  Opravy chyb v knize

  Aleš Palán: Být dlužen za duši

  Str. 12
  Matrikové zápisy neměl Josef v ruce na faře, nýbrž požádal o údaje na brněnskou matriku, odkud mu byly v roce 1971 proti platbě kolkem zaslány. Veškeré záznamy matrik musely být ze všech far v padesátých letech odevzdány do Brna.

  Str. 27
  Janoušková (Iva) se do Itálie provdala v roce 1971, roku 1950 se narodila. Jiná Janoušková se do Itálie ze St. Říše neprovdala.

  Str. 66
  Událost s puškou od Heziny se musela stát před rokem 1924, nikoli roku 1928, protože opakovačku z Belgie na jedenáct ran koupil Josef Florian roku 1924.

  Str. 72
  Triangl nestál na Nepomuckém vrchu, nýbrž na Veselském vrchu nedaleko Nepomuku.

  Str. 178
  Metodějova verze zkoušky u Wiedermanna: Wiedermann přišel, sedl za varhany, čtvrt hodiny hrál, potom se zvedl, řekl „takhle to hrajte“ a odešel.

  Str. 185
  Je nefér zmínit Olivu a neuvést Pavla Kryštofa Nováka z Moravských Budějovic, který má největší sbírku Michaelovy grafiky a doposud jej nejvíce popularizoval.

  Str. 186
  K bramborovému kombajnu Michael vynalezl velké drátěné kolo na zbavování brambor hlíny. Opravdu něco takto zkonstruovaného (taženého koněm) měli a zkoušeli to na poli za Starou Říší (u Božích muk). V onen okamžik přišel za Michaelem nějaký inženýr z NDR coby zákazník, stroj viděl a princip použil ke konstrukci bramborových kombajnů v NDR.

  Str. 195
  Josef Florian ml. byl maltézským rytířem od roku 1947.

  Str. 201
  Kniha Zima, jaro ptáčata od J. V. Sládka vyšla roku 1992.

  Str. 251
  Josef vypátral roku 1970 majitele pušky, který souhlasil, že mu ji prodá. Požádal si tedy o povolení k nákupu zbraně. Jako odezva mu na svátek sv. Josefa roku 1971 přišla výzva, aby odevzdal jedinou zbraň, kterou ještě vlastnil.

  Str. 277
  Metoděj nepřepsal dům na Jendu, nýbrž zanechal řádnou závěť, ve které dům odkázal Josefu Florianovi (1968), Jendovi (1962) a Aleši Florianovi (1951). Tak se stalo. Všichni tři jsou vnuci starého Floriana.  Str. 295
  Manželka Josefa Floriana (1915) není rozená Kvasničková, nýbrž Blechová. Aleš není potomkem Václava Floriana (1927) a Milady Štaifové, nýbrž Václava Floriana (1927) a jeho manželky Květy.


  Kniha dobře napsaná a velmi čtivá – bohužel jen pro čtenáře v okruhu jednoho kilometru kol míst, kde se děj odehrával, tudíž pro některé Staroříšáky. Jinak to nemůže nikoho zajímat. Koho to zajímá, nenajde očekávané.
  O díle Josefa Floriana napsal vyčerpávající publikaci Andrej Stankovič a jeho dílem se odborně zabývá a publikuje o něm Jitka Bednářová z brněnské filosofické fakulty Masarykovy university.
  Nutno ocenit a pochválit, že se při rozhovorech Jan i Gabriel Florianovi ovládali a drželi svoji fantazii na uzdě, což nebývalo zvykem – pokud to ovšem někdo při úpravě knihy nevyškrtal. Velmi fundovaně je v knize napsána zadina od autora knihy. Z ní plyne, že Josef Florian nemohl mít pokračovatele a s jeho smrtí jeho dílo končí.
  Jeho umělecky nadané děti po celý svůj život tvořili, leč pouze díla oblastního významu. Je směšné hledat jeho následníky ve vnoučatech, ze kterých nemá nikdo vyjma Juliany Jirousové (výtvarnictví), Jana Floriana (sochařství) a Aleše Floriana (grafika) výtvarné či literární nadání. Oni však tvoří sami za sebe.  Jenda

  Stará Říše, 18. ledna 2008