80 %

Auský, Stanislav A. - Vojska generála Vlasova v Čechách

Více informací k této knize najdete v detailu
Viděno s odstupem času, málo událostí jara 1945 má heroický charakter. ... 1. a 2. dobrovolecká divize byly v květnových událostech na území Čech, a z nich 1. ruská divize, plně válečně organizovaná, sehrála shodou okolností tu úlohu, z níž vznikla legenda. V době všeobecného zhroucení řádu, který ji neochotně vytvořil, snažila se tato divize najít východisko z bezvýchodné situace. Ale v době soumraku bohů ji nemohl potkat jiný osud než tragický. Málo optimistickými slovy začíná tato zásadní a stále znovu vydávaná práce Stanislava A. Auského o činnosti Vlasovců v Čechách.

V porevoluční vřavě, když pád předchozího režimu umožnil opustit zavedené výklady dějin, se objevily zvěsti o podílu "vlasovců" - na německé straně bojujících příslušníků národů SSSR - na záchraně Pražského povstání. Záhy, již v roce 1992, vyšla v nakladatelství Vyšehrad kniha Stanislava A. Auského, původně vydaná v roce 1980 v 68 Publishers, čili u Škvoreckého v Torontu. Kniha člověka, který se v průzkumné četě 2. pluku 1. divize Ruské osvobozenecké armády bojů o Prahu sám zúčastnil, stejně jako jejího ústupu do Jižních Čech.

Stanislav A Auský patří k těch, jejichž život ve 20. století nebyl vůbec jednoduchý, nejprve evakuace z Podkarpatské Rusi po její okupaci Maďarskem, boje v ROA, armádní kariéra ukončená komunistickým převratem v roce 1948, vězení, amnestie a po roce 1968 emigrace. Navzdory osudu a bezesporu díky němu se stal Auský velice pečlivým dějepiscem nejen ROA, ale i kozáctva a dobrovolnických jednotek (zejména těch na špatné straně). Pochopitelně není jediným a v ruských verzích odkazů na Wikipedii lze nalézt nepřeberně rusky psaných publikací. Pro českého čtenáře má Auského kniha význam nejen v tom, že je česky, ale také v zaměření na události v Čechách, jakož i uvedení do problematiky dobrovolnických jednotek a protistalinské opozici.

A.A. Vlasov prošel všemi čistkami stalinské éry, získal Leninův řád i Řád rudého praporu. Bojoval proti hlady umírajícím kozákům, v Zimní válce proti Finsku a vyznamenal se i v bojích pod Moskvou (zastavil postup Němců na volokolamském úseku fronty). Právě jako zázračný velitel byl nasazen k obklíčené 2. úderné armádě, která se původně sama snažila uvolnit z obklíčení Leningrad. Obklíčené sovětské jednotky bez střeliva a bez jídla bojovaly a umíraly, jejich velitele vydal 12. 7. 1942 Němcům starosta osady Tuchověšť. Pak už bylo jen otázkou času, než se jej podaří zlomit. Stejně jako se podařilo na opačné straně sovětizovat Pauluse (dožil jako policejní inspektor v NDR).

Auský ve své knize podchytil důvody a okolnosti vzniku protisovětských jednotek, od přesvědčených předválečných emigrantů z řad kozáků po sovětské zajatce, kteří volili mezi smrtí hladem teď anebo smrtí později. Pro nacisty byla tvorba "podlidských" jednotek a jejich pomoc teké problémem ideologickým. Bílí kozáci ve Vlasovovi nasazeném v letech 1925 až 1927 sovětskou vládou na Kubáni a ve 30. letech znova v osadě Kamyševskaja viděli zhoubce kozáctva a dlouho jej jako velitele nechtěli přijmout. Situace v roce 1944 byla však pro Stalinovy odpůrce stejně jako pro nacisty těžká. I to svědčí o tom, že lidé hlásící se v této době do protistalinských jednotek měli jen málo možností na výběr. Komitét pro osvobození národů Ruska byl ustaven 14.11. 1944 v Praze a 28. 1. 1945 předal Hitler velení ozbrojených jednotek komitétu - ROA - Vlasovovi. Jednotka byla nasazena na východní frontě na Odře, zázračný zlom však nepřinesla a ani přinést nemohla.

Vlasovovi nevyšla ani sázka na panslovanské nálady - Češi se k jeho vyhlášení stavěli odmítavě, souznění se Slovenským štátem nemělo poválečnou perspektivu. Podobně jako i jiné jednotky se ROA pokusila o kontakt se západními spojenci, ale bez žádného podstatného výsledku. Volání Prahy o pomoc přišlo jako na zavolanou. Vojenské velení povstání muselo ROA kontaktovat s jistým předstihem, ale zde existuje mnoho nejasností. Úplně se situaci nepodařilo zmapovat ani Auskému a není popsána ani v patřičném dílu Velkých dějin. Potvrzuje však, že již tehdy se nikdo z velení povstání neodvažoval dát vlasovcům politické záruky, proto jednotky začaly 7. května Prahu vyklízet. Auský tuto nejrozsáhlejší část uzavírá, že Praha vlastně nebyla nikým osvobozena a že mimo jakoukoliv pochybnost je třeba konstatovat, že hlavní tíhu bojů nesly revoluční útvary Pražského povstání, ale to se sotva mohlo udržet bez zásahu 1. divize.

Následující část knihy tvoří popis mnohdy marných pokusů dostat se do správného zajetí, včetně zajetí samotného Vlasova (kapitulaci ROA podepsal 12. května na zahradě Drajerovic vily ve Dvorci). Z 25,000 mužů jižní skupiny se do amerického sektoru dostalo 7,200, ostatní byli zlikvidováni v prostoru Kaplic a Krumlova 75. sborem Rudé armády.

Auský sice dokumentoval demokratického ducha důstojnické školy ROA, její odpor k nacismu jako takovému a cituje hodnocení Vlasovců ze Solženicynova Souostroví Gulag. Avšak nemalá část těchto mužů si přesto zavdala. V jeho knize sice příslušník "hiwi" řídí sáně s proviantem, v jiných knihách nalezneme jiné práce hilfswiiligen (jako třeba ručně prováděnou genocidu). Také kozácké jednotky prosluly spíše nechvalně - ještě 20. dubna 1945 upálily na Hané Ottu Wolfa a několik dalších partyzánů. Až fanatickou snahu je zabíjet dokumentuje z Jugoslávie Primo Levi, i to o něčem svědčí.

Události kolem Vlasovovy ROA se zvláštním ohledem na události v Čechách patří bezesporu k hlubšímu přehledu každého zájemce o dějiny 20. století. Vrchovatou měrou totiž naplňují citáty z Auského práce uvedené v prvém odstavci. V obecném pohledu pak ukazují, jak málo možností má ten, který se chce vymanit z obecně přijatých mocenských schémat a jak mnoho se za takové pokusy platí.

Čtvrté vydání vydal Vyšehrad ku příležitosti 60. výročí ukončení druhé světové války v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Duhová šestka
(2) Zlomení andělé
Joshua Kemp má za sebou revoluční nadšení a nedostatek peněz. Korporace mají před sebou vidinu návratnosti investic a především skvělých kariér pro ambiciózní manažery. Urvat co nejvíc se ostatně ...
(3) Hedvábnou stezkou po stopách dávných karavan
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům