80 %

Akunin, Boris - Případ Azazel

Více informací k této knize najdete v detailu
Vítejte v carském Rusku na konci 19. století. Do doby šlechticů i vyvrhelů, do časů nezastavitelně rozjeté vědeckotechnické revoluce. Takový je svět vytvořený ruským spisovatelem Borisem Akuninem, který patří ke komerčně nejúspěšnějším autorům dnešní ruské literatury. Stejně jako u nás populární Sergej Lukjaněnko i Akunin může hrdě říct, že se literaturou uživí, což např. v Čechách nemůže říct asi žádný spisovatel. Boris Akunin je ale tajnůstkář, a tak teprve nedávno prozradil svoji pravou tvář. Jeho skutečné jméno je Grigorij Šalvovič Čchartišvili, pochází z Gruzie, kde se v roce 1956 narodil, ale od 1958 už vyrůstal v matičce Moskvě. Na zdejší univerzitě vystudoval japonologii a později pracoval jako redaktor v literárním časopisu. Od roku 2000 se už živí jako profesionální spisovatel.

Za svoji čtenářskou popularitu vděčí především postavě Erasta Fandorina, o jehož napínavých případech už napsal 11 románů a jednu povídkovou sbírku. První kniha "Případ Azazel" (orig. Azazel, 1998) nás zavádí do Moskvy roku 1876, kde se odehraje podivná sebevražda bohatého mladíka. To v tehdejší době nikoho moc nevzrušovalo, ale tento případ se dostane k rukám mladého a horlivého úředního zapisovatele moskevského kriminálního úřadu Erasta Petroviče Fandorina. Ten se v kanceláři doslova nudí, a proto se s dovolením svého nadřízeného Grušina vrhá do kola vyšetřování, které ho nakonec dovede až k odhalení celosvětové konspirace.

Stále komplikovanější případ zavádí našeho hrdinu,a tím i nás, nejen do tehdejší Moskvy, ale i do Londýna a Petrohradu. Na svých cestách poznává mnoho postav, na kterých Akunin nešetřil svojí fantazií. Jako v každém pořádném dobrodružném příběhu tedy zde narazíme na okouzlující a přitažlivou krásku Běžeckou, chladného a cynického důstojníka Ippolita Zurova, geniálního vyšetřovatele Brillinga, či opravdu slizkého Pyžova. Prostě celé spektrum postav a postaviček, které mají vytvořit tento dokonale sepsaný příběh. Na druhou stranu ale musím přiznat, že pro mne byli tyto postavy možná až moc černobílé. Snad s výjimkou přitažlivé Běžecké a cynického Zurova, kteří své tajemství zcela neodhalili ani na konci knihy, a u kterých si ani sám Fandorin nebyl jistý, na kterou stranu barikády vlastně patří.

Důvod úspěchu tohoto seriálu vidím především ve stylu autora, v jeho vtipnosti, lehkosti, a především v květnatosti stylu. Tím autor nejen navozuje atmosféru tehdejších carských časů, ale i přebírá styl tehdejší literatury. Možná na můj vkus je trochu moc popisný, ale i to má svojí krásu.

Samotná postava Erasta Fandorina má své opravdové kouzlo. Nám čtenářům nezbývá než usmívat se na touto horlivou, a přitom tak stydlivou osůbkou, která přežívá spíše díky velké dávce štěstí, tak štědře mu vkládané panem autorem.

Jediná věc, která mi až do rámce knihy nezapadal, je závěr. Kniha není nijak brutální, a proto mi konečná scéna, s tou avizovanou utrženou dívčí rukou s čerstvě navlečeným snubním prstýnkem do konceptu knihy nezapadá. Stejně tak i vlastně ta příčina zohavení, která najednou z Fandorina dělá opravdu hlupáka.

Český čtenář se může setkat s tímto sympatickým vyšetřovatelem v dalších třech knihách vydaných v nakl. Albatros: "Turecký gambit", "Leviatan" a "Achillova smrt".

Na základě příběhu byl v Rusku natočen i TV seriál, a v Hollywoodu se chystá i filmový přepis.


29.03.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2,25.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Záhir
(2) Valčík na rozloučenou
(3) Gump & Comp.
Na podzim loňského roku vyšly oba dva díly Forresta Gumpa u nakladatelství XYZ znovu a já bych nyní chtěla krátce představit díl druhý - Gump & Comp. Na cestě mezi prvním a druhým dílem Forrest ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům