70 %

Altman, John - Hra špionů

Více informací k této knize najdete v detailu
Druhá světová válka je velmi vděčné téma pro autory celého světa. Ono je fakt, že která jiná historické událost měla na lidstvo takový vliv, která během šesti let měla na svědomí 50 miliónů mrtvých a další milióny zmrzačených zraněných, a která stále zajímá statisíce čtenářů.

Jedním z žánrů, které tuto událost často používají, jsou špionážní příběhy. V této oblasti už máme několik kultovních titulů, jako "Oko jehly" od Kena Folletta, "Orel přistál" J. Higginse, "Černý kříž" G. Ilese, nebo "Spící agent" Daniela Silvy. Mezi nové hvězdné objevy se teď řadí i spisovatel John Altman, který se proslavil svojí prvotinou "Střet špiónů". Jeho dalším dílem je kniha "Hra špiónů", která sice není druhým dílem Střetu, ale vychází ze stejných reálií a některých postav.
Příběh knihy nás zavádí na počátek WWII., kdy Němci teprve osnovali své plány na ovládnutí celého světa, a kdy jim zatím stačilo zabrání Československa a společný rusko-německý zábor Polska. Západní Evropa sice tuší, že Hitler má vyšší cíle, že bude chtít ovládnout celou Evropu, ale zatím věří v sílu své obrany a zbraní. Jediné, co by potřebovali vědět, je jak povedou Němci útok. A tady vstupuje do hry anglický agent MI6 William Hobbs. Jeho úkolem není ani tak získat cenné vojenské informace, ale zachránit už před lety nasazeného agenta Evu Bernhardtovou, která právě informace o směru útoku měla sehnat. Bernhardtová totiž neví, že německé gestapo a SD už ví o její roli, a tak je jasné, že ji chtějí použít jako zdroj falešných informací pro nepřátelskou stranu. MI6 by sice mohla s klidem Bernhardtovou odepsat, ale není tu jen profesní důvod pro její záchranu, ale i osobní důvod, který má Hobbs. Tak se rozehraje hra špiónů.
Kniha "Hra špiónů" se odlišuje od ostatních, např. výše zmiňovaných titulů, tím, že zde vlastně nejde o sbírání tajných vojenských plánů a materiálů. Němci totiž ví, kdo je Eva, a tak jí záměrně podstrkují falešné informace. Jde spíše o psychologickou hru, kdo prostě více vydrží, kdo pro koho pracuje, jaké jsou jeho cíle, a jak se zachová. V ději nás čeká opravdu množství zajímavých postav, které překvapují svojí osobností a myšlením. K nejzajímavějším patří postava kriminal inspektor Fricka. Tento mladý nadějný důstojník gestapa byl jedním z prvních vykonavatelů řešení židovské otázky v dobytém Polsku. My se s ním setkáváme po jeho návratu, kdy se do Reichu vrací úplně jiný Frick, než ten, který odjel plnit rasový úkol. Hrůza, kterou rozséval na východě, plně změnila jeho pohled na svět. Stal se z něj nevypočitatelný chladný muž, který děsí i své nadřízené.
Co se týče jinak děje, nepatří v knize k tomu nezajímavějšímu. Čím mne překvapil, je Altmanův pohled gestapo a SD. Zatímco většina příběhů je prezentuje jako bezcitné a neomylné lidi, Altman nám je představuje jako tvory jako my všichni. Jejich operace proti Hobbsovi a Bernhardtové jsou od počátku zpackané, nedotažené. Jediná osoba, která z toho vypadává je právě Frick. Dalším netradičním prvkem je fakt, že ať agenti zjistí co chtějí, historii to nezmění. Altman dodržel historické skutečnosti, a tím jakoby vlastně jen potvrdil, že mu nešlo o klasický špionážní příběh, ale primárně o pozoruhodnou galerii postav a charakterů. Nelze popřít, že není dobrý vypravěč, nápad je zde zajímavý, snaží se dodržet klasický schémat pro tento typ literatury, za přečtení kniha rozhodně stojí, ale můj osobní názor je, že na ligu, do které patří tituly jako "Oko jehly", či "Orel přistál", zatím nestačí.


26.07.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Altman, John - Hra špionů (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 4,25.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Léčitelka
(2) Rubín v kouři
(3) Dětské básničky
Obě umělkyně provází naše malé děti od jara do zimy. Od jara do zimy, tak letí čas... Mezitím objevuji různé další básničky, například uspávací: Malý Míša usnul v trávě, o čem se mu asi zdá? To ti ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům