Za svoji čtenářskou popularitu vděčí především postavě Erasta Fandorina, o jehož napínavých případech už napsal 11 románů a jednu povídkovou sbírku. První kniha "Případ Azazel" (orig. Azazel, 1998) nás zavádí do Moskvy roku 1876, kde se odehraje podivná sebevražda bohatého mladíka. To v tehdejší době nikoho moc nevzrušovalo, ale tento případ se dostane k rukám mladého a horlivého úředního zapisovatele moskevského kriminálního úřadu Erasta Petroviče Fandorina. Ten se v kanceláři doslova nudí, a proto se s dovolením svého nadřízeného Grušina vrhá do kola vyšetřování, které ho nakonec dovede až k odhalení celosvětové konspirace.
Stále komplikovanější případ zavádí našeho hrdinu,a tím i nás, nejen do tehdejší Moskvy, ale i do Londýna a Petrohradu. Na svých cestách poznává mnoho postav, na kterých Akunin nešetřil svojí fantazií. Jako v každém pořádném dobrodružném příběhu tedy zde narazíme na okouzlující a přitažlivou krásku Běžeckou, chladného a cynického důstojníka Ippolita Zurova, geniálního vyšetřovatele Brillinga, či opravdu slizkého Pyžova. Prostě celé spektrum postav a postaviček, které mají vytvořit tento dokonale sepsaný příběh. Na druhou stranu ale musím přiznat, že pro mne byli tyto postavy možná až moc černobílé. Snad s výjimkou přitažlivé Běžecké a cynického Zurova, kteří své tajemství zcela neodhalili ani na konci knihy, a u kterých si ani sám Fandorin nebyl jistý, na kterou stranu barikády vlastně patří.
Důvod úspěchu tohoto seriálu vidím především ve stylu autora, v jeho vtipnosti, lehkosti, a především v květnatosti stylu. Tím autor nejen navozuje atmosféru tehdejších carských časů, ale i přebírá styl tehdejší literatury. Možná na můj vkus je trochu moc popisný, ale i to má svojí krásu.
Samotná postava Erasta Fandorina má své opravdové kouzlo. Nám čtenářům nezbývá než usmívat se na touto horlivou, a přitom tak stydlivou osůbkou, která přežívá spíše díky velké dávce štěstí, tak štědře mu vkládané panem autorem.
Jediná věc, která mi až do rámce knihy nezapadal, je závěr. Kniha není nijak brutální, a proto mi konečná scéna, s tou avizovanou utrženou dívčí rukou s čerstvě navlečeným snubním prstýnkem do konceptu knihy nezapadá. Stejně tak i vlastně ta příčina zohavení, která najednou z Fandorina dělá opravdu hlupáka.
Český čtenář se může setkat s tímto sympatickým vyšetřovatelem v dalších třech knihách vydaných v nakl. Albatros: "Turecký gambit", "Leviatan" a "Achillova smrt".
Na základě příběhu byl v Rusku natočen i TV seriál, a v Hollywoodu se chystá i filmový přepis.