80 %

Ateš Periša - ohnivý muž

Více informací k této knize najdete v detailu
Ateš Periša je ohnivý muž, respektive černokněžník, co unáší princezny a týrá zvířata, ale zocelený bosenský junák Mula-Mustafa s ním pomocí několika málo drobných triků a dobrých rad od příbuzných snadno zatočí. Jak už to tak v pohádkách bývá, zatočí se s každým, když je třeba, a vzhledem k tomu, že se jedná o výbor z bosensko-hercegovské lidové tvorby, je výčet točících i točených věru přepestrý.

Knihu Ateš Periša z deseti jiných vybrali, sestavili a do češtiny přeložili Anežka Kindlerová a Jaroslav Otčenášek. Něco článků Anežky Kindlerové lze nalézt v časopise Na Východ, který je ostatně i vítanou doporučenou četbou k rozvití znalostí o tématu knihy. Jaroslav Otčenášek se specializuje na chorvatskou literaturu, ale zabývá se i přistěhovalectvím v etnologicko-sociologické perspektivě. Překladatelé knihu doplnili závěrečným teoretickým doslovem, jakož i slovníčkem krajových slov, která v textu pro větší exotičnost ponechali. Jejich již tak povedené dílo, završil Ján Petrovič svými obrázky. Jeho kresby z krátkých čárek vdechly život nejen medvědovi, co rozsápal dřevorubce, který si stěžoval, že mu smrdí z tlamy. Stejným stylem nakreslil i mapu Bosny a Hercegoviny.

Autoři do této sbírky vybrali méně známé pohádky, takže patrně okrouhali Srby, jejichž pohádky v češtině vyšly. Na čtenáře čekají motivy všeobecné, slovanské, turecké i obecně islámské. Narazí na Hodžu Nasredina známého v celém islámském světě, jeho krajovou (křesťanskou) variantu Hera, ale i na pestrou paletu rolníků vítězících nad paši, agy a kádími. Občas je problém určit, odkud vítr vane, protože nejeden srbský chlapec, by raději do služby k nějakému křesťanovi než k popovi.

Kromě všeobecné skepse k zástupcům duchovna a rasové zášti (moderně politické nekorektnosti), která je obecně znakem lidové tvorby, možná překvapí drsnost a jistá morální pokřivenost. V českých pohádkách se zloděj hrdinou prostě nestal a proradní kamarádi Statečného kováře si alespoň symbolický trest zasluhují. Je ovšem třeba dodat, že se jedná o vyprávění sebraná, velkým literátem nepřekovaná a mnohdy viditelně nedotažená. Za druhé, i v případě Boženy Němcové je její autentický zápis Čertova švagra mnohem smířenější s korupcí a nespravedlností než filmové verze, která nám lidovou realitu zakrývá závojem blahobytných postojů.

Co bude s tou armádou nápadníků?
"Nic se neboj, já to zařídím", řekla Fatima a celou armádu nápadníků za chvíli rozsekala.

Jak říkal před smrtí Ateš: Ej, vidíš, vidíš. Kdokoli kdy věřil ženě, špatně skončil. A působením transsexuálních kouzel Šehrezádiných strážců se ženou může stát každý muž a naopak dívka mužem, pokud pro to všechno dělá ? motiv, se kterým se v českých pohádkách také nesetkáte. Překvapivě jedna pohádky naopak vypráví o tom, že muž nikdy ženskou práci zastat nedokáže.

Po genderově rozkolísaném odstavci je čas zmínit, že kromě pohádek kniha obsahuje humorky a legendy. Humorky jsou delší vtipy či minipovídky. Všechny velice úderné:
Proč mi věšíte dítě, když se mu nechce?
Slavnému soudu se ale chce!
povídá kat
Tak pověste slavný soud, když se mu chce!

Poslední kratičký oddíl s pěti záseky tvoří legendy. Přestože bez lingvistického vzdělání, mám pocit, že legendami jsou jen první dvě. Zajímavé jsou přesto všechny. Třetí dokonce tím, že je v ní motiv duše vylézající z úst v podobě brouka, podobně jako v sámském muži, který si koupil svědění.

Podnětné, zajímavé, čtivé, hezky ilustrované. Ke kávě nebo panáku travarice ideální. Pohádka Slepičí hlava a srdce dokonce vypadá jako zdroj Tří veteránů.

Vydalo Argo v roce 2006.

Diskuze k této recenzi:
Ateš Periša - ohnivý muž (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31130 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Říše Bafometova
Úvod románu nás zavede do francouzského kraje poblíž Troyes v roce 1118, kde rytíř Hugues během lovu narazí na tajemný kulatý objekt, schovaný uprostřed smrdutého močálu. Tato velká kovová koule se ...
(2) Aktivní imaginace
(3) Babička 21. století
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům