70 %

Andahazi, Federico - Vlámské tajemství

Více informací k této knize najdete v detailu
Argentinský spisovatel F. Andahazi patří mezi nejčtenější jihoamerické autory současnosti. Mohli jsme se už seznámit s jeho díly Anatom a Bohabojné ženy, které si získaly mnoho a mnoho příznivců. Na druhou stranu možná i odpůrců. V Andahaziho díle je cítit autorův jihoamerický temperament, který je ještě okořeněn jeho maďarským původem. Erotice se ...

Argentinský spisovatel F. Andahazi patří mezi nejčtenější jihoamerické autory současnosti. Mohli jsme se už seznámit s jeho díly Anatom a Bohabojné ženy, které si získaly mnoho a mnoho příznivců. Na druhou stranu možná i odpůrců. V Andahaziho díle je cítit autorův jihoamerický temperament, který je ještě okořeněn jeho maďarským původem. Erotice se ve svých dílech zásadně nevyhýbá, ba spíše naopak. Proto už u jeho prvního díla Anatom, které bylo nominováno na argentinskou literární cenu, vypukla velká vřava mezi porotci, protože někteří v Anatomovi viděli pouhou pornografii. Nakonec dostal finanční odměnu spojenou s cenou, ale samotnou cenu Nadace Fortabat nezískal. Jeho zatím čtvrtý román Vlámské tajemství (El secreto de los flamencos, 2002) v tomto ohledu viditelně pokulhává. Ne že by v příběhu erotika zmizela, ale jde spíše o duševní než fyzický vztah.
Další typický prvek pro jeho tvorbu je mystifikace. Rád říkám, že Andahazi je tzv. Maestro Mystificatoro. Při čtení jeho příběhů nevíte, kdy jde o historickou skutečnost a kdy o pouhou fikci. Stejné je to i v tomto díle. Nejste si jisti, jde-li o skutečné malíře, nebo ne (tedy nejste-li kunsthistorik.) Hlavními hrdiny jeho knihy jsou vlámští a italští malíři 15. století. Kromě jejich vzájemné rivality je spojuje jediná věc nalezení skutečné barvy Secretus Coloris in Statu Puro. Příběh se odehrává jak v upadajících Bruggách, tak ve Florencii, v dílnách jednotlivých mistrů. Každý mám něco, co vede k vytvoření Secretus Coloris in Statu Puro , skutečné barvy. Florenťan Francesco Monterga má jedinečný spis , který obsahuje návod na výrobu barvy, ale zakódovaný, a celý život se marně snaží šifru rozluštit. Starší z bruggských bratrů Van Manderových zase umí vytvořit barvu, ale ta ho na vrcholu slávy připravila o zrak, a od té doby už ji nikdy nevytvořil, a ani svému bratrovi výrobu nechce prozradit. Proto každý navzájem touží po tajemství toho druhého. Pro jeho získání jsou schopni všeho. Prostředky nemají omezení, špionáž, vraždy, či sexuální vydírání. Z toho důvodu může kniha místy připomínat historický thriller, možná i špionážní román. Je opravdu těžké definovat, kam žánrově knihu zařadit. Temné tajemství a brutální vraždy by knihu mohly přiřadit také do gotického románu, ne-li hororu. Stejně tak bych klidně knihu mohl nazvat alternativní historií.
Nic to ale nemění na faktu, že Andahazi je mistr vypravěč, jeho příběh má napětí, i když se vlastně odehrává pouze ve dvou dílnách malířských mistrů, své postavy zavádí až na okraj duševního napětí a hrůzy, a nelze opomíjet stálý pocit jisté sexuální zvrácenosti hrdinů. K tomu připočtěte i jeho umění mystifikace, kdy se až niterně bráníte zjistit pravdu o skutečných historických reáliích, protože ty Andahaziho jsou skvělejší.
Velkým plusem knihy je i její vydavatelství Odeon, které se v edici Světová knihovna opět snaží doplňovat knihy o fundované předmluvy, či doslovy. Doslov Mariany Houskové je skvělou třešničkou na tak dobré knize.


11.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Přicházející anarchie
(2) Základy psychologie emocí
Základy psychologie emocí sepsané Ivou Stuchlíkovou jsou vysokoškolskou učebnicí. Pro případné čtenáře z toho vyplývá především přehledné členění do podkapitol, klasický poznámkový a citační aparát a ...
(3) Teorie a praxe skupinové psychoterapie
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům