100 %

Ammaniti, Niccoló - Já se nebojím

Více informací k této knize najdete v detailu
Itálie - kolébka civilizace, kolébka kultury - a je až zarážející, že když se řekne současný italský autor, téměř jediný, na kterého jsem si já a lidé v okolí vzpomněli, byl Umberto Eco. Jinak nikdo. Na druhou stranu je faktem, že Itálie je podle posledních výzkumů země s nejmenším procentem čtenářů v zemích EU. Pouze jeden z deseti dospělých Italů přečte aspoň jednu knihu ročně. Když tedy chcete poznat současnou italskou tvorbu, a má to být někdo jiný než U. Eco, kniha "Já se nebojím" (orig. Io non ho paura, 2001) od Niccoló Ammanitiho (*1966) je jedinečnou příležitostí.

Příběh nás zavede na slunný jih Itálie, do pekelně horkého léta na konci 70. let minulého století. Ve vesničce Acqua Traverse, chudé osadě o pouhých pěti staveních mezi nekonečnými lány obilí, se odehrává příběh malého Michela, který toho léta poprvé narazí na krutost okolního světa dospělých. Uprostřed hry s jedinými pěti dětmi z vesničky objeví zbořený a opuštěný dům, skrytý za jedním kopcem ve stinném údolíčku. Ale největší tajemství se skrývá na jeho zpustošeném dvorku, kde pod harampádím najde velkou smradlavou jámu, a v ní ... mrtvolu dítěte. Michele je šokován, ale i hříšně nadšený, protože objevil něco děsivého a zajímavého, a ví to pouze a pouze jen on. Nikdo jiný z dětí, ani snad ve vesničce o tom snad nemá páru. Tedy až na vraha. Mrtvola mu nedá spát, a i když se bojí, stejně neodolá, a ještě jednou se za ní sám vydá. A ta špinavá a smradlavá věc, kterou považoval za dětskou mrtvolu s nohou přikovanou řetězem k železné tyči, ožije, začne se hýbat a vydávat neidentifikované zvuky. Z nebohé bytosti se vyklube kluk, který to asi nemá v hlavě v pořádku, protože stále Michela nazývá andělem strážným, a bojí se příchodu pána červů. Souběžně s touto událostí přijíždí cest za prací i Michelův otec, který nečekaně zůstává doma, a ještě přiváží na návštěvu tajemného muže, kterého od prvního setkání Michela nemůže vystát. V této fázi už čtenáři začíná nahlodávat v hlavě myšlenka únosu, což je na konec krutá realita.

Už od prvních stránek jsem příběhu propadl. Hned ve mně evokovala stejný pocit, jako u četby asi jedné z mých nejoblíbenějších knih - novely "Tělo" od Stephena Kinga. Velmi sugestivní příběh, který v sobě nádherně slučuji melancholii vzpomínek na naše dětství, dle psychologů jediného šťastné období lidského života, s naivitou a fantazií, které jsme schopni pouze v tomto věku. Jako kontrapunkt je zde právě únos dítěte, na kterém se podílí Michelův otec a vlastně celá osada. Co musím nejvíce vyzvednout, je autorova schopnost naprosto důvěryhodně proniknout do dětské psychiky, do dětského světa, s jeho fantazií, nápady a odvahou. Dále je to Ammanitiho umění vykreslit prostředí. Letní žár, prach a monotónní šumění zralého obilí v jeho vyobrazení dokonale souzní s celkovým vyznění příběhu. Samotný příběh, nebo řekněme osud uneseného dítěte, nehraji ani tak velkou roli. Autor nám nenaznačí ani jak a proč k němu došlo, ani jak to s dítětem skončilo. Možná je to dané i tím, že se má jednat o skutečný případ, který se v Itálii udál, a tak je všeobecně známý. Únos je jen katalyzátor, který má malého Michela přenést z naivních dětských let do reálného světa.

Kniha byla pod stejným názvem zfilmována v roce 2003 v režii Gabriele Salvatorese. Scénář napsal sám Ammaniti.


05.04.2006
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 1,86.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1010 ohodnocených)
1091 knih
  (959 ohodnocených)
a celkem 30614 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Mládí v hajzlu V.
(2) Muž z vysokého zámku
Dick je skvělý vypravěč, po jeho slovech vyvstávají před očima situace, místnosti, charaktery, dialogy jako byste sami slyšeli. Zároveň dokáže být znepokojivě nejasný. Kladné postavy se vlečou se ...
(3) Ubik
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2018 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům