80 %

Austenová, Jane - Láska a přátelství a jiné prózy

Více informací k této knize najdete v detailu
Je pravděpodobně jen málo čtenářů, kteří by neznali jméno anglické spisovatelky Jane Austenové (1775-1817). Přestože za svůj život vydala vlastně jen čtyři romány, je její dílo nesmrtelné, čtené a vydávané dodnes. Její romány jako "Rozum a cit", "Pýcha a předsudek" či "Emma" byly už poněkolikáté i vděčným tématem světové kinematografie. Souhrnně se dají její díla charakterizovat jako emočně laděné příběhy mladých žen z vyšších venkovských vrstev. Pojednávají o nelehké životní roli žen a dívek tehdejší doby, kdy jim společenské normy nedávaly příliš prostoru k seberealizaci, tedy kromě starosti o rodinu a výchovy dětí.

Především pro autorčiny čtenáře bude kniha "Láska a přátelství a jiné prózy" celkem překvapující záležitostí, což už uvádí ve výborném doslovu překladatel Tomáš Tulinger. Kniha obsahující osm juvenilií (tedy děl napsaných během dětství či raného mládí) předkládá trochu jiný pohled na její tvorbu. Pro jejich charakteristiku bych použil především dva termíny - fraška a satira. Přestože už v těchto osmi příbězích lze cítit její charakteristické literární prvky spojované s pozdější tvorbou, přece jen lze i vycítit jistou dětinskost (vždyť se odhaduje, že tyto juvenilie napsala ve věku třinácti až sedmnácti let) a možná i jistou snahu o pobavení. Jednotlivé příběhy, které věnovala různým členům své rodiny, psala především pro pobavení společnosti při večerních posezeních. A tím se myslí opravdu nejužší rodina a přátelé, protože tyto myšlenky a nápady by se v tehdejší době nedaly obecně rozhlašovat, tedy aspoň v její společenské vrstvě.

Konkrétněji se na to podívejme třeba v prvním příběhu "Láska a přátelství" napsaném formou dopisů. Příběh o životních osudech mladé Laury by vydal na rozsáhlou ságu, ale mladá Austenová ji zdařile vložila do patnácti dopisů. Zde např. ukázka z osmého dopisu:

"Nikdy předtím jsem neviděla nic tak dojemného, jako když se Augustu vítal s Edwardem.
'Můj živote! Má duše!' vzkřikl Edward.
'Můj roztomilý anděli!' odpověděl Augustu, když si padli do náruče.
Celá scéna byla pro mě i Sophii až příliš dojemná, a tak jsme jedna po druhé omdlely na pohovce."

Tady ta fraškovitost je zřetelně cítit. A musím přiznat, že v jiných příbězích jde do popisů ještě ostřeji. Jak v popisech ošklivosti fyzické či duševní, tak v různých nešvarech, jako je alkoholismus atd. K tomu ještě nutno přidat i dějové zvraty, které jsou často neuvěřitelné a mnohdy morbidní. V některých příbězích postavy vymírají nečekaně a bizarně jako při morové epidemii.

Tato Austenová je jiná, ale slovo "jiná" nemusí znamenat "špatná". V tomto případě ani trochu, čtenáři nemusí mít obavy. Příběhy jsou jiné, ale překrásně čtivé, a možná humornější a neuvěřitelnější, než si to u této legendy anglické literatury dokážeme představit.

I tuto knihu Jane Austenové v překlad Tomáše Tulingera vydalo nakl. Daranus. Díky!


16.12.2009
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) ... a máš mě rád?
(2) Nejkrásnější židovské legendy
(3) 100 postav klasické mytologie
Nakladatelství Metafora vydalo novou knihu Malcolma Daye 100 postav klasické mytologie (v originále 100 Characters from Classical Mythology: Discover the Fascinating Stories of the Greek and Roman ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům