Diskuze k recenzi: Mareš, Jaroslav - Kurupira - zlověstné tajemství
Kurupira - démonická stolová hora v srdci amazonských pralesů se vine dílem krále českých záhadologů a dobrodruhů Jaroslava Mareše téměř jako zlatá nit. Nejnovější kniha poprvé shrnuje kompletní autorovy texty k tomuto tématu, z nichž měl možnost ochutnat již v Hledání Ztraceného světa a Hrůze zvané Kurupira.
Nově v diskuzi
-
myšikrysa 13.9.2016
Waikové
Waikové určitě existují a opravdu sídlí v té oblasti. Zmiňuje se o nich Z. Veselovský (zoolog, dřívější ředitel ZOO Praha) v knize K pramenům Orinoka, která je hlavně o fauně Amazonie.
Ale Mareš je podle mě rozhodně zmaten nebo mystifikuje úmyslně, protože podle cestovatelských webů tam žádný bordel v mapách není a do té oblasti se vstupovat může. -
Ondřej 4.12.2011
Kurupira
Zdravím Vás,,našel jsem vaší reakci na jedné s Diskuzí,,je na Vás nějaký kontakt?
Poula Ondřej -
Abe 3.9.2011
Waikové
Waikové skutečně existují, o tuhle oblast světa mezi Venezuelou a Brazílií se už dlouho zajímám. Dokonce jsem před lety byl na Roraimě, nejvyšší stolové hoře. Právě že si nečetl knížky, které uvádí p. Mareš jako zdroj. E. Biocca a ještě jedna, teď si nevzpomenu na autora.
-
eli 20.7.2011
skvele
nahodou se mi dostala do ruky kniha od J.Marese Smrt ve sloni trave,, mooooc pekne,velmi ctive.Zmenilo mi to pohled na divoka zvirata,tak celkove na Afriku.Tesim se na dalsi knihu.

Přidejte se a získáte
- Možnost zapojit se do diskuzí
- Přehled o komentářích a reakcích na vaše příspěvky
Dále chystáme:
- Vlastní digitální čtenářský deník
- Vstup do soutěží o zajímavé ceny
- Slevy na knihy a výhodné nabídky
- Možnost hodnotit knihy a autory
- Možnost psát recenze
Diskuze
-
Teri 29.5.2009
skvělé!!!
na knížku od Jaroslava Mareše jsem narazila náodou a úplně mě uchvátila, je až neuvěřitelné že by mohlo něco takového existovat, nádhera!!!!
-
Roman 16.12.2006
Jedu tam
Ať tak, či tak, kniha mě popíchla. Jedu tam a uvidí se.
-
pedro 9.6.2006
Recenze se mi vyloženě líbí, ale vrtá mi v hlavě, že vzhledem k víceméně kladnému textovému hodnocení dáváš "jen" 60%.
Domnívám se, že jde o stejného J.Mareše, od kterého jsem kdysi četl cestopis "V tropech tří světadílů" (název bez záruky, už je to dávno). A to bylo docela čtivě napsáno, jinak bych na to určitě zampomněl.-
j.kopeček 9.6.2006
Jeden a tentýž Mareš
On toho napsal spoustu: Záhadu dinosaurů, Detektivem v říši zvířat, Tyrkysovou karavanu (to vyšlo na modrém papíře), Yettiho a možná i desítky dalších.
Nízké hodnocení jsem tomu dal hlavně kvůli té třetí části. V podstatě se mi nelíbil ten nával ufologie. Přišlo mi, že:
1) závěr dopisoval horkou jehlou, když se objevila možnost vydat nekrácené texty o Kurupiře.
2) to nemá lehkost záhadologických knih jako byl Yetti a ta o tajemných zvířatech. Přijde mi, že dnes, už se záhadologické knihy nedají psát stalem: Tam byli ufomnni, ja jsem je viděl.
3) strašně účelově upspořádal zdroje, říká jen co se mu hodí. Já vím, že takhle se to dělá, ale tady je to moc. O té oblasti existují desítky článků, navíc je to zapádě provařené záhadologické téma - o démonovi Curupirovi je dokonce film.
Vyhledal jsem si publikace Fewcotta (to je ten, co měl dodat údaje Doylovi) z té doby a o pohraničí Venezuely nic nenašel. On proslul jako vedoucí rozhraničovací komise v Matto Grossu, ale jeho expedice do Venezuely byly spojovány s městy v džungli a odborná veřejnost jej měla, řekněme, za podivína.
Nenašel jsem na internetu Waiky, taková ani podobně znějící skupina Janomamů není. Nedíval jsem se ale do knížky Ettore Biocca: Sama mezi Indiány.
Takže tak, než se do toho zamotám. Čtení je to jinak příjemné, v první části trochu nostalgické, ale to snad bylo z recenze vidět. Já jsem strávil dva dny dohledáváním pramenů, takže jsem měl při hodnocení pocit, že mě vodil za nos.
Jednak provádí selektivní výběr, co zmínit-
pedro 9.6.2006
Dík za odpověď, i to umístění odvolávek v recenzi se mi moc líbí.
Vlastně je to dobrá knížka, když vyprovokuje čtenáře k hledání, třeba na internetu. To "beru" za klad i u knížek našeho záhadologa A.Vašíčka. Nemusím souhlasit, ale popíchne mě to k tomu, abych se postrčil někam dál. -
pedro 29.6.2006
Měl jsi pravdu, těch 60% sedí.
-
krush 31.10.2009
Waikové že neexistují???
Doporučuji zadat do Googlu heslo Yanomama Waika a uvidíte, jak se mýlíte :O)).
-
Abe 3.9.2011
Waikové
Waikové skutečně existují, o tuhle oblast světa mezi Venezuelou a Brazílií se už dlouho zajímám. Dokonce jsem před lety byl na Roraimě, nejvyšší stolové hoře. Právě že si nečetl knížky, které uvádí p. Mareš jako zdroj. E. Biocca a ještě jedna, teď si nevzpomenu na autora.
-
myšikrysa 13.9.2016
Waikové
Waikové určitě existují a opravdu sídlí v té oblasti. Zmiňuje se o nich Z. Veselovský (zoolog, dřívější ředitel ZOO Praha) v knize K pramenům Orinoka, která je hlavně o fauně Amazonie.
Ale Mareš je podle mě rozhodně zmaten nebo mystifikuje úmyslně, protože podle cestovatelských webů tam žádný bordel v mapách není a do té oblasti se vstupovat může.
-
-
-
petr 8.6.2006
Kurupira
Zrovna knihu čtu, jsem kousek před koncem. I když některé momenty jsou popsány snad trochu víc naturalisticky, možná i surrealisticky, dají laikovi nástin situace a stavu věcí v divočině Amazonie, jak ze strany indiánů tak i civilizados. Obě části, zážitky pana Mareše i převyprávění cizího příběhu, mají spád, dobře se čtou.
-
Marek 3.11.2006
Takže si všichni myslíte, že p. Mareš to psal stylem jako např. dr. Souček, který stíral rozdíly mezi fikcí a realitou ?
-
j.kopeček 13.11.2006
Svým způsobem ano
První část je cestopis, patně velmi reálný, druhá část je dobrodružná novela a třetí je záhadologická esej, o jejíž podstatě jsem psal v recenzi i komentářích. Vlastně se tedy nejedná o prolínání reality a fikce na úrovni stránek, ale spíše až celé knihy.
-
Peter Stevan 24.12.2007
A co takhle se zeptat
Vaše recenze mě docela zaujala. Jen mi tam chybí maličkost. I já jsem se začal zabývat věcmi, které J. Mareš na konci knihy popisuje. Vzhledem k tomu, že jsem v J. Americe pobýval, jsem učinil prosté. Napsal jsem několik dopisů s žádostmi o povolení vstupu na uvedené území. Jak brazilské, tak venezuelské straně. Situace je přesně taková, jak jí p. Mareš popisuje. Striktní odmítnutí a upozornění, že vstup nelze v žádném případě povolit. S tím rozdílem, že už nejde o ochranu etnika Yanomamu, ale o ryze strategické důvody. Požádal jsem o pomoc naše ministerstvo zahraničí. Jaká asi bude odpověď? Zatím čekám.
-
j.kopeček 25.12.2007
Striktní odmítnutí
je často rituální for´mulí mající ukázat velikost majestátu. Striktního odmítnutí se Vám dostane, když úřadu v Česku předložíte žádost o postavení vlastní kůlny na vlastním pozemku. Na vlastní oči jsem četl, že pozemní hranice mezi Myanmarem a Thajskem je pro cizince neprůchodná, ještě na ambasádě v Bangkoku mi to potvrdili a v Nyaung Shwe už se mi za to smáli a most pozemní hranici jsem zcela legálně přešel... Na internetu naleznete, že v oblasti pobývalo nemálo návštěvníků, prostě nemáte ty správné kontakty.
-
mc 11.1.2008
nepude to
kašlou na to, jak řekl 1 český důstojník letectva k u.s.o. (ufo)-nás (čechy) to nemusí zajímat, my jsme malí pány.asi vám česká ambasáda ani ministerstvo nepomůže, ale přál bych vám to. stejně je ta hora dost krutý a nebezpečná. a kdo vví jak skončil plukovník fawcet.....
-
Ondřej 4.12.2011
Kurupira
Zdravím Vás,,našel jsem vaší reakci na jedné s Diskuzí,,je na Vás nějaký kontakt?
Poula Ondřej
-
-
-
-
simča 14.2.2007
nazdar všichni
je mi 15 ale hodně se o kurupiru zajímám,ještě jsem tu knihu nečetla a podle vašich reakcí nevím jestli tím mám ztrácet čas.jen bych se o tom chtěla dozvědět víc ,ale nevím jak.......můžete mi ňák poradit?
-
j.kopeček 14.2.2007
Čau!
Tato kniha obsahuje všechny Marešovy starší práce o Kurupiře. Nevím, jestli o ní psal v češtině někdo jiný.
O Janomamech by mělo být hodně v knize: Ettore Biocca: Sama mezi Indiány, Nic dalšího neznám. Pokud Tě zajímají záhadologické spekulace a jak se ke Kurupiře cestovalo v 70. a 90. letech, tak doporučuji, alespoň do té doby, než Ti někdo doporučí něco lepšího. -
001 14.2.2007
rozhovor mimo jiné o Kurupiře
http://www.rozhlas.cz/radionaprani/archiv/_audio/00367935.mp3
-
-